BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
A murit fosta grefieră șefă a Judecătoriei Oradea. Mariana Măduța a activat în Justiție timp de 37 de ani

A murit fosta grefieră șefă a Judecătoriei Oradea. Mariana Măduța a activat în Justiție timp de 37 de ani

De Adrian Laboș
la 5 December 2025 06:00 Reactualizat la: 4 December 2025 14:35

A murit fosta grefieră șefă a Judecătoriei Oradea. Mariana Măduța a activat în Justiție timp de 37 de ani

FOTO: Digi24 Oradea - arhivă 2016
5 December 2025 06:00 Reactualizat la: 4 December 2025 14:35
Mariana Măduța, una dintre cele mai longevive grefiere din România, a încetat din viață la finalul lunii noiembrie, la vârsta de 84 de ani.
Scris de Adrian Laboș - Mariana Măduța, una dintre cele mai longevive grefiere din România, a încetat din viață la finalul lunii noiembrie, la vârsta de 84 de ani.

Trimite articolul

X

A fost grefier timp de 37 de ani, din 1968 până în 2005, iar pentru activitatea sa a fost decorată de două ori, ultima dată în 2002, când i s-a conferit medalia naţională Serviciul Credincios clasa a III-a.

„Ești singura fostă angajată a Sistemului Judiciar din România medaliată pentru întreaga ta activitate profesională, de doi președinți ai României(Iliescu și Constantinescu), ceea ce nu este deloc puțin! Asta înseamnă să îți faci treaba cum trebuie, acolo unde ești și să nu fii aparținătoarea vreunui «Sistem», mai mult sau mai puțin politic”, scria în 2024, într-un mesaj pe Facebook, fiul său, avocatul Sorin Măduța, din cadrul Baroului București.

Colegii din justiția bihoreană și-o amintesc pe „doamna Mariana”, așa cum îi spuneau, ca un om care s-a identificat cu profesia sa. „Și-a îndeplinit atribuțiile cu ușurință, abilitate și profesionalism, reușind în același timp să-și păstreze zâmbetul, credința și căldura sufletească. Ne-a crescut pe mulți dintre noi, cu multă răbdare, a știut mereu să aplaneze conflictele și să facă totul să funcționeze, reușind să se adapteze la toate schimbările, care nu au fost puține”, a transmis colectivul Curții de Apel Oradea într-un mesaj de rămas-bun.

„Aici nu există să ai program de muncă de opt ore, nu există ca să ai familie, nu te interesează copii, soţ şi alte cele, stai de dimineaţă până noaptea şi munceşti fără întrerupere”, spunea Mariana Măduța despre meseria de grefier, într-o declarație pentru Digi24 Oradea, cu ocazia protestului din toamna lui 2016 al foștilor săi colegi.

Trimite articolul

X
Taguri:
deces ,
fosta grefiera sefa ,
judecatorie ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    Economic

    Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA la 21% pentru locuințe, din cauza blocajului ANCPI
    Premierul interimar Ilie Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA pentru locuințe, după atacul cibernetic care a blocat platforma ANCPI. Transferul datelor în Cloudul Guvernamental va fi finalizat miercuri, iar joi autoritățile vor estima când sistemul va redeveni funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Este rușinos pentru primarul Florin Birta să invoce astfel de argumente”. ARK Oradea și ACCEPT condamnă interzicerea Marşului Oradea Pride
    În ciuda acestei noi interdicții, Marșul Oradea PRIDE va avea loc. Peste 150 de organizații din peste 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu Oradea PRIDE și au cerut respectarea dreptului la întrunire pașnică. 8

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor Oradea a răpus „virușii verzi” cu un gol marcat pe final
    Revenită pe plan local, echipa FC Bihor a susținut primul joc pe teren propriu în compania formației Sănătatea Cluj, pe care a învins-o cu 1-0 (0-0), la capătul unei prestații care nu a impresionat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X