BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
20 de kilograme de obiecte pirotehnice, confiscate. 25 de persoane, cercetate penal

20 de kilograme de obiecte pirotehnice, confiscate. 25 de persoane, cercetate penal

la 30 December 2015 11:14
30 December 2015 11:14
În cursul lunii decembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi, Substanțe Periculoase alături de polițiștii bihoreni de ordine publică au ridicat în vederea confiscării 20 kg de obiecte pirotehnice interzise, în special petarde.
Scris de Carmen Ile - În cursul lunii decembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi, Substanțe Periculoase alături de polițiștii bihoreni de ordine publică au ridicat în vederea confiscării 20 kg de obiecte pirotehnice interzise, în special petarde.

Trimite articolul

X

Totodată, 25 de persoane sunt cercetate penal pentru că au deținut și oferit spre comercializare respectivele articole pirotehnice interzise.

240 de petarde, depistate marți

Polițiștii Biroului de ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Oradea au depistat marți un bărbat de 34 de ani, din comuna Oșorhei, care deţinea asupra sa și oferea spre comercializare 240 de petarde, articole pirotehnice interzise la deținere, comercializare sau folosire.

În cauză a fost întocmit dosar penal, iar cercetările sunt continuate de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Patromoniului din cadrul Poliției Municipiului Oradea.

ATENŢIE! Deţinerea, comercializarea şi folosirea petardelor sunt strict interzise

Orice operaţiune cu articole pirotehnice, efectuată fără drept, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an.

„De asemenea, comercializarea articolelor pirotehnice din categoriile 1 şi P1 către persoane cu vârsta sub limita prevăzută de lege, respectiv 16 ani, precum şi comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni, inclusiv prin intermediul Internetului, constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an.

Pentru a preveni evenimentele neplăcute care ar putea fi provocate în perioada sărbătorilor de iarnă prin folosirea petardelor, pentru a evita disconfortul produs cetăţenilor şi chiar rănirea unor persoane, poliţiştii bihoreni vor continua și în perioada trecerii dintre ani acţiunile menite să prevină şi să combată nerespectarea legislaţiei în vigoare cu privire la regimul obiectelor pirotehnice” transmite IPJ Bihor.

Trimite articolul

X
Taguri:
cercetat penal ,
ipj bihor ,
obiecte pirotehnice ,
petarde
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Un medic rezident aflat de gardă a murit în baia spitalului. Avea doar 32 de ani și a lăsat în urmă doi copii
    Este anchetă de amploare la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce un medic rezident a fost găsit mort, sâmbătă, 6 iunie, în toaleta unității medicale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doliu în folclorul bihorean. Maria Haiduc sau „Doamna cântecului popular din Crișana” a murit
    Marcel Pușcaș, fost fotbalist la Steaua și Rapid, a anunțat în mediul online că mama sa, cunoscuta interpretă de muzică populară Maria Haiduc, a încetat din viață.

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a mai achiziționat un jucător care a evoluat la Corvinul Hunedoara
    După Modan (CSM Reșița), Cruceru (ASA Târgu Mureș) și Kilyen (Corvinul), FC Bihor a anunțat duminică transferul fundașului stânga Mihai Velisar (27 de ani), care a jucat în ultimele sezoane la Corvinul Hunedoara. 2

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    România

    Proiect de lege: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea
    Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept, distincția. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bunuri de 20.000 de lei, trimise din Scoția, furate de doi hoți din Tinca. Unul a sustras și donații pentru bolnavii de cancer
    Doi bărbați din Tinca au ajuns în boxa acuzațiilor, la Judecătoria Salonta, după ce au furat din casa unui consătean mai multe bagaje în care s-ar fi aflat bunuri în valoare de 20.000 de lei, trimise din Scoția de sora păgubitului. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Déák Zsombor este câștigătorul concursului X-Man România 2026. A stabilit cel mai bun timp înregistrat în cele 16 ediții
    Peste 800 de sportivi din 16 țări au luat startul la ediția 2026 a evenimentului X-Man România, concurs devenit emblematic pentru orașul Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X