BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
ANAF publică lista datornicilor: Aflați dacă sunteți angajat la o companie cu datorii fiscale restante

ANAF publică lista datornicilor: Aflați dacă sunteți angajat la o companie cu datorii fiscale restante

De Ramona Pașcu
la 3 January 2025 11:23

ANAF publică lista datornicilor: Aflați dacă sunteți angajat la o companie cu datorii fiscale restante

3 January 2025 11:23
În această lună, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) va publica lista debitorilor care nu și-au achitat obligațiile fiscale aferente trimestrului IV din 2024, conform legislației în vigoare.
Scris de Ramona Pașcu - În această lună, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) va publica lista debitorilor care nu și-au achitat obligațiile fiscale aferente trimestrului IV din 2024, conform legislației în vigoare.

Trimite articolul

X

Aceasta se referă la obligațiile fiscale pentru perioada octombrie – decembrie 2024, iar lista va include persoanele fizice și juridice care au restante semnificative. Conform reglementărilor, ANAF va publica doar obligațiile fiscale restante care depășesc anumite plafoane, în funcție de categoria de contribuabil. Astfel, în lista „rușinii“ vor fi incluse următoarele sume:

  • 500.000 lei pentru debitorii care au calitatea de mare contribuabil,
  • 250.000 lei pentru debitorii care au calitatea de contribuabil mijlociu,
  • 100.000 lei pentru celelalte categorii de debitori, inclusiv persoanele fizice care au obligații fiscale restante din activități economice desfășurate în mod independent sau din exercitarea unor profesii libere.

Această măsură face parte dintr-o strategie mai largă a ANAF pentru a îmbunătăți colectarea taxelor și impozitelor, dar și pentru a asigura transparența și corectitudinea în procesul fiscal. Publicarea listei va oferi o imagine clară asupra contribuabililor care au restanțe semnificative la stat, permițând autorităților fiscale să ia măsuri pentru recuperarea sumelor restante.

De asemenea, ANAF va actualiza periodic lista, iar în termen de 15 zile de la achitarea integrală a obligațiilor fiscale, firmele și persoanele fizice care au achitat datoriile vor fi eliminate automat din listă. Astfel, procesul de actualizare al informațiilor va fi transparent și va reflecta imediat plățile efectuate, reducând impactul negativ asupra celor care își rezolvă situația fiscală.

Această măsură este importantă nu doar pentru fiscalitatea națională, ci și pentru promovarea unui climat de afaceri mai echitabil, în care toți contribuabilii respectă obligațiile legale. Publicarea listei de datornici și actualizarea acesteia în timp real sunt pași esențiali în lupta ANAF împotriva evaziunii fiscale și în sprijinul unui sistem fiscal mai eficient și mai transparent.

Lista poate fi consultată AICI.

Trimite articolul

X
Taguri:
anaf ,
companie ,
datorie ,
datorii fiscale ,
firma ,
lista datornici ,
lista rusinii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Mii de iubitori ai vinului și muzicii live, pe malul Crișului la VinLaMal
    Unul dintre cele mai apreciate evenimente din cadrul Festum Varadinum, VinLaMal, a debutat vineri, 15 mai, pe malul Crișului, adunând din nou iubitorii de vinuri, muzică live și atmosferă relaxată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Moldovean prins lângă Girișu de Criș cu 12 migranți în mașină, adus din Germania pentru a executa 3 ani de pușcărie
    Polițiștii români l-au adus din Germania, la sfârșitul acestei săptămâni, pe un tânăr de 25 de ani, din Republica Moldova, condamnat de Tribunalul Bihor la 3 anin de închisoare, cu executare, pentru trafic de migranți.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „Îmi doresc ca pe viitor să avem o echipă solidă și să reușim să terminăm pe primele două locuri”
    FC Bihor Oradea a încheiat sezonul 2025/2026 cu o remiză pe terenul campioanei din Liga 2, singura echipă în fața căreia nu a luat punct în ultimele două campionate. Cu o zeste de 50 de puncte, orădenii au terminat play-off-ul pe un onorant loc 4, după ce anul trecut s-a salvat de la retrogradare.

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Mapamond

    Bulgaria a câștigat Eurovision 2026. România pe locul al treilea
    Cântăreața bulgară DARA a adus sâmbătă seara Bulgariei prima victorie la concursul Eurovision, cu piesa 'Bangaranga', un imn al petrecerii și al emancipării, cu care țara a revenit în competiția de la care lipsise trei ani din cauza problemelor economice, transmit AFP și EFE.

    Economic

    Șomaj după expirarea contractului pe perioadă determinată. Cine are dreptul la indemnizație
    Expirarea unui contract individual de muncă pe perioadă determinată nu înseamnă automat pierderea oricărei forme de protecție socială.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un nou bloc ANL la Salonta: 24 de apartamente pentru tineri aprobate de Ministerul Dezvoltării
    Ministerul Dezvoltării a aprobat construirea unui nou bloc ANL în municipiul Salonta, cu 24 de apartamente destinate tinerilor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X