BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
8.400 ore de voluntariat în şase ani

8.400 ore de voluntariat în şase ani

la 17 September 2015 15:38
17 September 2015 15:38
Compania Celestica din Oradea a implicat mai mult de 1.000 de angajaţi în cadrul parteneriatului cu Habitat for Humanity Beiuş început în 2010.
Scris de erdei - Compania Celestica din Oradea a implicat mai mult de 1.000 de angajaţi în cadrul parteneriatului cu Habitat for Humanity Beiuş început în 2010.

Trimite articolul

X

În perioada 15 şi 25 septembrie 2015, Habitat for Humanity Beiuş găzduieşte din nou sute de voluntari de la compania Celestica în cadrul proiectului „Locuinţe pentru un viitor sigur” din Oradea, unde voluntarii vor ridica patru locuinţe în doar nouă zile.

Colaborarea între Celestica şi Habitat for Humanity Beiuş datează din anul 2010 când angajaţii companiei au pus temelia unei fundaţii în cadrul unui proiect realizat de Habitat for Humanity Beiuș în parteneriat cu asociaţia Căminul Felix din Oradea. De atunci, an de an, voluntarii „celeşti” au continuat să sprijine activitatea asociaţiei şi contribuit la turnarea fundaţiilor a 10 case, la construirea integrala a 6 locuinţe şi la ridicarea zidurilor la alte 24 de case. Peste 1000 de angajaţi au făcut acest lucru posibil, însumând 8400 ore de voluntariat, adică aproape trei ani de muncă prestata de un angajat care ar munci neîntrerupt opt ore pe zi.

Locuinţe sigure

Proiectul „Locuinţe pentru un viitor sigur” se întinde pe o durată de trei ani. Casele sunt construite pe terenul pus la dispoziţie de Administraţia Imobiliară Oradea cu voluntari români şi străini sub supravegherea specialiştilor Habitat for Humanity Beiuș. Acestea sunt realizate în sistem multifamilial, duplex şi forplex, aşa încât două sau patru familii împart acelaşi imobil.

O locuinţă are suprafaţa de 56 m2 şi este compusă din două dormitoare, living, bucătărie şi baie. Ca şi materiale de construcţii se folosesc cărămizi cu goluri verticale, iar nivelul superior este din lemn cu pereţi de tip sandwich realizaţi din vată minerala, polistiren, gips carton, OSB şi tencuială nobilă. Toate acestea împreună cu ferestrele termopan oferă o termoizolaţie excelentă, astfel încât locuinţa va fi încălzită cu un cost extrem de scăzut. La finalul proiectului 30 de familii vor avea o casă sigură, decentă şi sănătoasă.

Voluntarii vor începe ziua de lucru cu un instructaj care le va oferi toate informaţiile necesare pentru ca oricare să poată executa lucrările ce vor avea loc, prin urmare nu e nevoie de nici un fel de experienţă în domeniul construcţiilor şi se vor găsi activităţi după puterea fiecăruia sub îndrumarea şi supravegherea specialiştilor Habitat for Humanity Beiuș.

Trimite articolul

X
Taguri:
Celestica ,
Habitat for Humanity ,
oradea ,
voluntari
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dr. Levai Lehar: „Miopia a devenit una dintre marile probleme de sănătate ale secolului XXI”
    Miopia a devenit una dintre marile probleme de sănătate ale copiilor și adolescenților, iar medicii spun că utilizarea excesivă a telefoanelor și tabletelor accelerează deteriorarea vederii. Oftalmologul Levai Lehar explică ce efecte au dispozitivele moderne asupra ochilor, ce soluții există pentru încetinirea miopiei și cât de mult a schimbat tehnologia actuală chirurgia oftalmologică.

    Bihon CSM Oradea

    Interviu cu baschetbalistul Kris Richard: „Încerc de fiecare dată să dau tot ce pot pe teren”
    Kristopher Jamail Richard este fără îndoială cel mai bun baschetbalist străin din istoria echipei CSM CSU Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Companie chineză interesată să investească 3 milioane de euro în Valea lui Mihai
    O delegație a unei companii din China a efectuat recent o vizită de lucru la Primăria Valea lui Mihai, în cadrul unor discuții preliminare privind o posibilă investiție în localitate.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Copiii sunt sărbătoriţi în Festivalul Copiilor Oradea cu ateliere, jocuri şi spectacole
    Festivalul continuă luni în Cetatea Oradea, Orășelul Copiilor și Parcul Barcăului.

    Bihon CSM Oradea

    BT Arena găzduiește luni, 1 iunie, meciul 3 al finalei dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Raiffeisen
    Cele două echipe se află la egalitate, scor 1-1, după primele două partide ale finalei, disputate la Oradea, încheiate cu scorurile de 87-84, respectiv 83-88.

    BIHON Sport local

    Tenismena orădeană Beatrice Boico, pe podium la turneul Hai Cup de la Arad
    Jucătoarea de tenis Beatrice Boico, legitimată la CSM Oradea (antrenor Alexandru Stohor), a avut evoluții remarcabile la turneul internațional Hai Cup de la Arad, contând pentru circuitul Tennis Europe Categoria 1.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X