BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
România, în top 10 al ţărilor europene cu cei mai mulţi tineri care nu sunt în şcoală sau la muncă

România, în top 10 al ţărilor europene cu cei mai mulţi tineri care nu sunt în şcoală sau la muncă

la 17 July 2021 19:08
1 Comentarii

România, în top 10 al ţărilor europene cu cei mai mulţi tineri care nu sunt în şcoală sau la muncă

FOTO: Pexels
17 July 2021 19:08
În România, 16,6% din tinerii între 15 şi 29 de ani nu se află într-o formă de învăţământ sau în câmpul muncii. Este a cincea cea mai mare rată dintre ţările membre ale Uniunii Europene.
În România, 16,6% din tinerii între 15 şi 29 de ani nu se află într-o formă de învăţământ sau în câmpul muncii. Este a cincea cea mai mare rată dintre ţările membre ale Uniunii Europene.

Trimite articolul

X

 

[eadvert]

Anul trecut, România a avut printre cele mai mari rate a tinerilor care nu se află într-o formă de învăţământ sau în câmpul muncii din rândul ţărilor membre ale Uniunii Europeană 2020, rata tinerilor români cu vârste curprinse între 15 şi 29 de ani care nu erau într-o formă de educaţie şi nici nu lucrau a fost de 16,6%, conform datelor de la Eurostat, citate de Ziarul Financiar.

Aceştia fac parte din categoria NEET (acronimul pentru sintagma „Nor in Education, Employement or Training“) şi reprezintă unul dintre indicatorii cei mai importanţi ai pieţei muncii, iar statele încearcă prin diferite politici guvernamentale să reducă ponderea tinerilor din această categorie.

România se află pe locul cinci în Uniunea Europeană ceea ce priveşte ponderea tinerilor din categoria NEET, după Italia, cu o rată de 23,3%, Grecia – 18,7%, Bulgaria, cu 18,1% şi Spania – 17,3%. La polul opus, cu cele mai mici rate ale tinerilor parte din această categorie au fost înregistrate în Olanda, 5,7%, Suedia – 7,2% şi Luxemburg, 7,7%.

Ponderea medie a tinerilor din Uniunea Europeană care nu erau înscrişi într-o formă de învăţământ şi nici nu erau angrenaţi în câmpul forţei de muncă a fost de 13,5% în 2020.

Rata NEET pentru tineri este strâns legată de performanţa economică şi mediul de afaceri.

Cu un număr record de NEET în urma crizei financiare şi economice de la sfârşitul anilor 2000, au existat îngrijorări în rândul factorilor de decizie din UE că o întreagă generaţie de tineri din Uniunea Europeană ar putea rămâne în afara pieţei forţei de muncă în anii următori. Implicaţiile acestui lucru sunt odată la nivel personal pentru că aceşti indivizi sunt mai susceptibili de a fi desconsideraţi şi de a suferi de sărăcie şi excluziune socială, iar pe cealaltă parte, la nivel macroeconomic, reprezintă o pierdere considerabilă în ceea ce priveşte capacitatea productivă neutilizată şi un cost considerabil în ceea ce priveşte plăţile sociale pentru ţările membre.

(sursa: Mediafax)

Trimite articolul

X
Taguri:
munca ,
romania ,
scoala ,
tari europene ,
top10
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cayde-6 says:
    July 19, 2021 at 11:56 am

    Pog Champ!

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cadavrul unei femei dată dispărută acum o săptămână, găsit pe pășunea satului Nimăești. Capul a fost adus de un câine la o fermă
    Sfârșit tragic pentru o femeie de 46 de ani, din localitatea bihoreană Curățele, a cărei dispariție a fost anunțată în urmă cu o săptămână de Poliția Bihor, la solicitarea membrilor familiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bolojan anunță prioritate pentru modernizarea și electrificarea liniilor feroviare existente. Ce spune despre lucrările dintre Oradea și Cluj
    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, 17 august, cu ocazia deschiderii circulației pe două pasaje rutiere din Oradea, că una dintre prioritățile în infrastructura feroviară trebuie să fie electrificarea și modernizarea liniilor existente.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Stadioanele de fotbal în așteptare din lipsă de bani. Bolojan: „Bugetul de stat nu mai are cum să acopere toate aceste lucrări”
    Premierul interimar Ilie Bolojan susține că România trebuie să își schimbe modul în care finanțează proiectele pentru construirea de stadioane și să țină cont de necesitatea, viabilitatea și costurile de întreținere ale acestora, precizări făcute într-o declarație făcută cu ocazia inaugurării celor două pasaje rutiere din Oradea.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Au dat buzna la reduceri finale! Cum a arătat un magazin dintr-un mall din Oradea după ce a anunțat că se închide
    Sute de persoane au luat cu asalt magazinele Hervis din Oradea în cursul weekendului, după ce au fost anunțate reduceri finale de 50% la toate produsele.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Drumul expres Oradea-Arad, întârziat din cauza finanțării. Ilie Bolojan a explicat de ce lucrările nu au fost încă demarate
    Prezent la inaugurarea celor două pasaje din zona Calea Aradului, premierul interimar Ilie Bolojan a oferit o serie de explicații privind motivele care au dus la întârzierea demarării lucrărilor la drumul expres Oradea-Arad.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Pasajele de pe Calea Aradului au fost inaugurate în prezența premierului Ilie Bolojan. Acestea au fost finalizate în mai puțin de 1 an
    La aproape un an de la începerea lucrărilor la pasajele din zona Calea Aradului, cele două pasaje au fost deschise circulației, luni, 17 august. 5
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X