BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Activi in Saptamana Nationala a Voluntariatului

Activi in Saptamana Nationala a Voluntariatului

la 15 May 2013 15:36
15 May 2013 15:36
Şcoala Gimnazială nr. 1 Săcădat împreună cu Asociaţia Down Oradea România au desfăşurat în cadrul Săptămânii Naţionale a Voluntariatului din acest an, o acţiune menită să dezvolte dorinţa de a fi voluntar în rândul fiecărui cetăţean responsabil.
Scris de erdei - Şcoala Gimnazială nr. 1 Săcădat împreună cu Asociaţia Down Oradea România au desfăşurat în cadrul Săptămânii Naţionale a Voluntariatului din acest an, o acţiune menită să dezvolte dorinţa de a fi voluntar în rândul fiecărui cetăţean responsabil.

Trimite articolul

X

În acest sens, un grup de 23 de elevi ai Şcolii Gimnaziale nr. 1 Săcădat, coordonaţi de profesorii Nicoleta Mocan, Mihaela Biriş şi Maria Sime s-au deplasat la Centrul de zi Iedera din Oradea pentru a petrece câteva ore împreună cu tinerii de aici. Deplasarea s-a realizat cu sprijinul directoarei Gabriela Ţîrţiu. Elevii din clasele a V-a, a VI-a şi a VII-a le-au prezentat tinerilor un program folcloric intitulat „Tradiţii şi obiceiuri din satul meu”. Strigăturile, ghicitorile, proverbele, cântecele şi dansurile populare prezentate de cei din comuna Săcădat au fost foarte apreciate de către tinerii cu sindromul Down, care sunt mari amatori de folclor românesc.

După prezentarea spectacolului, cu amabilitatea doamnei Lucia Ciobanu, preşedintele ADOR, elevii au avut ocazia să viziteze atelierele de lucru în care tinerii beneficiari îşi desfăşoară activităţile zilnice. Ei au aflat astfel că tinerii beneficiari ai centrului confecţionează aici lumânări de diferite forme şi culori şi brăţări din mărgele colorate. Şcolarii au rămas impresionaţi de îndemânarea şi de talentul cu care lucrează tinerii cu sindrom Down. Apoi, toţi cei prezenţi au pictat împreună câteva figurine aduse în dar de elevii de la Şcoala Gimnazială nr. 1 Săcădat şi au savurat mica gustare pregătită cu mult drag de părinţii acestora.

Momentele de socializare au fost apreciate atât de către tinerii centrului, cât şi de elevi, fiind un bun prilej de a conştientiza faptul că a fi voluntar, a face bine celor din jur e un gest nobil, care nu cere un efort deosebit . Sperăm ca şi pe viitor, elevii să participe cu acelaşi interes şi la alte acţiuni de voluntariat.

„Un zâmbet, o bucurie”

Tot în cadrul Săptămânii Naţionale a Voluntariatului, la Şcoala Gimnazială nr.2 Săbolciu s-a desfăşurat acţiunea „Un zâmbet, o bucurie” susţinută de elevii claselor primare coordonaţi de profesorii Georgeta Benea, Simona Sotoc şi Adrian Negrău. Activitatea a constat în realizarea de către elevi a unor gustări precum sandwich-uri sau salată de fructe, care au fost oferite copiilor din şcoală cu o situaţie materială precară.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
voluntariat
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tronsonul Chiribiș - Biharia al Autostrăzii Transilvania ar putea fi deschis în acest an. Directorul CNIR vine la Oradea
    Lucrările la tronsonul Chiribiș- Biharia din Autostrada Transilvania, executate de compania Selina, se desfășoară într-un ritm intens, cu sute de muncitori și utilaje mobilizate pe șantier.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consiliul Europei salută intervenția DIICOT. Viorel Pașca: „Ați căzut în plasa celor care v-au furnizat informațiile”
    DIICOT a făcut public un nou comunicat în care anunță că intervenția instituției în dosarul Dumbrava este menționată în mod explicit într-o scrisoare transmisă de Comisarul pentru Drepturile Omului al Consiliului Europei, Michael O'Flaherty, prim-ministrului României.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dragoș Pîslaru anunță că încă două persoane relocate de la Dumbrava au decedat, iar un bărbat a fugit dintr-un centru social
    Având în vedere interesul constant manifestat de opinia publică față de situația persoanelor vulnerabile relocate de la Dumbrava, ministrul Dragoș Pîslaru prezintă datele centralizate în urma celor 79 de vizite pe teren efectuate de inspectorii sociali.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO/VIDEO
    Investiție de 36 de milioane de lei la Colegiul Emanuil Gojdu. Elevii revin din toamnă într-o clădire complet modernizată
    În urmă cu un an, holurile Colegiului Național „Emanuil Gojdu” erau ocupate de schele, materiale de construcții și muncitori, iar elevii și profesorii încercau să își desfășoare activitatea într-un program adaptat permanent în funcție de evoluția lucrărilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O femeie și fiul ei de 8 ani au plecat de la domiciliul din Oradea și nu s-au mai întors. I-ați văzut?
    O femeie de 34 de ani și fiul ei, în vârstă de 8 ani, sunt căutați de polițiști după ce au plecat voluntar din locuința în care stăteau în Oradea și nu s-au mai întors. 1

    Cultură

    Râs pe săturate și voie bună la show-ul de stand up comedy cu Costel, la Oradea
    Seara va fi deschisă de comedianții Dima Cubreacov și Mirel Popinciuc.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X