Mișcarea alimentează speculațiile privind o posibilă investiție într-o unitate de producție pe plan local.
Conform informațiilor publicate de Economedia, societatea Ferrero Romania Industrial SRL a fost înregistrată la 21 mai 2026. Firma are ca principal obiect de activitate fabricarea produselor din cacao, a ciocolatei și a produselor zaharoase (cod CAEN 1082, Revizia 3).
Noua companie are un capital social de 5.000 de lei și este deținută în totalitate de Ferrero International S.A., entitatea internațională a grupului italian. Potrivit datelor oficiale, sediul social al societății este stabilit până în luna mai 2029.
Crearea unei entități separate pentru activități industriale poate indica faptul că Ferrero își pregătește cadrul juridic necesar pentru eventuale operațiuni de producție în România. Cu toate acestea, compania nu a anunțat până în prezent un proiect concret privind construirea unei fabrici și nu a oferit detalii despre o posibilă locație sau un calendar al investiției.
Ferrero se numără printre liderii mondiali ai industriei dulciurilor, având în portofoliu branduri cunoscute precum Kinder, Nutella, Ferrero Rocher, Raffaello și Tic Tac. Produsele grupului sunt comercializate în peste 170 de țări, iar compania operează numeroase unități de producție la nivel internațional.
Pe piața românească, grupul este prezent prin Ferrero România, compania responsabilă de distribuția și comercializarea produselor sale. Potrivit celor mai recente rezultate financiare, subsidiara locală a înregistrat în 2025 o cifră de afaceri de aproape 1,9 miliarde de lei, în creștere comparativ cu anul precedent.
Trimite articolul
XSi… o face in Parcul Industrial din Oradea sau Bh?
Povești, sîntem o ruṣine ca țară, ṣi nu de ieri de azi…
-
O sa fie aceste produse fabricate pe aici, exact cum sunt altele deja.
Doar sigla cu marca, sortimentul….si prețul la fel.
Calitatea o sa fie pentru lumea a treia…
Dupa asta vin ca sa le produca aici.
Costuri de productie scazute, salarii mai mici la angajati si calitate indoielnica la produse.
Ca si asa nu avem laboratoare unde sa fie verificata calitatea permanent.
In Italia lipsa calitatii priduselor este amendata drastic de autoritati chiar cu procente din cifra de afaceri !!
Dar acolo sunt autoritati si controale, laboratoare, etc….
Aici sat fara caini…