BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
ABC-ul sănătăţii cu Helmuth Duckadam si Emerich Ienei

ABC-ul sănătăţii cu Helmuth Duckadam si Emerich Ienei

la 21 January 2011 10:53

ABC-ul sănătăţii cu Helmuth Duckadam si Emerich Ienei

21 January 2011 10:53
<p>Elevii de la <strong>Liceul Teologic Greco-Catolic</strong> „Iuliu Maniu” din <strong>Oradea</strong> s-au întâlnit, vineri, cu <strong>Emeric Jenei şi Helmuth Duckadam</strong>.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Elevii de la <strong>Liceul Teologic Greco-Catolic</strong> „Iuliu Maniu” din <strong>Oradea</strong> s-au întâlnit, vineri, cu <strong>Emeric Jenei şi Helmuth Duckadam</strong>.</p>

Trimite articolul

X

Întâlnirea a avut loc în cadrul proiectului „ABC-ul sănătăţii”. Proiectul, iniţiat de Andrei Cristea, directorul Liceului Teologic Greco-Catolic, se adresează elevilor din clasele I-IV şi pune accentul pe educaţia axată pe sport.

„Ideile care au stat la baza acestui proiect sunt: lipsa culturii sportive a societăţii, realitatea percepută la nivelul şcolii, evoluţia dezvoltării fizice şi a mentalităţii elevilor, numărul mare de persoane cu probleme de sănătate, numărul orelor de educaţie fizică şi lipsa bazei materiale”, a spus Andrei Cristea. „Am acceptat invitaţia de a participa la lansarea acestui proiect pentru că sunt aproape de copii. Sunt mai aproape de copii pentru că am o fetiţă de doi ani şi jumătate.

Dragi copii, faceţi sport, ascultaţi de părinţii şi profesorii voştri, iar când plecaţi undeva să vă comportaţi în aşa fel încât părinţii voştri să fie mândri de voi. Sunt preşedintele FC Steaua Bucureşti. Am fost aleg mai mult pentru imagine. Trebuie să vă spun că peste tot unde mă duc, încerc să mă comport în aşa fel încât să nu pătez imaginea Clubului. Încercaţi să faceţi cât mai multă mişcare. Profitaţi de faptul că aveţi Staţiunea Felix aproape pentru a face înot. Este foarte sănătos”, a spus Helmuth Duckadam. Acesta i-a sfătuit pe părinţii prezenţi să-şi îndemne pe copii să facă mişcare zilnic sau să-i înscrie la diferite sporturi.

Asaltat cu întrebări

După prezentarea obiectivelor şi activităţilor proiectului, Helmuth Duckadam şi Emeric Jenei au răspuns întrebărilor adresate de elevi.

„Domnule Duckadam cum v-aţi simţit atunci când aţi apărat primul gol, al doilea, al treilea….?”, a întrebat o elevă din clasa I.

„Am simţit acelaşi lucru pe care l-ai simţit tu când ai primit primul 10, al doilea, al treile….”, a răspuns Duckadam.

„A fost greu să fiţi portar?”, a întrebat un elev.

„Nu, pentru că m-am făcut portar când eram de vârsta voastră. Am fost mai leneş, nu-mi plăcea să alerg şi m-au pus în poartă”, a spus Duckadam.

„Ce aţi face ca să încurajaţi copiii să facă sport de mici?”, a mai întrebat un elev din sală.

„Aş face multe, dar nu am atâta putere. Prin cunoştinţele noastre ar trebui să încercăm să-i convingem pe cei din Guvern să investească în baze sportive”, este de părere fostul portar al României.

Copiii au mai întrebat: de la ce vârstă s-a apucat de fotbal, sau care a fost relaţia sa cu antrenorul său Emeric Jenei şi cum îi pedepsea pe jucătorii neascultători sau ce sentimente a avut când a câştigat Cupa Campionilor Europeni.

La finalul întâlnirii, Duckadam şi Jenei au acordat autografe elevilor Liceului Greco-Catolic. În jurul amiezii, copiii au avut ocazia să participe la un meci de fotbal, alături de marele selecţioner al României şi „Eroul de la Sevilla”.

Crina Dobocan

Trimite articolul

X
Taguri:
duckadam ,
ienei ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Minunea nu s-a produs! Este oficial, FC Bihor Oradea nu va juca barajul de promovare în Superligă cu Farul Constanța!
    Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    SURSE: Incertitudine pentru Drumul Expres Oradea – Arad: CNAIR contestă transferul proiectului
    Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Performanță pentru un elev din Bihor: Premiul I la etapa națională a concursului „Adolf Haimovici”
    Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” vor să tranșeze marți semifinala cu Dinamo. CSM CSU Raiffeisen conduce cu 2-1 la general
    Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    13 inculpați – unii vânători și paznici de vânătoare, trimiși în judecată pentru braconaj pe un fond cinegetic din Tinca
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi șoferi din Oradea, prinși cu aproape 180 km/h pe drumurile din Bihor
    În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X