Guvernul a stabilit miercuri, în ședință, ca zile de 23 ianuarie, 2 iunie și 14 august 2023 să fie zile libere, pentru că urmează sau preced sărbători legale.
„Pentru a asigura o utilizare eficientă a duratei timpului de muncă, dar şi pentru a crea personalului instituţiilor și autorităților publice timp liber pentru recuperarea capacității de muncă, se propune ca zilele de 23 ianuarie, 2 iunie și 14 august 2023 să fie declarate zile libere, întrucât acestea se situează între zilele nelucrătoare de sărbătoare legală și perioadele de repaus săptămânal, conform legii”, se arată în nota de fundamentare.
Dacă hotărârea de guvern va fi adoptată, se va face punte între sărbătorile legale și weekend.
Astfel, dacă zilele de 23 ianuarie, 2 iunie și 14 august 2023 vor fi stabilite ca zile libere, instituţiile publice și autoritățiile publice îşi vor prelungi corespunzător timpul de lucru până la data de 28 februarie 2023, 30 iunie 2023, respectiv 31 august 2023, potrivit planificărilor stabilite.
Exceptați
Dispozițiile proiectului de act normativ nu se aplică magistraţilor şi celorlalte categorii de personal din cadrul instanţelor judecătoreşti implicate în soluţionarea proceselor cu termen în ziua de 23 ianuarie, 2 iunie și 14 august 2023. şi nici participanţilor în aceste procese.
De asemenea, în ziua de 23 ianuarie, 2 iunie și 14 august 2023, prin centrala Ministerului Finanțelor se efectuează operațiuni de încasări și plăți, operațiuni de plăți privind serviciul datoriei publice, precum și eventualele operațiuni de debitare dispuse de Comisia Europeană din contul de resurse proprii în lei deschis la Trezoreria Statului. În ceea ce privește activitatea derulată prin Trezoreria Statului s-au stabilit categoriile de operațiuni de încasări/plăți prin virament care vor fi efectuate în zilele de 23 ianuarie, 2 iunie și 14 august 2023 prin centrala Ministerului Finanțelor, precum și datele în care unitățile trezoreriei statului înregistrează în contabilitate operațiunile de încasări aferente zilelor de 23 ianuarie, 2 iunie și 14 august 2023, inclusiv datele la care vor fi întocmite retururile la încasare.
[eadvert]
Trimite articolul
XSe vede că suntem conduși de niște bursuci care au lucrat doar la stat, că e mai bine la stat, pentru că se stă toata ziua degeaba.
E corect. Statul trebuie să aibă grijă de bugetari pentru că sunt o masă de vot destul de mare. Statul îl hrănește pe bugetar, îl îmbracă, îl trimite în vacanță, îl trimite de sărbători acasă să taie porcul, sa facă vinul, palinca, sau să doarmă.
Sigur ca da. Exact de inca trei zile libere mai au nevoie. Dragii de ai sunt istoviti de asa multa munca.