BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
70 de schelete descoperite la Radvani

70 de schelete descoperite la Radvani

la 20 October 2010 13:15
20 October 2010 13:15
Un arheolog orădean a descoperit 70 de schelete umane la Rădvani, localitate dispărută în secolul XVII.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Un arheolog orădean a descoperit 70 de schelete umane la Rădvani, localitate dispărută în secolul XVII.

Trimite articolul

X

Ion Crişan, arheolog la Muzeul Tarii Crisurilor, împreună cu colegii lui, a descoperit recent un lot de 70 de schelete umane la Radvani, o localitate în Bihor atestată documentar în anul 1214, dar care a dispărut în a doua jumătate a secolului al XVII-lea, după o invazie a turcilor.

Arheologii conduşi de Ion Crişan au încheiat cercetările la situl aflat între Cefa şi Mărţihaz – zona unde a existat satul medieval Rădvani. În timpul cercetărilor, arheologii orădeni au descoperit 70 de schelete umane care au fost îngropate între anii 1270 – 1550. Scheletele au fost găsite în jurul fostei biserici a satului dispărut, întrucât în perioada aceea înmormântările se efectuau în jurul bisericii. Aceasta a fost construită în 1270, dar din care mai există acum doar fundaţia.

Alte 408 de schelete au fost descoperite de cercetătorii orădeni înainte, tot în această zonă inclusă în rândul monumentelor istorice, care are o suprafaţă de circa 24 de hectare.

O.Ş.

Trimite articolul

X
Taguri:
arheolog ,
muzeul tarii crisurilor ,
radvani ,
schelet
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Deșeuri depozitate ilegal în comuna Suplacu de Barcău, incendiate de un consilier local
    Un incendiu izbucnit pe Dealul Viilor din satul Borumlaca, comuna Suplacu de Barcău, a ajuns în centrul unui scandal local legat de depozitarea și incendierea ilegală a deșeurilor.

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Am mare încredere că băieții noștri vor face o surpriză în meciul cu Farul”
    FC Bihor primește miercuri, 19 august, vizita echipei Farul Constanța, în play off-ul Cupei României.

    Cultură

    Ediția aniversară a Carnavalului Florilor celebrează tradițiile și legăturile istorice dintre comunitățile din Oradea şi Debrecen
    Carnavalul Florilor a ajuns la cea de-a 60-a ediție. Debrecen va găzdui în perioada 18-23 august peste 350 de evenimente și activități culturale, recreative și artistice.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea a consultat locuitorii din Episcopia cu privire la proiectele de modernizare pentru șase străzi din cartier
    Ieri a continuat dialogul direct cu locuitorii din cartierul Episcopia, în cadrul unei serii de consultări organizate de Primăria Oradea privind modernizarea străzilor Pavilioanele CFR, Plantelor, Afinelor, Inului, Mărgelelor și Pelicanului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânăr reținut după ce a fost prins la volan cu o alcoolemie record. Acesta conducea prin centrul Oradiei
    Un tânăr de 24 de ani, din județul Neamț, a fost reținut de polițiștii bihoreni după ce a fost prins conducând în Oradea, deși consumase alcool.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lucrările la șinele de tramvai din Nufărul se complică pe parcurs. Ce au declarat reprezentanții OTL
    Lucrările au fost începute în cursul zilei de luni, 17 august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X