BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
OTP Bank, sancţionată pentru practici comerciale incorecte

OTP Bank, sancţionată pentru practici comerciale incorecte

De Simona Drimbău
la 14 May 2023 09:00 Reactualizat la: 13 May 2023 20:36
5 Comentarii

OTP Bank, sancţionată pentru practici comerciale incorecte

foto: OTP Bank
14 May 2023 09:00 Reactualizat la: 13 May 2023 20:36
Actul de control prin care instituţia sancţiona banca a fost contestat, însă judecătorii au dat câştig de cauză protectorilor consumatorilor.
Scris de Simona Drimbău - Actul de control prin care instituţia sancţiona banca a fost contestat, însă judecătorii au dat câştig de cauză protectorilor consumatorilor.

Trimite articolul

X

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a câştigat definitiv, în instanţă, în faţa OTP Bank România SA, în procesul de contestare a actului de control prin care instituţia sancţiona banca din cauza unei practici comerciale incorecte, conform unui comunicat al ANPC. În cadrul unei acţiuni de control tematic, desfăşurate în anul 2021 la OTP Bank România SA, echipa de comisari ANPC a constatat că banca prezenta o ofertă pentru persoane fizice cu privire la pachetul LeZero sub sloganul „Ia-ţi pachetul Le zero/Zero cuvinte în plus. Le zero. Lejer zero”, acesta fiind un produs combinat, iar produsul inducea ideea consumatorilor că pot obţine un beneficiu potenţial – o scutire de preţ până la zero.

[eadvert]

„Aceasta constituie o practică comercială incorectă, deoarece nu asigură, în context, diligenţa profesională, respectiv „componenta şi grija aşteptată, în mod rezonabil, de un consumator din partea comercianţilor, în conformitate cu practicile incorecte de piaţă şi principiul general al bunei credinţe”, se menţionează în comunicat.

Astfel, comisarii ANPC au propus, la momentul respectiv, încetarea practicii comerciale incorecte, prin eliminarea sintagmei LeZero, de natură să inducă în eroare consumatorii. În acest sens, în data de 24 august 2021, a fost emis Ordinul ANPC împotriva operatorului economic financiar bancar, care prevedea măsura dispusă prin actul administrativ, aceea de eliminare a sintagmei LeZero din pachetul LeZero. OTP Bank România SA a contestat în instanţă acest Ordin, care a fost, însă, menţinut definitiv de către Curtea de Apel Bucureşti prin Hotărârea 428/2022, în urma emiterii motivării, banca fiind nevoită să-i dea curs.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
otp ,
romania
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. In Romania sunt cele mai mari comisioane. says:
    May 14, 2023 at 10:32 am

    De ce nu pedepsește ANPC toate băncile care aplica comisioane mari și cheltuieli de administrare nesimțite, f. mari, este inadmisibil că băncile să aibă profituri uriașe prin aceste comisioane, nesimțite ilegale, abuzive.

    Reply
    • rom says:
      May 14, 2023 at 12:10 pm

      Referitor la OTP nu stiu in alte agentii cum este dar in cea ce priveste cea din Mall Lotus este o mare bataie de joc la adresa clientilor,stai zeci de minute si nu te baga nimeni in seama,schimb valutar si moneygram ” eu din August 2022 nu am mai putut scoate bani de la ei ”de luni de zile nu le merge sistemul…..rusine OTP Lotus stau pupezele rad si vorbesc intre ele si clientii stau ca prostii.

      Reply
  2. Caius says:
    May 14, 2023 at 2:55 pm

    Unele bãnci sponsorizeazã echipe de fotbal: Banca Transilvania apare imprimatã pe tricourile fotbaliştilor de la Universitatea Cluj, iar OTP bank apare imprimatã pe tricourile fotbaliştilor de la Sepsi Sfântul Gheorghe.

    Reply
  3. anonimus says:
    May 14, 2023 at 5:40 pm

    Adica i-au amendat ca nu era dobanda zero cum era in sloganul prost formulat din reclama 🙂 . Acum pe bune , care banca de pe planeta asta da credite fara dobanzi ?

    Reply
  4. deal says:
    May 15, 2023 at 9:44 am

    Fain altceva nici nu ati putut gasi in tot sistemul bancar .

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    Cultură

    Expoziție, lansare de carte și minirecital Corina Chiriac, la Muzeul Ţării Crişurilor
    La Oradea vor fi expuse documente de familie, fotografii, obiecte păstrate timp de generații.

    Bihon CSM Oradea

    De la Cupa României la managementul echipei: noul capitol din cariera lui Titus Nicoară
    Titus Nicoară (38 de ani) a fost numit recent în funcția de team manager al echipei la care a debutat în Liga Națională, CSM CSU Oradea.

    Economic

    Schimbare majoră la etichetele sticlelor de apă. Ce informații noi vor fi obligatorii
    Producătorii de apă de izvor și apă de masă ar putea fi obligați să ofere informații suplimentare pe etichetele produselor, potrivit unui proiect de lege aflat în dezbatere.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Raportările contabile semestriale, eliminate în 2026. Ce se schimbă pentru firme
    Ministerul Finanțelor a decis să elimine, pentru anul 2026, obligația depunerii raportărilor contabile semestriale la data de 30 iunie, într-o încercare de a reduce birocrația și de a simplifica relația dintre companii și administrația fiscală.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    După ani de așteptare, Săbolciu va avea apă la robinet: investiție de peste 5 milioane de lei în rețeaua de alimentare
    Satul Săbolciu va avea, în premieră, alimentare centralizată cu apă potabilă, după finalizarea lucrărilor derulate prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prognoza meteo pentru Bihor: canicula se domolește, apoi temperaturile cresc din nou
    ANM a publicat prognoza meteo pentru perioada 29 iunie - 12 iulie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X