BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
A murit Nagy Csaba, cel care a inventat mecanismul ceasului din turnul Prefecturii Bihor

A murit Nagy Csaba, cel care a inventat mecanismul ceasului din turnul Prefecturii Bihor

la 13 February 2019 12:13 Reactualizat la: 13 February 2019 13:18

A murit Nagy Csaba, cel care a inventat mecanismul ceasului din turnul Prefecturii Bihor

13 February 2019 12:13 Reactualizat la: 13 February 2019 13:18
Prefectura Bihor anunță trecerea în neființă a celui ce a construit mecanismul din turnul Prefecturii Bihor, Nagy Csaba. 
Scris de Demian - Prefectura Bihor anunță trecerea în neființă a celui ce a construit mecanismul din turnul Prefecturii Bihor, Nagy Csaba. 

Trimite articolul

X

„Orologiul din turnul Prefecturii va întârzia mai des de acum: a plecat dintre noi un om dedicat unei pasiuni prea puțin observate in tumultul vieții noastre cotidiene, deși se îngrijea de ceva important pentru noi toți: timpul.

Condoleanțe pentru cel care a fost Nagy Csaba, un om harnic și cu un suflet mare! El a fost cel care a construit mecanismul ceasului din turnul Prefecturii, o invenție proprie și brevetată. Nagy Csaba avea grijă să treacă cel puțin lunar pentru a regla orologiul, care era practic unul dintre copiii lui, de care avea grijă.

Instituția Prefectului județul Bihor transmite sincere condoleanțe familiei”, este mesajul transmis de Instituția Prefectului Bihor.

A administrat și ceasul din Turnul Primăriei

Nagy Csaba, în vârstă de 67 de ani,  se ocupa și de buna funcționare a ceasului din Turnul Primăriei Oradea. Acesta și-a pus amprenta asupra ceasului din turn la începutul anilor 90. „Datorită lui,  modul de funcţionare a ceasului s-a schimbat din 1992. Dacă până în 1992 inerţia  greutăţii acţiona ceasul şi pendulul, acum pendulul este acţionat electronic, ducând mişcările prin axe şi roţi dinţate până la arătătoarele cadranelor.

Orologiul este alcătuit din patru părţi – cadrane, situate în partea superioară  pe fiecare latură a obiectivului.  Cadranul din faţă, cel care priveşte spre Criş, a fost confecţionat din sticlă groasă, numită sticlă de lapte şi era iluminat din spate. După război, în 1944, cadranul din faţă a fost schimbat, sticla fiind înlocuită cu tablă, la fel s-a procedat şi pentru celelalte cadrane.

Orologiul a supravieţuit celor două războaie mondiale, iar acoperişul şi zidul turnului au supravieţuit celor două incendii, primul în 1917, iar la doilea în 1944. Cadranul ceasului păstrează şi azi urme de gloanţe din timpul războiului din 1944”, se precizează pe site-ul Primăriei, Oradea.ro.

Înmormântarea va avea loc joi, 14 februarie, la ora 12, la Capela Municipală din Cimitirul Rulikowski. 

FOTO: VaradVideo.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
ceas ,
Nagy Csaba ,
prefectura bihor ,
turnul primariei
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a fost convocat în premieră la un Campionat European
    Pe lângă fotbal, unde a jucat la CFR Cluj și a devenit campion național, bihoreanul Adrian Anca și-a descoperit o nouă pasiune după ce și-a încheiat cariera de jucător. Un hobby care i-a adus prima participare ca fotbalist la un Campionat European.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    UPDATE: Femeia rănită în accidentul de pe Calea Clujului din Oradea a fost operată. Fetița de 4 ani este în stare stabilă
    Accidentul a avut loc marți, 2 iunie, puțin înainte de ora 17:00, pe Calea Clujului din Oradea.

    Economic

    Eroare de sistem, date expuse: UniCredit amendată cu 12.000 de euro în urma unui incident GDPR
    Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a finalizat în luna mai 2026 o investigație care a vizat UniCredit Bank SA, în urma unei reclamații depuse de o persoană fizică.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat acuzat că și-ar fi violat fiica timp de 7 ani, eliberat din arest de Tribunalul Bihor și pus sub control judiciar
    La mai puțin de două luni de la arestarea sa, un bărbat de 42 de ani, din Curtuișeni, acuzat că și-ar fi violat fiica minoră, a fost eliberat de după gratii și pus sub control judiciar, printr-o decizie definitivă luată marți de Tribunalul Bihor.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Noul sediu EBM Papst din Oradea, deschis oficial după o investiție de 30 de milioane de euro
    Compania EBM Papst România a inaugurat oficial noul său sediu și noua fabrică din Parcul Industrial II Oradea, o investiție estimată la 30 de milioane de euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Un urs a fost filmat în timp ce alerga pe un drum din Bihor
    Animalul a fost filmat în cursul zilei de marți, 2 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X