BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
5 ani într-un centru de detenție – pedeapsa pentru eleva care a înjunghiat un pedagog din Oradea

5 ani într-un centru de detenție – pedeapsa pentru eleva care a înjunghiat un pedagog din Oradea

De Adrian Laboș
la 7 August 2025 14:32
1 Comentarii

5 ani într-un centru de detenție – pedeapsa pentru eleva care a înjunghiat un pedagog din Oradea

foto: arhivă
7 August 2025 14:32
Tribunalul Bihor a condamnat-o la 5 ani de internare într-un centru de detenție pe eleva de la Colegiul Tehnic „Traian Vuia” din Oradea acuzată că l-a înjunghiat pe un pedagog de 41 de ani, din cadrul unității școlare.
Scris de Adrian Laboș - Tribunalul Bihor a condamnat-o la 5 ani de internare într-un centru de detenție pe eleva de la Colegiul Tehnic „Traian Vuia” din Oradea acuzată că l-a înjunghiat pe un pedagog de 41 de ani, din cadrul unității școlare.

Trimite articolul

X

Printr-o sentință dată joi, instanța a obligat-o pe adolescenta care avea 15 ani la momentul comiterii tentativei de omor, în noiembrie 2023, ca, împreună cu părinții ei, să îi plătească victimei daune morale de 30.000 de euro, cheltuieli de judecată de 10.000 de lei și despăgubiri materiale de 9.759 de lei. La acestea se adaugă 49.650 de lei, contravaloarea îngrijirilor medicale de care a avut parte bărbatul rănit la Spitalul Județean din Oradea.

Tribunalul Bihor a scăzut din pedeapsă durata reţinerii, a arestului preventiv și a arestului la domiciliu din 27 noiembrie 2023 până la momentul pronunțării sentinței.

Atac în biroul directoarei

În ultima lună a anului 2023, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au trimis-o în judecată pe eleva acuzată că, pe 27 noiembrie 2023, l-a atacat cu un cuțit pe un pedagog de la Colegiul ”Traian Vuia”, chiar în biroul directoarei școlii. La violentul incident au fost de față diriginta și mama fetei, chemate pentru a discuta despre o întâmplare petrecută cu câteva zile înainte, când pedagogul l-ar fi găsit pe prietenul fetei, după ora stingerii, în camera acesteia din căminul școlii.

În timpul discuțiilor, adolescenta ar fi cerut să iasă afară pentru puțin timp. Inițial s-a dus la baie, după care s-a îndreptat spre camera sa, de unde a revenit cu un cuțit lung de 34 de centimetri, din care lama era de 21 de centimetri. După alte câteva minute de discuții, a scos arma și l-a lovit în spate pe pedagogul care a ajuns în stare gravă la spital. Ulterior s-a stabilit că acesta a avut nevoie de 40-45 de zile de îngrijiri medicale, iar viața i-a fost pusă în pericol.

Tânăra a fost arestată a doua zi după comiterea faptei, iar psihiatrii au stabilit că a avut discernământ în momentul comiterii faptei.

Acuzații de agresiune sexuală

În timpul procesului, avocatul tinerei a cerut schimbarea încadrării juridice a faptei din tentativă la omor calificat în tentativă de omor, arătând că infracțiunea nu a fost premeditată. Parchetul Bihor s-a opus, invocând starea de nemulţumire a elevei faţă de modul strict în care pedagogul își îndeplinea atribuțiile. În plus, potrivit informațiilor din dosar, adolescenta l-ar fi acuzat pe bărbat de agresiune sexuală – „aspecte care însă nu au fost dovedite în prezenta cauză, (…) fiind cercetate într-un alt dosar penal”, după cum au arătat procurorii.

Aceștia au precizat că sunt dovezi că fata ar fi căutat online informații privind modul de a ucide o persoană. Acuzarea a menționat și declarații ale unor colegi ai fetei, printre care o elevă care a susținut că „în toamna anului 2023 inculpata le-a spus colegelor de internat că o să îi facă felul şi o să le scape de pedagog”.

În replică, apărarea a cerut instanței să constate că aceste mărturii sunt „simple afirmații, nesusținute probatoriu”. După analiza probelor, Tribunalul Bihor a respins cererea de schimbare a încadrării juridice și a decis condamnarea tinerei.

Pentru că sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel, instanța a menținut măsura arestului la domiciliu în cazul adolescentei.

Eleva care a înjunghiat un pedagog de la colegiul „Traian Vuia” a fost trimisă în judecată. E acuzată de tentativă de omor calificat

Trimite articolul

X
Taguri:
5 ani ,
centru de detentie ,
condamnare ,
eleva ,
oradea ,
traian vuia
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Nicio noutate says:
    August 7, 2025 at 2:56 pm

    Viitoarea votantă Kremlin Georgescu sau G.SemiOm…

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a decis.... din nou: procesul polițistului orădean acuzat de furt și șantaj poate începe
    Un judecător de cameră preliminară din cadrul Tribunalului Bihor a dispus, luni, începerea judecății în dosarul în care agentul-șef Valentin Potre (40 de ani), cunoscut sub numele „Valu”, din cadrul Poliției Oradea, este acuzat de două fapte de trafic influență, trei fapte de șantaj și câte una de furt, instigare la furt, la fals în înscrisuri și la trafic de influență.

    Economic

    Alocațiile, indemnizațiile și pensiile, plătite în această săptămână: calendarul complet al viramentelor
    Plățile aferente principalelor beneficii sociale destinate familiilor cu copii vor fi efectuate în această săptămână, potrivit informațiilor comunicate de autorități.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiții majore pentru modernizarea și extinderea sistemului medical din Ștei, prin proiecte de milioane de lei
    Primarul orașului Ștei, Iulian Balaj, ne-a prezentat o serie de informații privind investițiile derulate în domeniul medical, la nivelul Spitalului Orășenesc Ștei, unitate care deservește atât orașul, cât și o zonă care cuprinde 35.000 de locuitori.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 7 aprilie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 7 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Orădean băut și drogat, urmărit cu 150 km/h prin Cluj-Napoca. 5 ani nu are voie să conducă
    Un bărbat de 31 de ani, din Oradea, a fost acuzat de „atitudine iresponsabilă”, după ce a dat peste cap traficul și așa aglomerat din Cluj-Napoca, gonind pe străzile orașului cu Poliția pe urmele sale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Presiunea financiară împinge românii către venituri suplimentare
    Valul de scumpiri din ultimele luni se resimte din plin în buzunarele românilor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X