BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Ultimatum pentru Bolojan: PSD îi acordă 72 de ore să demisioneze sau scoate miniștrii din Guvern

Ultimatum pentru Bolojan: PSD îi acordă 72 de ore să demisioneze sau scoate miniștrii din Guvern

De Bihon.ro
la 15 April 2026 18:56 Reactualizat la: 15 April 2026 19:03
24 Comentarii

Ultimatum pentru Bolojan: PSD îi acordă 72 de ore să demisioneze sau scoate miniștrii din Guvern

FOTO: EPA
15 April 2026 18:56 Reactualizat la: 15 April 2026 19:03
PSD analizează retragerea susținerii politice acordate premierului, decizia finală urmând să fie luată luni, 20 aprilie, în cadrul unei reuniuni decisive organizate la Palatul Parlamentului, programată la ora 17.00.
Scris de Bihon.ro - PSD analizează retragerea susținerii politice acordate premierului, decizia finală urmând să fie luată luni, 20 aprilie, în cadrul unei reuniuni decisive organizate la Palatul Parlamentului, programată la ora 17.00.

Trimite articolul

X

Conform datelor obținute de publicația Cotidianul.ro, la întâlnire vor participa fizic aproximativ 200 de membri ai partidului, în timp ce alți circa 4.800 vor fi conectați prin videoconferință, a transmis Libertatea.ro.

Ultimatum pentru premier: termen limită de 72 de ore pentru demisie

Surse din interiorul formațiunii politice susțin că, în urma discuțiilor interne, conducerea PSD intenționează să îi acorde premierului un interval de 72 de ore pentru a-și anunța demisia. În situația în care acesta nu va face pasul înapoi, partidul este pregătit să adopte o măsură radicală, respectiv retragerea propriilor miniștri din Executiv. Citeşte întreaga ştire: PSD îi va cere lui Ilie Bolojan să demisioneze și îi dă 72 de ore să plece sau pleacă miniștrii partidului: „Sperăm ca în 45 de zile să ne întoarecem”

„Deocamdată plecăm doar cu miniștrii, fiindcă sperăm ca în 45 de zile să ne întoarcem”, a explicat un lider PSD pentru Cotidianul.ro.

Funcțiile din coaliție ar urma să fie renegociate

Dacă retragerea din coaliția de guvernare va deveni oficială, liderul PSD a transmis că toate pozițiile obținute în baza acordului politic vor trebui renegociate. Printre acestea se numără și funcția de președinte al Camerei Deputaților, pe care acesta o ocupă în prezent.

„Orice protocol care are la bază alianțe între patru partide politice a însemnat funcție de prim-ministru și toate celelalte, împărțire în cadrul coaliției pentru funcția de președinte la Senat, președinte la Cameră, toate aceste lucruri au fost urmarea unui protocol. Evident că renunțarea la acest protocol duce la renegociere”, a subliniat Grindeanu.

PSD ia în calcul depunerea unei moțiuni de cenzură

În eventualitatea în care premierul nu va accepta solicitarea de a demisiona, social-democrații nu sunt dispuși să aștepte expirarea perioadei de 45 de zile de interimat pentru miniștrii desemnați de actualul prim-ministru.

Potrivit acelorași surse, partidul analizează serios varianta susținerii sau chiar inițierii unei moțiuni de cenzură înainte de finalizarea acestui termen.

Ce prevede Constituția în cazul schimbării Guvernului

Articolul 85 din Constituția României stabilește că președintele are atribuția de a desemna candidatul la funcția de prim-ministru și de a numi Guvernul după obținerea votului de încredere din partea Parlamentului. În situațiile de remaniere sau de vacantare a unei funcții ministeriale, șeful statului poate revoca și numi alți membri ai Guvernului exclusiv la propunerea premierului.

Totuși, atunci când se modifică structura politică sau componența Guvernului, intervenția președintelui devine condiționată de aprobarea Parlamentului. Conform informațiilor disponibile, conducerea PSD urmează să decidă pașii următori imediat după votul programat pentru data de 20 aprilie. Scenariul analizat prevede retragerea celor șase miniștri ai partidului și a vicepremierului din Guvern, însă fără a afecta funcțiile de secretari de stat sau pe cele de prefecți.

Liderii social-democrați speră la o revenire în Executiv într-un interval de aproximativ 45 de zile, însă această posibilitate depinde de evoluția negocierilor politice și de reacția premierului.

Trimite articolul

X
Taguri:
Bolojan ,
cerere demisie ,
grindeanu ,
PSD ,
ultimatum 72 de ore
24 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Dorin says:
    April 15, 2026 at 7:16 pm

    Stati linistiti, sobolanul nu pleaca.

    Reply
  2. Teodor says:
    April 15, 2026 at 7:32 pm

    No ce v-o apucat tocmai când ni s-au mărit taxele și impozitele ne mergea așa de bine cu milioanele care în secret le dădeam Ucrainei și apoi și gaze pentru Europa?

    Reply
  3. Puiu says:
    April 15, 2026 at 7:48 pm

    Execrabil!

    Reply
  4. Watch says:
    April 15, 2026 at 8:35 pm

    What goes around, comes around…

    Reply
  5. cornel says:
    April 15, 2026 at 8:36 pm

    Sa scapamodata de falitul asta, asta sa falimenteze stie, orice atinge faliment scrie. Niciodata nu a avut tara asa cifre, buget mic, inflatie recorda, saracie, taxe mari, asta stie doar sa taxeze pana falimentezi, pana mori de foame. Modelul Oradea, salarii minime impuse de el cu forta si cele mai amri taxe, si cel mai mort oras din tara

    Reply
    • Marius says:
      April 15, 2026 at 9:58 pm

      Dar trebuie să recunosti că are laudatori in presă, de zici că Oradea este cel puțin Viena. Dar in afară de vreo 3 străzi mai acatarii, e un oraș al betoanelor, cu salarii mici, cu santiere peste tot, dar unde lucrează 2/3 oameni. Dar la taxe suntem in top.

      Reply
      • Gigi says:
        April 16, 2026 at 6:25 am

        Asa vorbesti de parca tu ai da salarii,sau chiar ar impune cineva salarii minime sau maxime. Zau asa? Voi nu stiti pe ce lume traiti ! Acestea se negociaza direct in piata muncii si tin de competitivitate. Sau probabil n-ai fost niciodata mai mult decat un muncitor,de-ti dai cu parerea

        Reply
        • xxx says:
          April 16, 2026 at 9:50 am

          Bolojan a impus salarii minime in oras. Stie tot orasul

          Reply
        • Gheorghe says:
          April 16, 2026 at 11:03 am

          … poți fi un muncitor foarte bun cu competențe profesionale și valorează mai mult decât un inginer cu diploma cumpărată fără să aibă habar de nimic !

          Reply
    • Cand te-ai nascut, Cornele ? says:
      April 17, 2026 at 8:52 am

      Nu ai trait in era Iliescu, d-le Cornel ?
      Cu VACAROIU prim ministru al PDSR-ului sau al FSN-ului ?
      Iti mai aduci aminte atunci de cat era PIB-ul, bugetul si mai ales inflatia ?
      Sau in perioada 1996 – 1997, cand Stlojan a arestat toata valuta firmelor si a dat drumul monedei nationale sa se alinieze brusc valorii dolarului, dupa ce Iliescu si ai lui l-au tinut subevaluat vreo 3 ani ?
      Atunci a bubuit inflatia si la 137 % !!
      De ce vorbesti daca nu stii ?
      Poate ca atunci iti schimba mama scutecul si tu povestesti doar de epoca in care ai ajuns sa cunosti binefacerile perioadei de 35 de ani de dupa lovitura de stat .
      Dar pina in 2000 s-a trait doar pe marginea prapastiei, afla si tu daca nu cunosti .

      Reply
      • Gheorghe says:
        April 17, 2026 at 5:09 pm

        … și de atunci încoace doar soare și lumină !

        Reply
  6. ioio says:
    April 15, 2026 at 9:16 pm

    Citesc comentariile de aici si nu inteleg cum naiba mamele romance au fatat numai prosti.

    Reply
    • Dex says:
      April 15, 2026 at 10:51 pm

      Corect. Prostia nu mai are limite.

      Reply
    • Bau says:
      April 16, 2026 at 7:05 am

      👍

      Reply
    • p*ulika frinaru says:
      April 16, 2026 at 8:27 am

      Pentru că asa au fost inseminate de tați

      Reply
    • Gheorghe says:
      April 17, 2026 at 5:11 pm

      Întreab-o pe mămicuța ta cum a reușit cu tine și afli răspunsul instantaneu !Poate nu vei înțelege dar măcar vei primi răspunsul dorit !!!

      Reply
  7. Mallus says:
    April 16, 2026 at 7:56 am

    Daca se va întâmplă acest lucru atunci vine instabilitatea, leul se depreciază deci “Trăim în România şi asta ne ocupă tot timpul”

    Reply
    • Gheorghe says:
      April 16, 2026 at 11:04 am

      … vezi să nu vină , că acum avem o stabilitate de bubuie !

      Reply
  8. Dacian says:
    April 16, 2026 at 10:50 am

    Bolojan egal un primar bun, dar cel mai slab ministru de la revolutie incoace. Un dezastru

    Reply
  9. xxx says:
    April 16, 2026 at 11:12 am

    Sa plece naibii
    Va asta numai taxe stie , si saracie si faliment

    Reply
  10. Lenuta si Vasi says:
    April 16, 2026 at 2:40 pm

    sa vina psd cu aur sa ne conduca tara catre paradis ca nu si ma puate asa! asta ma facut anul sa dau vreo 40 de euro in plus pe proprietate ! pai ie posibil! numa psd si aur ne puate salva ca ei le pasa de romanuri si vria numa binele nostru. bine cel mai frumos as fi sa fie Sfantul Calin Georgescu sa ne conduca! Nu partide si multi oameni! Duar Sfantul Georgescu! dar cum nu se vria mai bine aur si psd. ca sa nu mai dam bani si apa la straini si la ucrainia aia care cica e in razboi hahah cine mai crede dinastea??? nimeni ie rapsunsul! duamne ajuta pe romani! amin!

    Reply
    • xxx says:
      April 16, 2026 at 3:39 pm

      Bolojan ce aduce? Salarii minime, pensii de mizerii, fara crestere economica, inflatie, saracie. Exact ca in Oradea. Nici un premier nu si-a batut asa joc de oameni, si cd face Bolojan, reduce taxele la marile firme. Asa-i sandule?

      Reply
  11. Gheorghe says:
    April 17, 2026 at 5:12 pm

    Nici nu avea ce să caute acolo !!!

    Reply
  12. cetatean says:
    April 18, 2026 at 7:10 pm

    Asta patesti cand faci exact invers fata de ce ai promis in campania electorala …

    Reply
  13. powered by Surfing Waves

    Cultură

    Pragul Vaida, ediţia 42. Se lansează și la Oradea antologia de poezie transilvăneană „Concert de gală”
    Invitații clubului de lectură sunt poeții antologați Egyed Emese, Szántai Lajos şi Andrei Dósa.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cazan de țuică, furat și dus cu trenul la Oradea, la fier vechi. Hoțul a furat și 26 de sticle cu alcool
    Un bărbat din satul bihorean Galoșpetreu a fost protagonistul unei situații inedite: a furat un cazan de pălincă, l-a transportat cu trenul pe o distanță de 65 de kilometri până în Oradea, unde l-a vândut la centru de colectare a fierului vechi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Acțiuni de dezinsecție și tratamente fitosanitare în Oradea. Vezi care este programul anunțat de Primărie
    Primăria Oradea a anunțat că, în perioada 18–29 mai, vor fi desfășurate acțiuni de dezinsecție și tratamente fitosanitare pe raza municipiului, în vederea combaterii insectelor generatoare de disconfort, precum țânțarii și muștele, atât în faza de adult, cât și în stadiul de larvă.

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Piață agroalimentară modernă și centru de formare, inaugurate la Marghita în prezența ministrului Cseke Attila
    La festivități au participat primarul municipiului Marghita - Demián Zsolt, ministrul Cseke Attila, precum și primarul localității Berettyóújfalu - Muraközi István.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prădător sexual din Bihor, trimis la închisoare după ce a distribuit materiale indecente cu minori
    Un bărbat de 31 de ani a fost condamnat de Tribunalul Bihor la 3 ani și 10 luni de închisoare cu executare, pentru că ar fi deținut și distribuit fotografii și clipuri video cu caracter pornografic cu minori.

    Economic

    Plafon TVA 2026: pragul de 395.000 de lei care decide dacă plătești sau nu taxă pe valoare adăugată
    Plafonul de la care firmele și persoanele fizice autorizate din România devin plătitoare de TVA este stabilit în 2026 la nivelul de 395.000 de lei, potrivit Codului fiscal.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X