BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
20 de orădeni au sărit în ajutorul un copil fără părinți

20 de orădeni au sărit în ajutorul un copil fără părinți

la 25 June 2018 11:21 Reactualizat la: 25 June 2018 11:21
25 June 2018 11:21 Reactualizat la: 25 June 2018 11:21
Alex, un copil blajin, întotdeauna cu zâmbetul pe buze, este un băiat de 11 ani care locuieşte într-un sat de lângă Oradea. Tocmai a terminat clasa a VI-a cu rezultate foarte bune, deşi nu are părinţi.
Scris de farcas - Alex, un copil blajin, întotdeauna cu zâmbetul pe buze, este un băiat de 11 ani care locuieşte într-un sat de lângă Oradea. Tocmai a terminat clasa a VI-a cu rezultate foarte bune, deşi nu are părinţi.

Trimite articolul

X

Tatăl a plecat departe când era mic şi l-a uitat, iar mama s-a stins după o boală cruntă şi o suferinţă crâncenă. A rămas împreună cu bunica în casa ei veche de vaioagă, dar cu ajutorul unor oameni cu inima bună în curând cei doi vor avea o locuinţă decentă la care de mult visează.

Cei 20 de fraţi mai mari ce i-au sărit sâmbătă în ajutor, nu sunt fraţi de mamă, nu sunt din aceeaşi biserică şi nici măcar naţionalitate. Dar sunt fraţi de bucurie şi omenie! Sunt tineri dornici să ajute semeni aflaţi în nevoie. Şi nu o fac pentru prima dată ci se află la cea de-a treia experienţă de acest fel. Ei au răspuns şi de această dată pozitiv apelului făcut de asociaţia Habitat pentru Umanitate Beiuş şi şi-au planificat această acţiune de acum mai bine de o lună.

„Anul trecut, pe vremea asta, ajutam o mamă ce îşi creşte singură fetiţa să locuiască în condiţii mai bune, iar acum eu şi prietenii mei vrem să-l ajutăm pe Alex, acest frăţior mai mic al nostru, să se bucure şi el de o casă trainică şi decentă. Aşa că ne-am adunat 20 de colegi şi am ales să venim aici şi să ne petrecem sâmbăta dând o mână de ajutor”, spune Bianca, voluntar Sykes.

Soartă curuntă

Încă de la sfârşitul anului trecut mai mulţi oameni, care au aflat de povestea tristă a lui Alex ce îşi pierduse de curând mama, au sărit să-l ajute cu ce au putut: haine, alimente, jucării, electrocasnice, ba chiar au strâns bani şi i-au amenajat o cameră în care să treacă mai uşor peste iarnă.

Apoi au solicitat sprijin asociaţei Habitat care la rându-i a început să mobilizeze resurse şi voluntari pentru ca acest copil frumos şi necăjit să locuiască în condiţii mai bune. Băiatul are acum o mulţime de prieteni care vin zilnic şi-l ajută cu ce pot, iar Alex îi consideră pe mulţi ca pe nişte fraţi sau surori mai mari.

„Eu am aflat de acest proiect de la colegii mei şi am ales imediat să mă implic şi eu. Acum sunt foarte bucuros că am luat această hotărâre pentru că m-am simţit extraordinar aici. Cu siguranţă voi repeta experienţa de câte ori va fi nevoie”, spune George, un alt voluntar Sykes.

Sykes este prima companie care a răspuns pozitiv solicitării celor de la Habitat, iar organizatorii mărturisesc că în doar două ore după lansarea apelului la voluntariat, cele 20 de locuri disponibile pentru această fază a proiectului au fost ocupate.

Trimite articolul

X
Taguri:
Alex ,
copil fara parinti ,
SYKES ,
voluntari
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Victorie în primul meci din mandatul lui Mikko Riipinen. „Leii roșii” au câștigat partida amicală cu DEAC Debrecen
    CSM CSU Raiffeisen s-a impus cu scorul de 86-73 în meciul de pregătire disputat în deplasare cu DEAC Debrecen.

    Cultură

    GALERIE FOTO
    „Megalos Aselinos – Golful regăsit", expoziţie cu ultimele lucrări ale pictorului Ioan Aurel Mureșan, deschisă la Muzeul Țării Crișurilor
    Picturile reunesc două problematici semnificative: permanența locului și efemeritatea a tot ce este în mișcare.

    Economic

    ANAF scoate din nou la licitație un apartament din Oradea. Prețul a ajuns la jumătate din valoarea de evaluare
    Un apartament de aproape 55 de metri pătrați din Oradea ajunge pentru a patra oară în atenția cumpărătorilor, după ce ANAF a redus la jumătate prețul de pornire al licitației. Imobilul se află pe strada Nufărului și face obiectul unei proceduri de executare silită.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi foști polițiști de la Operațiuni Speciale Oradea, trimiși în judecată. Și-au prezentat mașinile proprii ca fiind de serviciu, pentru a parca gratuit
    Fostul coordonator al Brigăzii de Operațiuni Speciale (BOS) Oradea, Alin Nicușor Tărău și un alt fost ofițer din cadrul aceleiași structuri, Sebastian Marius Suciu, ambii pensionați în prezent, au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor sub acuzațiile de înșelăciune, fals intelectual și uz de fals, toate în formă continuată.

    BIHON Sport local

    S-a tras la sorți. Cele patru echipe bihorene din Liga 3, Seria 8, și-au aflat programul competițional pentru sezonul 2026/2027
    La Casa Fotbalului s-a tras la sorți programul competițional în cele 8 serii din Liga 3. În Seria 8 vor activa cele patru echipe bihorene: Crișul Sântandrei, Lotus Băile Felix, CS Bihorul Beiuș și nou promovata ACS Transilvania Sport Academy.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Judecătoria Oradea a prelungit a treia oară măsura arestării fostului director al școlii din Aușeu, acuzat de agresiune sexuală
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul judecătoriei Oradea a prelungit joi, pentru a treia oară, măsura arestării preventive în cazul lui Adrian Botici, fostul director al școlii din Aușeu, cercetat pentru agresiune sexuală asupra unui minor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X