BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Programele „Femeia Antreprenor“ și „Start Up Nation“ continuă și în 2025! Ce condiții pregătește Guvernul

Programele „Femeia Antreprenor“ și „Start Up Nation“ continuă și în 2025! Ce condiții pregătește Guvernul

De Ramona Pașcu
la 5 February 2025 10:01 Reactualizat la: 5 February 2025 10:02
2 Comentarii

Programele „Femeia Antreprenor“ și „Start Up Nation“ continuă și în 2025! Ce condiții pregătește Guvernul

5 February 2025 10:01 Reactualizat la: 5 February 2025 10:02
Guvernul României a anunțat continuarea finanțării pentru programele Start Up Nation și Femeia Antreprenor și în 2025, după aprobarea bugetului de stat pentru acest an.
Scris de Ramona Pașcu - Guvernul României a anunțat continuarea finanțării pentru programele Start Up Nation și Femeia Antreprenor și în 2025, după aprobarea bugetului de stat pentru acest an.

Trimite articolul

X

Aceste inițiative vor sprijini antreprenorii locali și încurajează dezvoltarea spiritului antreprenorial, în special în rândul femeilor. Ministrul Finanțelor, Tánczos Barna, a precizat că ambele programe vor fi implementate anual, asigurând astfel un flux continuu de sprijin financiar.

„Am stabilit cu domnul ministru Ivan că vom continua programele din Ministerul Economiei; Start-Up Nation o să fie un program anual. Anul acesta am asigurat credite de angajament pentru contractare şi în momentul în care încep plăţile, vor avea şi banii pentru a face plăţi. Chiar astăzi am vorbit despre Femeia Antreprenor şi anul acesta încep contractările şi au chiar bani în a doua parte a anului să înceapă să facă plăţile. Deci, pe economie, vom avea nevoie de câte un imbold, un catalizator, acolo, în domeniile care generează de cele mai multe ori sau cele mai mari deficite comerciale”, a declarat ministrul Tánczos Barna.

Programul Start Up Nation, destinat sprijinirii noilor întreprinderi, beneficiază de un buget semnificativ de peste 346 de milioane de lei în prima variantă a bugetului de stat din 2025. Acesta va oferi granturi de maximum 50.000 de euro pentru fiecare beneficiar, contribuind astfel la dezvoltarea micilor afaceri și la crearea de locuri de muncă.

De asemenea, pentru „Programul național multianual pentru dezvoltarea culturii antreprenoriale în rândul femeilor manager din sectorul IMM” au fost alocați 220 de milioane de lei. Aceste fonduri vor susține femeile care doresc să își deschidă sau să își dezvolte afaceri, consolidând rolul lor în economia națională și promovând egalitatea de gen în sectorul antreprenorial.

Aceste măsuri sunt parte din strategia guvernamentală de sprijinire a economiei și de stimulare a inițiativelor antreprenoriale, cu accent pe sectoarele care pot contribui semnificativ la reducerea deficitului comercial al României.

Trimite articolul

X
Taguri:
„Start-up Nation” ,
femeia antreprenor ,
ministerul economiei ,
ministerul finantelor ,
program de finantare ,
tanczos barna
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cattani says:
    February 5, 2025 at 10:56 am

    Frumos si suna bine, insa realitatea este ca nici cei care au castigat finantarea din 2023 nu au fost platiti inca si de 24 de luni platesc dobanzile pentru creditul punte, mai exact intre 1700-2400 ron/lunar plus alte cheltuieli si asigurarile pentru echipamente. Ba mai mult in luna decembrie multi au primit de la banci somatii de plata a creditului asigurat de stat :)) Numai bancile au de castigat intre 9000-12000 euro/persoana ca ministerul plateste cu 2 ani intarziere. Asa ca cei care vor sa acceseze aceasta finanatare nerambursabila, sa se pregateasca bine, cheltuielile nu se termina la banii dati consultantului.

    Reply
  2. MIA says:
    February 11, 2025 at 11:33 am

    Acest program este cu dedicații!Se schimba regulile in timpul jocului si profitul trece din criteriul 3 la criteriul 1…asa a fost in 2024!Doar bani cheltuiți pe consultanță și timp alocat sa ai toate documentele la zi dupa care te trezești că alt criteriu este prioritar!!Cei care au profit,nu au nevoie sa participe,oricum sunt bancabili!!!Diferența o face dobânda sumei acordate!!!

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    România

    Bolojan și-a depus candidatura la șefia PNL. Cine face parte din echipa cu care intră în cursa pentru conducerea partidului
    Ilie Bolojan va merge la Congresul extraordinar al PNL de duminică, 21 iunie, cu o echipă din care fac parte Dan Motreanu, Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru, potrivit moțiunii depuse odată cu candidatura sa la șefia partidului.

    Cultură

    Artistul orădean Alex Stîngu a lansat 4/4, o platformă dedicată scenei alternative din România
    Proiectul aduce în prim-plan trupele, concertele și poveștile mai puțin știute din sfera underground, dezvăluind realitatea din spatele industriei muzicale care evoluează dincolo de cultura de masă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Momente de groază pe Centura Oradea: un tânăr s-a aruncat în fața mașinilor și și-a provocat răni în fața șoferilor, cu cioburile unei sticle
    Incidentul s-a produs în seara zilei de joi, 18 iunie, puțin după ora 22. 2

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fermier din Bihor, disperat după lucrări la o linie electrică: „Mi-e teamă că voi fi inundat din nou”
    Un agricultor din satul Câmpani de Pomezeu s-a adresat redacției Bihon.ro, pentru a transmite mesajul său de disperare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cabinet stomatologic, kinetoterapie și sală IT într-un nou centru destinat comunității din Viișoara
    În comuna Viișoara a fost inaugurat , obiectiv realizat de Compania Națională de Investiții, având o valoare totală de 6,14 milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O nouă prelevare de organe. O tânără de 31 de ani, aflată în moarte cerebrală, a salvat mai multe vieți
    Ficatul, rinichii și corneea unei femei aflate în moarte cerebrală în urma unui anevrism cerebral rupt au fost prelevate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor și trimise către centre de transplant din București și Cluj-Napoca.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X