BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
România, la coada clasamentului egalității de gen în Europa

România, la coada clasamentului egalității de gen în Europa

la 30 November 2022 17:27

România, la coada clasamentului egalității de gen în Europa

30 November 2022 17:27
România, Grecia și Ungaria se află la coada clasamentului egalității de gen în Europa. Echilibrul dintre viața profesională și cea privată a femeilor din Europa s-a înrăutățit de la izbucnirea epidemiei COVID.
România, Grecia și Ungaria se află la coada clasamentului egalității de gen în Europa. Echilibrul dintre viața profesională și cea privată a femeilor din Europa s-a înrăutățit de la izbucnirea epidemiei COVID.

Trimite articolul

X

Conform raportului Institutului European pentru Egalitate de Gen (EIGE) privind egalitatea de gen 2022, pandemia a crescut asistența informală și neplătită la domiciliu, presând în special femeile.

[eadvert]

Femeile din sondaj au fost mai predispuse la întreruperi în timpul telemuncii decât bărbații, se arată în raportul citat de Reuters.

În medie, 20% dintre mamele care lucrează online nu au reușit să muncească timp de o oră fără a fi întrerupte de copii, în comparație cu 15% dintre tații care lucrează în același mod.

Întreruperea serviciilor de creștere a copiilor a afectat, de asemenea, veniturile femeilor. Acestea au redus orele de lucru, au lipsit de la serviciu, și-au luat concedii neplătit sau au renunțat complet la muncă.

„În timp ce întreaga amploare a impactului social și economic este încă în curs de desfășurare, înainte și pe parcursul pandemiei, femeile au fost mai predispuse să fie șomere sau să lucreze mai puține ore decât își doreau”, se arată în raportul publicat miercuri.

Cu toate acestea, indicele care măsoară progresele înregistrate în materie de egalitate de gen în Uniunea Europeană a crescut ușor, ajungând la 68,6 puncte din 100, cu 5,5 puncte mai mult decât în 2010.

Suedia, Danemarca și Țările de Jos au fost cele mai performante, în timp ce Grecia, România și Ungaria s-au clasat pe ultimele locuri.

Femeile care ocupă poziții de autoritate au determinat în mare măsură această creștere modestă, deși ele rămân subreprezentate în politică, a precizat EIGE.

Există un decalaj important între femei și bărbați în rândul principalilor factori de decizie din marile corporații și instituții financiare din UE.

MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
egalitate de gen ,
femei ,
loc de munca ,
uniunea europeana
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    ÎCCJ schimbă regulile în procesele privind pensia de întreținere a copilului
    O decizie recentă a Înaltei Curți de Casație și Justiție schimbă modul în care vor fi soluționate procesele care au ca obiect majorarea pensiei de întreținere datorate de un părinte copilului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au început lucrările la Centrul Multifuncțional din Oșorhei. Investiție de 17 milioane de lei din fonduri europene
    Lucrările pentru construirea Centrului multifuncțional din comuna Oșorhei au demarat, investiția urmând să fie realizată cu fonduri europene, în valoare de circa 17 milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    6 ani de închisoare „tăiați” din pedeapsa unui orădean acuzat de trafic de droguri
    Ciprian Marian Teodor Curta, un orădean condamnat în primă instanță la 7 ani de închisoare pentru trafic și deținere de droguri de risc și de mare risc, va executa în cele din urmă doar 2 ani din pedeapsă, după ce Curtea de Apel Oradea l-a achitat pentru una dintre acuzații, care fusese sancționată inițial de Tribunalul Bihor cu 6 ani după gratii.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Legea promovată de Cseke Attila va salva proiectele PNRR și va aduce 560 de milioane de euro din fonduri europene
    În cadrul vizitei efectuate sâmbătă la Oradea, unde a participat la inaugurarea noii creșe construite pe strada Aluminei, ministrul interimar al Dezvoltării, Cseke Attila, a prezentat una dintre măsurile legislative pe care ministerul le consideră esențiale pentru finalizarea investițiilor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență și pentru creșterea gradului de absorbție a fondurilor europene. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi urmăriți internațional, condamnați pentru fapte comise în Oradea, au fost aduși de polițiști din Franța și Germania
    Polițiștii români au adus în țară, la sfârșitul acestei săptămâni, 8 infractori dați în urmărire internațională, condamnați la închisoare cu executare pentru diferite fapte, printre care și doi bărbați care au primit pedepse pentru fapte comise în Oradea. 1

    BIHON Sport local

    CS Bihorul Beiuș a transferat un fost internațional de juniori format la Academia Hagi
    Echipa antrenată de George Zima reîncepe antrenamentele luni, 13 iulie, la Stadionul „Francisc Matei”. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X