BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
40 de milioane de lei pentru Universitățile din Oradea, Timișoara și București

40 de milioane de lei pentru Universitățile din Oradea, Timișoara și București

De Mădălina Cristea
la 27 August 2024 09:28

40 de milioane de lei pentru Universitățile din Oradea, Timișoara și București

foto: arhivă
27 August 2024 09:28
Executivul a aprobat, săptămâna trecută, o hotărâre prin care se direcționează 40 de milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară pentru realizarea unor lucrări la căminele și spațiile de învățământ ale mai multor universități.
Scris de Mădălina Cristea - Executivul a aprobat, săptămâna trecută, o hotărâre prin care se direcționează 40 de milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară pentru realizarea unor lucrări la căminele și spațiile de învățământ ale mai multor universități.

Trimite articolul

X

Printre instituțiile incluse în programele de investiții ale Ministerului Educației, Guvernul a decis să finanțeze în prezent trei dintre acestea: Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea din Oradea și Universitatea Politehnica din București. „Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea din Oradea, precum și Politehnica București vor beneficia de sprijin pentru finalizarea lucrărilor la căminele studențești aferente. Ministerul Educației va primi o suplimentare bugetară de 40 de milioane de lei în acest sens, bani necesari pentru continuarea investițiilor și extinderea spațiilor de cazare și de învățământ”, a declarat Mihai Constantin, purtător de cuvânt al Guvernului, la finalul ședinței de guvern.

Construirea unor cămine studențești care să includă spații multifuncționale și facilități moderne este esențială pentru implementarea strategiei de dezvoltare pe termen mediu și lung a universităților, care se află într-un proces constant de extindere și adaptare a ofertei educaționale și de formare.

„Astfel că în Programul de Investiții al Ministerului Educației, anexa la Legea bugetului de stat pe anul 2024, este cuprins un număr de șapte cămine studențești aflate în diferite stadii de execuție și ale căror lucrări este necesar a se finaliza în perioada imediat următoare, deoarece instituțiile respective nu pot onora cererile de cazare pentru începerea anului universitar 2024-2025. Printre aceste instituții se regăsesc Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea din Oradea, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica din București etc.”, potrivit Notei de fundamentare ce însoțește Hotărârea de Guvern.

Lista investițiilor din programul Ministerului Educației se dovedește a fi mult mai amplă: „Totodată, în Programul de Investiții al Ministerului Educației, anexa la Legea bugetului de stat pe anul 2024, sunt cuprinse și obiective de investiții care vizează atât edificarea unor clădiri cu destinația de spații de învățământ, precum și consolidarea și modernizarea celor existente. Cum ar fi: Extindere spații de învățământ prin supraetajare a clădirii existente – Laborator de Hidraulică și Protecția Mediului la Universitatea Tehnică de Construcții București, Facultatea de Muzică la Universitatea din Oradea, Spații de învățământ la Universitatea «Valahia» din Târgoviște, Consolidare clădire Facultatea de Construcții Civile și Industriale la Universitatea Tehnică de Construcții din București, Reabilitare spații de învățământ la Universitatea «Transilvania» din Brașov, Consolidare imobil Casa Robescu a Universității de Artă din București, Clădire C4 Pavilion Central la Universitatea Științele Vieții din Iași, Reparații capitale Corp E la Universitatea de Arte din Iași, Reabilitarea termică a imobilelor str. Domneasca nr. 142 și nr. 155 la Universitatea «Dunărea de Jos» din Galați, Reabilitare spații de învățământ – Corp J la Universitatea «Ștefan cel Mare» din Suceava etc.”, conform aceleiași Note de Fundamentare.

Trimite articolul

X
Taguri:
40 milioane de lei ,
finantare ,
guvern ,
oradea ,
universitatea din oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorean condamnat pentru furt și dat în urmărire, adus în țară din Germania. Toate faptele au fost înregistrate video
    Un bărbat de 49 de ani, originar din Marghita, a fost adus de polițiști din Germania și încarcerat într-un penitenciar din țară, unde își va executa pedeapsa de 2 ani și 6 luni de închisoare pentru furt.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Premieră națională la Oradea: Primul pui de veveriță marsupială zburătoare născut în captivitate
    În premieră națională, în Vivariul din cadrul Muzeului Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, s-a reușit reproducerea în captivitate a veveriței marsupiale zburătoare (Petaurus breviceps).

    România

    Bolojan afirmă că țara începe să recâștige controlul economiei: „De mulți ani, România a cheltuit mai mult decât își permitea”
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că deficitul total al României a scăzut de la 9,3% în 2024 la 7,9% în 2025, potrivit datelor Eurostat, menționând că aceste date arată că direcția este una corectă, economia se stabilizează fără a pune presiune pe viitorul generațiilor următoare și ar fi păcat ca țara să se întoarcă de unde a plecat. 3

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Economic

    Structura industrială a Bihorului rămâne puternică, în ciuda deficitului comercial
    În luna ianuarie 2026, județul Bihor a înregistrat o evoluție mixtă a comerțului internațional cu bunuri, caracterizată printr-o scădere a exporturilor și o dinamică oscilantă a importurilor, potrivit datelor provizorii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prins de 5 ori cu droguri la el și condamnat la închisoare cu executare, un bărbat din Marghita este căutat de Poliție
    Un bărbat de 35 de ani, din Marghita, a fost pus pe lista infractorilor dați în urmărire națională pentru că se sustrage executării unei pedepse de un an și 2 luni de închisoare pentru deținere de droguri de mare risc pentru consum propriu. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au început înscrierile pentru comercianții dornici să participe la Festivalul Copiilor Oradea
    Copiii din județul Bihor sunt invitați, și în acest an, la unul dintre cele mai îndrăgite evenimente dedicate lor, Festivalul Copiilor Oradea, un eveniment plin de culoare, energie și momente de bucurie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X