BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Mircea Cărtărescu, despre Ilie Bolojan: „Tandemul Dan - Bolojan e, cred eu, ce ne trebuie”

Mircea Cărtărescu, despre Ilie Bolojan: „Tandemul Dan - Bolojan e, cred eu, ce ne trebuie”

De Alexandra Szabo
la 28 May 2025 16:33
2 Comentarii

Mircea Cărtărescu, despre Ilie Bolojan: „Tandemul Dan - Bolojan e, cred eu, ce ne trebuie”

28 May 2025 16:33
În cursul zilei de miercuri, 28 mai, Mircea Cărtărescu a scris pe rețelele de socializare că s-a întâlnit pentru prima dată cu Ilie Bolojan în urma unui eveniment literar.
Scris de Alexandra Szabo - În cursul zilei de miercuri, 28 mai, Mircea Cărtărescu a scris pe rețelele de socializare că s-a întâlnit pentru prima dată cu Ilie Bolojan în urma unui eveniment literar.

Trimite articolul

X

În aceeași postare, artistul a precizat că Ilie Bolojan, pe atunci încă președintele Consiliului Județean Bihor l-a contactat telefonic pentru a se întâlni.

„Anul trecut mă aflam la Oradea pentru un eveniment literar, când am primit un telefon. Mă suna Ilie Bolojan, pe atunci președinte al Consiliului Județean Bihor. Voia să mă cunoască personal, și mi-a propus să ne vedem a doua zi, la hotelul unde locuiam. Am acceptat: auzisem numai lucruri bune despre el în calitate de primar al splendidului oraș de pe Crișul Repede. Am fost și mirat: nu mulți politicieni vor să cunoască literați. Am discutat cu el a doua zi timp de mai bine de-o oră. Mi-a făcut o impresie foarte bună, pentru că îmbina așezarea și autoritatea unui om de acțiune, care nu vorbește fără să știe ce spune, cu un real interes pentru arte și cultură”, se arată în postarea lui Mircea Cărtărescu.

În aceeași postare, Cărtărescu a precizat că pentru o reformă politică „tandemul Dan-Bolojan e, cred eu, ce ne trebuie”.

„Sunt convins, și în urma acelei discuții memorabile pentru mine, că Ilie Bolojan ar fi cea mai bună alegere ca prim-ministru al României. Tandemul Dan-Bolojan e, cred eu, ce ne trebuie ca să-ncepem reforma politică și socială de care avem enormă nevoie”, se mai arată în aceeași postare.

Trimite articolul

X
Taguri:
dan-bolojan ,
ilie bolojan ,
Mircea Cartarescu ,
romania ,
tandem
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. jiji says:
    May 29, 2025 at 12:01 pm

    m…da , inca o filozofie din categoria “trebuie sa facem bine ca sa nu facem rau”

    Reply
  2. PSD+PNL=Love says:
    May 29, 2025 at 1:06 pm

    cred ca e singura sansa sa mai readuce tara pe linia de plutire si sa oferim stabilitate investitorilor

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Cultură

    „Impossible Dream”, un concert cu muzică din filme şi musicaluri, în Cetatea Oradea
    Concertul face parte din programul estival INITIO 2026 al Filarmonicii de Stat Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Horoscop săptămâna 24–30 august
    Horoscopul în această săptămână:

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Două zile de muzică, emoție și aniversări la Star Vivere Music Revolution. Sara Hanț a câștigat Trofeul Festivalului
    Teatrul Regina Maria a fost, la sfârșitul săptămânii, locul în care aproape 100 de copii și adolescenți au venit să cânte, să concureze și, mai ales, să se bucure de muzică.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO/VIDEO
    Weekend de foc pentru pompierii bihoreni: 15 incendii de vegetație și aproape 40 de hectare afectate de flăcări
    Temperaturile ridicate și perioadele cu precipitații reduse din această perioadă de vară favorizează uscarea rapidă a vegetației și cresc semnificativ riscul de izbucnire și propagare a incendiilor.

    Economic

    Șoferii trebuie să plătească. Cât costă plăcuțele de înmatriculare și păstrarea numerelor
    Înmatricularea unui vehicul vine cu mai multe costuri, iar printre acestea se numără și cele pentru producerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anchete oprite în cazul unor mașini avariate în parcări de domiciliu din Oradea
    Mai mulți orădeni care au avut neplăcuta surpriză să-și găsească mașinile lovite, zgâriate sau avariate în parcări de domiciliu din municipiu, au fost nevoiți să facă reparațiile pe banii lor pentru că făptașii nu au fost niciodată descoperiți.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X