BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Buget de 150 de milioane de euro pentru fermierii care vor să investească în producția de energie

Buget de 150 de milioane de euro pentru fermierii care vor să investească în producția de energie

De Ramona Pașcu
la 20 November 2023 10:03

Buget de 150 de milioane de euro pentru fermierii care vor să investească în producția de energie

Solar panels absorbing the suns energy on hot summer day
20 November 2023 10:03
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, anunță lansarea sesiunii de primire a solicitărilor de finanțare pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsumul întreprinderilor din cadrul sectorului agricol și industriei alimentare.
Scris de Ramona Pașcu - Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, anunță lansarea sesiunii de primire a solicitărilor de finanțare pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsumul întreprinderilor din cadrul sectorului agricol și industriei alimentare.

Trimite articolul

X

De acești bani pot beneficia întreprinderile din sectorul agricol, întreprinderile din sectorul industriei alimentare, societățile agricole, precum și organizații/federații de organizații din domeniul îmbunătățirilor funciare.

[eadvert]

Dată și oră de deschidere a procedurii de ofertare concurențială: 20.11.2023 ora 8.00, iar închiderea procedurii de ofertare va fi în data de 15.12.2023, ora 23.59.

Alocarea stabilită pentru 2023 este de 150 de milioane de euro, aceasta fiind în funcție de capacitățile instalate la nivelul întreprinderii: 100 de milioane de euro pentru capacități instalate mai mici de 1 Megawatt (MW), din care 10 milioane de euro pentru energie eoliană și 90 de milioane de euro pentru energie solară și 50 de milioane de euro, din care pentru energie eoliană 10 milioane de euro, iar pentru energie solară de 40 milioane de euro, pentru capacități instalate mai mari de 1MW alocarea totală.

Valoarea ajutorului de stat este 100% nerambursabilă, iar potențialii beneficiari pot depune mai multe proiecte, doar dacă investițiile vizează locuri de consum diferite, cu încadrarea în limita sumei de 20.000.000 euro/ beneficiar.

Solicitările de finanțare prin Schema de ajutor de stat privind sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsumul întreprinderilor din cadrul sectorului agricol și industriei alimentare se pot depune pe www.afir.ro.

Schema de ajutor de stat privind sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsumul întreprinderilor din cadrul sectorului agricol și industriei alimentare se finanțează din Fondul pentru modernizare, gestionat de Ministerul Energiei. Administratorul schemei de ajutor de stat este Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale.

„Precizăm că, pentru energie eoliană, finanțarea este de maximum 1.400.000 de euro/ MW pentru capacități instalate mai mici sau egale de 1 MW și de maximum 700.000 euro/ MW capacități instalate mai mari de 1 MW. Pentru energia solară, valoarea sprijinului este de până la 1.000.000 euro/ MW pentru capacități instalate mai mici sau egale de 1 MW și de până la 500.000 euro/ MW pentru capacități instalate mai mari de 1 MW“, transmite MADR.

Trimite articolul

X
Taguri:
150 milioane euro ,
buget ,
energie ,
fermieri ,
investitii ,
productie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Polițist lovit cu pumnul, după ce a intervenit la un scandal într-un magazin din Oradea. Ce pedeapsă a primit agresorul
    Un agent din cadrul Poliției Oradea s-a ales cu răni la față, mâini și genunchi după o intervenție la un scandal între doi bărbați, petrecut la un magazin din municipiu.

    Bihon CSM Oradea

    A doua victorie pentru CSM Oradea la turneul final al Campionatului Național de baschet U16 ani
    Turneul final al Campionatului Național de baschet U16 ani a continuat la Arena „Antonio Alexe” cu meciurile din etapa a doua.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat arestat pentru accesarea a peste 29.000 de materiale pornografice cu minori
    Un bihorean de 40 de ani, din Tarcea, a fost arestat, joi, de un judecător de drepturi și libertăți de la Tribunalul Bihor într-o anchetă a DIICOT și Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, sub acuzația de pornografie infantilă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident grav pe Splaiul Crișanei. O minoră a fost lovită de un autoturism
    Un accident rutier în care a fost implicat un pieton a avut loc joi, 14 mai pe strada Splaiul Crișanei din Oradea.

    Economic

    1,4 milioane de lei amenzi și sute de concedieri colective: semnal de alarmă pe piața muncii din Bihor
    Cele mai grave probleme rămân munca nedeclarată și subdeclarată, domenii în care inspectorii au aplicat amenzi de aproape un milion de lei într-o singură lună.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X