
Viitoarele mămici sunt invitate la o nouă ediție a evenimentului „Academia Mămicilor”, un eveniment dedicat femeilor însărcinate care își doresc siguranță, claritate și încredere pentru momentul nașterii.
Evenimentul va avea loc Miercuri, 8 aprilie 2026, de la ora 17:00, la Hotel Ramada Oradea, iar participarea este gratuită, în limita locurilor disponibile.
„Academia Mămicilor” este un eveniment marca Euclid Hospital și Asociația Sfânta Maria de Magdala, construit în jurul unei viziuni moderne asupra nașterii: servicii medicale premium, siguranța deplină a mamei și a copilului și o abordare holistică, în care fiecare etapă este tratată cu atenție, empatie și profesionalism.
ÎNSCRIERILE se fac prin acest Link: https://forms.gle/a88S2BFVfYRmEY3n7
La Euclid Hospital, nașterea nu este doar un act medical, ci o experiență personală, în care fiecare alegere contează. Viitoarele mămici au acces la opțiuni adaptate nevoilor lor – de la naștere naturală și operație cezariană, până la alternative precum nașterea vaginală după cezariană (NVDC) sau nașterea în apă – toate susținute de o echipă medicală dedicată și de un standard ridicat de îngrijire.
Un pilon esențial al filozofiei Euclid este relația mamă–copil încă din primele clipe de viață. Contactul skin-to-skin imediat după naștere și susținerea activă a alăptării fac parte dintr-o abordare centrată pe familie, care încurajează o conexiune autentică și un start sănătos pentru nou-născut.
Evenimentul aduce în prim-plan informații esențiale, prezentate de specialiști, într-un format accesibil și aplicat, menit să răspundă celor mai frecvente întrebări și temeri:
- Sarcina sănătoasă – Dr. Vereș Monica, medic primar obstetrică-ginecologie
- Frica de naștere / Metode naturale și farmacologice de analgezie la naștere – Dr. Lacziko Szidonia, medic primar obstetrică-ginecologie și Dr. Luncan Breb Camelia, medic specialist ATI
- Pregătirea pentru alăptare / Cum să creștem șansele alăptării exclusive – Dr. Lacziko Szidonia, medic primar obstetrică-ginecologie, consultant în alăptare IBCLC
- Primele zile acasă cu bebelușul tău – Compartimentul de Neonatologie: Dr. Popa Adriana, Dr. Nemeș Gabriela, Dr. Slovac Maria, medici specialiști neonatologie
- Lăuzia – un „challenge” în primele 6 săptămâni după naștere – Dr. Negruț Daniel, medic specialist obstetrică-ginecologie
- Reabilitarea abdominală și perineală. Recuperarea sexualității după naștere – Dr. Nicoară Maria, medic primar obstetrică-ginecologie, specialist în uroginecologie, alături de Klara Kalman, kinetoterapeut
La eveniment sunt invitați și tăticii, care vor primi certificatul de puericultură pentru prelungirea concediului paternal.
Vom avea surprize, premii și cadouri dedicate atât mămicilor, cât și bebelușilor, într-un cadru prietenos și interactiv.
Evenimentul este realizat în parteneriat cu Banca de celule stem LifeLine și Asociația Sf. Maria de Magdala.
Sponsori și colaboratori: CareGivers, Învață-mă să zbor, Joie, Bibs, Image Skincare, Beautywood Cosmetics BAYER, Farmaciile Dona, Farmacia 3, HIPP, Farmacia ROUA, Magnapharm, Avene, Mustela.
Website: https://euclidhospital.ro/
Facebook: https://www.facebook.com/euclidhospital/
Instagram: https://www.instagram.com/euclidhospital/
Advertorial: CH 27409
Citiți principiile noastre de moderare aici!