BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Terenul tău, în calea autostrăzii? CNIR lansează aplicația care îți spune pe loc dacă vei fi expropriat

Terenul tău, în calea autostrăzii? CNIR lansează aplicația care îți spune pe loc dacă vei fi expropriat

De Ramona Pașcu
la 22 June 2025 07:30 Reactualizat la: 20 June 2025 10:48
1 Comentarii

Terenul tău, în calea autostrăzii? CNIR lansează aplicația care îți spune pe loc dacă vei fi expropriat

22 June 2025 07:30 Reactualizat la: 20 June 2025 10:48
CNIR a lansat o aplicație digitală care permite verificarea rapidă a suprapunerii proprietăților cu traseele de expropriere pentru proiectele rutiere.
Scris de Ramona Pașcu - CNIR a lansat o aplicație digitală care permite verificarea rapidă a suprapunerii proprietăților cu traseele de expropriere pentru proiectele rutiere.

Trimite articolul

X

Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) face un pas important în direcția digitalizării proceselor administrative, prin lansarea unei aplicații informatice care permite verificarea în timp real a suprapunerii proprietăților private cu coridoarele de expropriere necesare pentru dezvoltarea infrastructurii rutiere din România.

Aplicația vine în sprijinul cetățenilor și instituțiilor, oferind un instrument ușor de folosit, prin care utilizatorii pot afla rapid dacă un imobil se află pe traseul unui proiect rutier. Astfel, persoanele fizice pot introduce coordonatele geografice ale terenului – fie în format internațional WGS 84, fie în sistemul național STEREO 70 – și pot obține imediat rezultatul.

Datele necesare pot fi preluate din surse deja accesibile publicului, precum planurile cadastrale, Google Maps, Google Earth sau aplicații de tip GIS. Această simplificare tehnologică reduce birocrația și elimină nevoia de deplasări fizice la sediile instituțiilor statului, înlocuind drumurile lungi și cozile cu câteva click-uri.

CNIR subliniază că aplicația nu doar eficientizează procesul de informare, ci contribuie și la o mai bună comunicare între instituție, proprietari și ceilalți actori implicați în proiectele de infrastructură. De asemenea, platforma este gândită ca un sistem deschis la îmbunătățiri, utilizatorii având la dispoziție un formular prin care pot trimite sugestii de optimizare.

Această inițiativă se înscrie în strategia mai amplă a CNIR de modernizare și transparență, într-un moment în care România investește masiv în construcția de drumuri expres și autostrăzi. Cu zeci de proiecte în desfășurare, claritatea și accesul facil la informații devin esențiale pentru un dialog eficient între autorități și cetățeni.

Digitalizarea serviciilor publice este una dintre direcțiile asumate la nivel guvernamental, iar acest nou instrument al CNIR reprezintă un exemplu concret al modului în care tehnologia poate sprijini administrația și poate simplifica viața oamenilor.

Trimite articolul

X
Taguri:
autostrada ,
CNIR ,
expropriere ,
lucrari ,
teren
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. CetateanSimplu says:
    June 25, 2025 at 9:20 am

    Incredibil! Nu avem o aplicatie CAS functionala dar se vrea simplificarea abuzului dreptului de proprietate privata!

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A furat burlanele și butelia din două gospodării. Un hoț din Bihor a fost trimis un an la închisoare
    Două case nelocuite au fost țintele unui bărbat din Șușturogiu, care a fost prins de polițiști după ce a furat un burlan pe care l-a cărat în spate prin localitate, dar și o butelie pe care a vândut-o proprietarului unui magazin din sat.

    Economic

    Lemnele și cărbunele pentru încălzire vor fi înlocuite treptat. Statul pregătește programe de sprijin pentru gospodării
    Cetățenii care își încălzesc locuințele cu sisteme vechi pe bază de lemne sau cărbune ar putea beneficia de sprijin pentru înlocuirea acestora cu soluții mai eficiente și mai puțin poluante.

    Economic

    Conturile românilor, tot mai vânate de hackeri. Atacurile au crescut cu 353%
    Românii și companiile au fost tot mai vizați de atacurile cibernetice în 2025, iar datele DNSC arată o creștere alarmantă a unor tipuri de incidente.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânărul care și-a ucis tatăl în Oradea, judecat după ce a lovit un polițist de penitenciare
    Dinu Darius Lupaș, tânărul de 28 de ani, care a fost condamnat la 13 ani de închisoare după ce și-a înjunghiat mortal tatăl într-un bloc din Oradea, va apărea din nou în fața unui complet de judecată, la doi ani de la pronunțarea hotărârii definitive în cazul de omor. De data aceasta sub acuzația de ultraj, după ce a lovit cu pumnul în față un agent de la Penitenciarul din Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Muncitor la Tribunal, acuzat că a furat bonuri de benzină din sediul instanței. Ce a hotărât Judecătoria Oradea
    Un dosar al unui bărbat care, în calitatea sa de muncitor angajat la Tribunalul Satu Mare, a fost acuzat că ar fi furat patru bonuri de combustibil, în valoare totală de 200 de lei, din biroul gestionarei instanței, a fost soluționat recent de Judecătoria Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 18 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 18 august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X