BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Simularea Bacalaureatului începe luni cu proba la Limba și literatura română

Simularea Bacalaureatului începe luni cu proba la Limba și literatura română

la 24 March 2025 09:33

Simularea Bacalaureatului începe luni cu proba la Limba și literatura română

Foto: specialarad.ro
24 March 2025 09:33
Simularea examenului de bacalaureat începe luni cu proba la Limba și literatura română, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării.
Simularea examenului de bacalaureat începe luni cu proba la Limba și literatura română, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării.

Trimite articolul

X

Marți va avea loc proba obligatorie a profilului, iar miercuri – proba la alegere a profilului sau specializării.

Elevii din partea minorităților naționale vor susține joi proba la Limba și literatura maternă.

Rezultatele vor fi comunicate pe 8 aprilie.

Elevii au la dispoziție trei ore pentru lucrările scrise, din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecărui elev.

Subiectele sunt elaborate pe baza conținuturilor și competențelor asociate acestora, conform programelor.

Rezultatele obținute la simulare sunt analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare în perspectiva examenelor din vara acestui an.

Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, obiectivele urmărite prin organizarea simulărilor la nivel național sunt familiarizarea elevilor cu rigorile unui examen real și optimizarea rezultatelor obținute de către elevi la finalul studiilor liceale.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
bacalaureat ,
educatie ,
învatamânt ,
simulari
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 13 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 13 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiectul de îmbunătățire a siguranței acumulării Sălard a fost finalizat

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Ai grijă de sănătatea ochilor tăi - consultații oftalmologice gratuite pe baza biletului de trimitere
    Vă așteptăm la consultații oftalmologice gratuite în clinicile Vitreum din Rogerius, Oradea și Marghita!

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Bihon CSM Oradea

    Semifinala se complică. CSM CSU Raiffeisen a pierdut meciul 2 al seriei cu Dinamo
    Cea de-a doua partidă a semifinalei s-a încheiat cu scorul de 80-81, după o dispută extrem de tensionată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident rutier pe Bulevardul Decebal din Oradea: două persoane au fost transportate la spital
    Un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme s-a produs marți, după-amiază, 12 mai, pe Bulevardul Decebal din Oradea, la intersecția cu strada Octavian Goga. În total, cinci persoane au fost implicate în evenimentul rutier. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotărâre definitivă în cazul a 6 bărbați care au folosit un minor ca să-l șantajeze sexual pe un orădean
    Curtea de Apel Oradea a respins, marți, apelurile declarate de procurorii DIICOT și de 4 din cei 6 bărbați acuzați de implicare în șantajarea sexuală a unui orădean, cu ajutorul unui minor, și a menținut condamnările aplicate la finalul lui 2025 de Tribunalul Bihor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X