BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
75 milioane euro pentru etapa 4 de reabilitare a sistemului de termoficare din Oradea. Primarul Florin Birta a semnat contractul

75 milioane euro pentru etapa 4 de reabilitare a sistemului de termoficare din Oradea. Primarul Florin Birta a semnat contractul

De Sorin Martin Vereș
la 28 January 2025 17:16 Reactualizat la: 28 January 2025 18:43
3 Comentarii

75 milioane euro pentru etapa 4 de reabilitare a sistemului de termoficare din Oradea. Primarul Florin Birta a semnat contractul

foto: arhiva
28 January 2025 17:16 Reactualizat la: 28 January 2025 18:43
La sediul Ministerului Energiei, ministrul Sebastian Burduja și primarul Florin Birta au semnat, în 28 ianuarie, contractul de finanțare pentru proiectul depus de Primăria Oradea privind „Reabilitarea sistemului de termoficare urbană la nivelul municipiului Oradea pentru perioada 2009-2028 în scopul conformării la legislaţia de mediu şi creşterii eficienţei energetice – Etapa IV”.
Scris de Sorin Martin Vereș - La sediul Ministerului Energiei, ministrul Sebastian Burduja și primarul Florin Birta au semnat, în 28 ianuarie, contractul de finanțare pentru proiectul depus de Primăria Oradea privind „Reabilitarea sistemului de termoficare urbană la nivelul municipiului Oradea pentru perioada 2009-2028 în scopul conformării la legislaţia de mediu şi creşterii eficienţei energetice – Etapa IV”.

Trimite articolul

X

Valoarea totală a proiectului este de 375.133.030,45 lei (inclusiv TVA), din care valoarea eligibilă a proiectului este 230.474.089,07 lei, valoarea finanțării nerambursabile este 216.645.643,73 lei, contribuția Municipiului Oradea la valoarea eligibilă este de 13.828.445,34 lei. Valoarea neeligibilă a proiectului este 144.658.941,38 lei, din care cheltuieli aferente marjei de budget (Cap. 7.1 din devizul general): 56.764.803,20 lei, cheltuieli aferente constituirii rezervei de implementare pentru ajustarea de preț (Cap. 7.2 din devizul general): 18.270.561,95 lei, alte cheltuieli neeligibile: 9.937.354,34 lei
◦ TVA: 59.686.221,89 lei.

În cadrul contractului de finanțare sunt cuprinse, pe lângă componenta de lucrări (estimate a fi efectuate pe durata a 36 de luni), și plata serviciilor de supervizare și dirigenție de șantier necesare supravegherii lucrărilor, respectiv servicii de audit financiar, verificare tehnică de calitate și servicii de informare și publicitate. Principalele obiective ale proiectului: reducerea pierderilor de energie termică în rețeaua de distribuție aferentă unui număr de 19 Puncte Termice, reducerea pierderilor estimate de energie termică pe rețeaua de distribuție reabilitată cu 11809,7 Gcal/an, reprezentand 4,06% din energia vândută consumatorilor arondați celor 19 puncte termice, până la sfârșitul proiectului, reducerea emisiilor poluante: emisiile de CO2 vor scădea cu 3015 t/an, cele de oxizi de azot (NOx) cu 2284 kg/an, iar cantitatea de pulberi emisă în atmosferă va fi redusă cu 75,2 kg/an, digitalizarea rețelelor de termoficare prin montarea a 1802 contoare inteligente pentru 901 racorduri la imobile consumatori și implementarea unui sistem de echilibrare hidraulică.

Rețele înlocuite pe o lunigme de 29 de kilometri

Prin intermediul acestei investiții se vor înlocui integral conductele aferente rețelei de distribuție, cu o lungime totală de 29 km, ce deservește consumatorii arondați la 19 puncte termice din Oradea și anume: PT 100; PT113; PT115; PT116; PT117; PT121; PT124; PT126; PT510; PT511; PT512; PT513; PT514; PT522; PT612; PT831; PT833; PT842; PT849, conform unui comunicat al Primăriei privind acest proiect. Cele 19 puncte termice deservesc consumatori aflați în Municipiul Oradea, pe amplasamentul următoarelor străzi: Str. Aluminei, Str. George Călinescu, Bulevardul Dacia, Str. Transilvaniei, Str. Corneliu Coposu, Str. Predeal, Str. Blaise Pascal, Str. Moldovei, Str. Mihail Sadoveanu, Str. Zimbrului, Str. Profesor Doctor Ioan Cantacuzino, Str. Michelangelo, Str. Locomotivei, Str. Lacul Roșu, Str. Traian Lalescu, Str. Vagonului, Str. Mehedinți, Bulevardul Ștefan cel Mare, Str. Cosminului, Str. Milcovului, Str. Camille Flammarion, Str. Galileo Galilei, Str. Bârsei, Str. Traian Grozăvescu, Str. Târnavelor, Str. Carpați, Str. Sfântul Apostol Andrei, Str. Alexandru Cazaban, Str. Oneștilor, Str. Grigore Erofte, Str. Lăpușului, Str. Salcâmilor, Str. Ovid Densușianu, Str. Meșteșugarilor, Str. Profesor Dimitrie Pompeiu, Str. Alexandru D. Xenopol, Str. Henri Coandă, Calea Aradului, Str. Richard Wagner, Bulevardul Decebal, Str. Menumorut, Str. Vasile Conta, Str. Doina, Str. Alexandru Odobescu, Str. Dimitrie Cantemir, Str. Anatole France, Str. Jean Jaures, Str. Lugojului, Str. Războieni, Str. Banatului, Str. Borsecului, Str. Grădinarilor, Str. Prutului, Str. Eftimie Murgu, Str. Ioan Rațiu, Str. Someșului, Str. Seleușului, Str. Miron Pompiliu, Aleea Salca, Str. Apateului, Str. Nojoridului, Str. Leonardo da Vinci, Str. Alexandru cel Bun.

foto: Facebook/Florin Birta

Astfel, conductele sistemului de încălzire se vor înlocui cu rețele din țevi preizolate (din oțel sau alte materiale, dar care sunt susceptibile să asigure funcționarea la parametri existenți ai rețelei de distribuție), iar conductele rețelei de furnizare a apei calde de consum se vor înlocui integral cu țevi din materiale plastice, preizolate, cu un coeficient de pierdere termică scăzut. Totodată, conductele rețelei de recirculare a apei calde de consum – recirculare se vor monta în paralel cu rețelele de încălzire și vor fi conduse la fiecare utilizator. Toți utilizatorii vor fi alimentați independent, din domeniul public, cu scoaterea rețelelor din subsoluri și din domenii private.

Astăzi, la București, am semnat contractul de finanțare pentru Etapa a IV-a a proiectului de reabilitare a sistemului de termoficare al orașului. Aceasta va implica înlocuirea a 29 km de rețele secundare aferente unui număr de 19 puncte termice, cu scopul de a crește eficiența energetică și de a reduce emisiile poluante. Mulțumesc domnului Sebastian Burduja, ministrul energiei, pentru sprijinul acordat în obținerea finanțării prin Fondul de Modernizare. Totodată, le mulțumesc și colegilor din Primăria și de la Termoficare Oradea pentru implicarea activă și profesionalismul lor. Este un moment important pentru Oradea! Continuăm să investim într-un sistem de termoficare mai eficient, mai curat și mai sustenabil pentru toți locuitorii.” a transmis primarul Florin Birta printr-o postare pe pagina personală de Facebook.

foto: Facebook/Florin Birta

Dacă în primele trei etape de investiții în modernizarea Sistemului de Alimentare Centralizată cu Energie Termică (SACET) a Municipiului Oradea au fost efectuate, începând cu anul 2013, lucrări de înlocuire ale magistralelor principale de transport a energiei termice (fiind înlocuită peste 80% din lungimea totală a acestora) respectiv modernizarea sursei principale de producție a energiei termice, în cadrul etapei a IV-a va continua reabilitarea și modernizarea SACET Oradea cu lucrări de modernizare a unei părți a rețelei de distribuție aferente punctelor termice.

Trimite articolul

X
Taguri:
75 milioane euro ,
etapa 4 ,
Florin Birta ,
oradea ,
reabilitare ,
semnare contract ,
sistem ,
termoficare
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. mircea lazau says:
    January 28, 2025 at 11:41 pm

    sunteti culmea. nici nu s-a uscat betonul de la precedenta reabilitare.

    Reply
    • Alexandru Ciucle says:
      January 29, 2025 at 11:09 am

      Asa trebuie, si tu schimbi chilotii lunar, nu ii porti ani de zile

      Reply
  2. xxx says:
    January 29, 2025 at 5:49 am

    Inseamna ca iar se scumpeste gigacaloria si caldura, uraaa cel mai dezvoltat oras din Bihor

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Mapamond

    Dacia câştigă în premieră Raliul Dakar, la a doua participare
    Pilotul qatarian Nasser Al-Attiyah (Dacia Sandriders) a câștigat sâmbătă al șaselea titlu la Raliul Dakar, la categoria auto, după a 13-a și ultima etapă a acestei curse legendare, care a avut startul și sosirea la Yanbu (108 km), etapă câștigată de suedezul Mattias Ekstrom (Ford Racing), scrie AFP.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Interviu cu primarul Florin Birta: „Am atras fonduri europene record, pentru a construi un oraș mai modern și mai eficient”
    Anul 2025 a marcat pentru Oradea mai mult decât o succesiune de șantiere și inaugurări: a fost anul în care direcția de dezvoltare a orașului s-a transformat în investiții masive și rezultate concrete. 4

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lăcrimioara Deac, profesoară de canto muzică uşoară: „Sunt mândră de fiecare performanță artistică a elevilor mei”
    Numeroase voci care s-au remarcat pe scenele din România au fost îndrumate de Lăcri, cum îi spun elevii, profesoara de canto muzică uşoară a Şcolii de Arte „Francisc Hubic”, Lăcrimioara Deac. Dedicată şi implicată atât muzical, cât şi emoţional în parcursul elevilor săi, ea este punctul lor de sprijin, fie că se află în faţa scenei, fie alături de ei, cântând.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânărul din Tinca, prins la furat având pe picior o brățară electronică de monitorizare, a fost trimis în judecată
    Procurorii Parchetului Salonta au dispus trimiterea în judecată a lui Eugen Emanuel Fekete, un bărbat de 22 de ani, din Tinca, prins de două ori la furat într-un interval de mai puțin de o lună.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incident violent în Oradea: o femeie a fost injunghiată cu cuțitul de fiul ei. Tânărul este în custodia Poliției
    O întâmplare violentă s-a petrecut sâmbătă dimineața, în jurul orei 7:00, pe Strada Apateului, din Oradea, unde o femeie de 44 de ani a fost atacată cu cuțitul de propriul fiul, în vârstă de 23 de ani. 4

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Creșă „la cheie” în Prima Arena: Primăria Oradea plătește aproape 650.000 de euro pentru o grădiniță
    Primăria Oradea va face un pas important în extinderea infrastructurii de educație timpurie, după ce Consiliul Local a aprobat, în decembrie 2025, achiziționarea unui spațiu deja amenajat pentru funcționarea unei grădinițe/creșe, situat pe strada Octavian Goga nr. 12, în ansamblul rezidențial Prima Arena.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.