Potrivit relatărilor HotNews, participarea a avut loc într-un context sensibil, în condițiile în care mai mulți aliați importanți ai Statelor Unite au ales să nu ia parte la summit, pe fondul temerilor că administrația Trump ar putea transforma noul Consiliu într-o alternativă la Organizația Națiunilor Unite.
Reuniunea s-a desfășurat la sediul U.S. Institute of Peace, unde, potrivit NBC News, erau așteptați reprezentanți din cel puțin 40 de state. Printre liderii prezenți s-au numărat premierul Ungariei, Viktor Orbán, și președintele Argentinei, Javier Milei, ambii considerați apropiați ai lui Trump. În schimb, mai multe capitale europene au preferat să nu adere formal la noua structură.
România a fost reprezentată de președintele Nicușor Dan, care, potrivit Spotmedia.ro, s-a aflat într-un grup separat destinat observatorilor, alături de fostul premier britanic Tony Blair. Șeful statului român nu a apărut în fotografia oficială de grup a liderilor statelor membre.
„Prim-ministru” în loc de președinte
Momentul cel mai comentat al reuniunii a avut loc în debutul discursului susținut de Donald Trump. Liderul de la Casa Albă i-a salutat individual pe participanți și l-a lăudat explicit pe Viktor Orbán, afirmând că îl susține cu tărie. Referindu-se la președintele României, Trump l-a prezentat drept „prim-ministrul Dan” al României. „Un popor minunat, poporul român, sunt fantastici”, a spus Trump apoi despre români, „Și mulți dintre ei vin și lucrează în această țară, și ne ajută în această țară, ei sunt niște oameni foarte serioși”. Apoi i s-a adresat direct lui Nicușor Dan: „Tu ești fantastic”.
Relatările publicate de HotNews.ro și Spotmedia.ro menționează că nu este clar dacă a fost vorba despre o confuzie de moment sau despre necunoașterea exactă a funcției deținute de liderul român. Înaintea deschiderii oficiale a lucrărilor, cei doi au fost surprinși dând mâna, imaginile fiind distribuite de Administrația Prezidențială.
Evenimentul a debutat într-o atmosferă neobișnuită pentru un summit internațional, cu melodii asociate campaniilor electorale ale lui Trump și cu șepci roșii de tip MAGA, inscripționate cu „USA”, oferite participanților. Din delegația americană au făcut parte, alături de Donald Trump, vicepreședintele JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio, emisarul special Steve Witkoff și consilierul prezidențial Jared Kushner.
„Ceea ce facem este foarte simplu – pacea”, a declarat Donald Trump, citat de NBC News. „Este un cuvânt ușor de spus, dar greu de obținut.” El a adăugat că inițiativa reprezintă „unul dintre cele mai importante și cu consecințe lucruri în care cred că voi fi implicat”.
Conform informațiilor comunicate de Casa Albă și preluate de presa română, peste 20 de state membre ale Consiliului au promis contribuții ce depășesc 5 miliarde de dolari pentru sprijin umanitar și reconstrucție în Gaza. Planul avansat de Washington prevede un armistițiu în etape, dezarmarea Hamas și instalarea unei administrații tehnocrate temporare, în timp ce Națiunile Unite estimează costurile totale ale reconstrucției la aproximativ 70 de miliarde de dolari.
Trimite articolul
XUnde sunt aia ce zi de zi postau ca Trump nu mai poate sta de situatia din Romania. Cand in fond el nu stie nimic de noi, sau il doar fix in dos de noi. Doamen rau prinde propaganda la prosti ca Gheorghe
Gafă?!?
🙂 😡
TOATA LUMEA RIDE SI FACE GLUME PE SEAMA LUI TINDALA
DE CE PUNETI POZA CU HARPALETE DE ANUL TRECUT ?
Nicusor oricum a fost lacolo la categoria “au mai participat… “
-
Erau mai buni Semiomul sau Guru, este?
Cap de bec!
A platit o suma colosala ca sa maerga sa se faca de ras.
Ce bine ca pentru asta sunt bani.
Hauriferii sînt înd delir, acum că Trumpetele i-a zis lui Mucușor ,,prim ministru,,….preşdintele legitim după mintea lor ar fi Kremlin Georgescu.
Nu-i bai, ca si noi il confundam pe Donald Tramp (nu Trump) cu Donald Duck !
I se fâlfâie lui trump de mucusor. Nici habar nu are cine e sau ce funcție are. Voi chiar credeați ca îl interesează ceva de romania? Dacă da, sunteți cam naivi