BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
A început Postul Crăciunului

A început Postul Crăciunului

la 16 November 2015 09:33
16 November 2015 09:33
Timp de 40 de zile creștinii țin Postul Crăciunului.
Scris de Carmen Ile - Timp de 40 de zile creștinii țin Postul Crăciunului.

Trimite articolul

X

De duminică a început Postul Crăciunului, care va ține 40 de zile, până în ziua de Ajun, 24 decembrie, inclusiv, cu mențiunea că ziua din Ajunul Crăciunului este o zi de post aspru spre deosebire de celelalte zile ale Postului Crăciunului (dezlegarea la alimentele de dulce se face după Sfânta Liturghie de Crăciun din data de 25 decembrie 2015).

Ca orice post, în primul rând el trebuie să reprezinte o abținere de la lucrurile rele care ne îndepărtează de Dumnezeu și de oameni. Din punctul de vedere al alimentației, Postul Crăciunului este mai ușor față de cel al Paștelui, având multe dezlegări la pește, ulei și vin. Este dezlegare la pește și preparate din pește, precum și la vin, untdelemn în toate zilele de sâmbătă și duminică, cuprinse în perioada 21 noiembrie 2015 – 19 decembrie 2015 inclusiv. Zilele cu dezlegare sunt marcate, de regulă, în Calendarul creștin ortodox fie prin mențiunea dezlegare la pește, fie prin simbolul unui pește.

Postul Crăciunului amintește de postul îndelungat al patriarhilor și drepților din Vechiul Testament, în așteptarea venirii lui Mesia – Izbăvitorul. Primele mențiuni despre respectarea acestei perioade de înfrânare alimentară și trupească provin din secolele IV-V, de la Fericitul Augustin și de la episcopul Leon cel Mare al Romei, care a rostit nouă cuvântări despre acest post, numit postul din luna a zecea. Postul Crăciunului este închinat în primul rând sărbătorii Nașterii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

La început, nu toți creștinii posteau în același mod și același număr de zile. De exemplu, unii posteau numai șapte zile, alții șase săptămâni; unii țineau un post mai aspru, alții unul mai ușor. Însă, Sinodul local din Constantinopol, ținut la anul 1166 (sub patriarhul Luca Chrysoverghi), a uniformizat durata.

În ultima zi a Postului Crăciunului (24 decembrie 2015), numită Ajunul Crăciunului, credincioșii îl așteaptă pe preot ca să le aducă vestea Nașterii Mântuitorului, în modul acesta cinstind marea sărbătoare care va veni.

Trimite articolul

X
Taguri:
postul craciunului
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Start în sezonul moto 2026: sute de motocicliști, demonstrații și paradă pe străzile din Oradea
    Motocicliști din mai multe cluburi din țară au turat motoarele la debutul sezonului, în Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modernizare de aproape 10 milioane de lei în Dobrești: asfalt, podețe și drumuri refăcute în mai multe sate
    În comuna Dobrești se implementează un proiect de modernizare a infrastructurii rutiere, care vizează mai multe străzi din satele Dobrești și Luncasprie, pe o lungime totală de 6,6 km.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Moșteniri fără urmași: cum a ajuns Oradea să „moștenească” apartamente de peste 1,5 milioane de euro
    A fost o perioadă, destul de lungă și agitată, la începutul anilor 90, în care imobile și terenuri care au aparținut unor persoane decedate și fără urmași au intrat în posesia unor așa-ziși moștenitori, pe baza unor documente falsificate.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Târgul producătorilor bihoreni revine săptămânal în Oradea. Unde și când au loc piețele volante
    Târgurile dedicate producătorilor bihoreni continuă să se desfășoare săptămânal în Oradea, sub denumirea „Târgul produselor și gusturilor bihorene”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Alin Panaite aduce „Photomania 2026” la Oradea, un atelier gratuit de fotografie
    Ediţia a VII-a a „Photomania 2026” ajunge la Oradea. Este vorba de un workshop gratuit de fotografie, susţinut de fotograful Alin Panaite marţi, 12 mai, de la ora 17:30, la Hotel Ramada, cu live shooting, testare de echipamente şi premii.

    BIHON Sport local

    Singura echipă bihoreană care nu a pierdut niciun punct
    AS CF Vulturii Tineri Săcueni este echipa bihoreană de seniori care nu a pierdut niciun punct în actualul sezon, în cele 22 de meciuri oficiale disputate în campionatul din Liga 5, Seria 1.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X