BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Activităţi neagricole finanţate cu bani europeni

Activităţi neagricole finanţate cu bani europeni

la 7 June 2016 12:46 Reactualizat la: 7 June 2016 12:51

Activităţi neagricole finanţate cu bani europeni

7 June 2016 12:46 Reactualizat la: 7 June 2016 12:51
Fermierii au posibilitatea de a accesa fonduri europene nerambursabile prin intermediul submăsurii 6.2 – „Sprijin pentru înfiinţarea de activităţi neagricole în zone rurale”, din cadrul PNDR 2020.
Scris de Raul Simea - Fermierii au posibilitatea de a accesa fonduri europene nerambursabile prin intermediul submăsurii 6.2 – „Sprijin pentru înfiinţarea de activităţi neagricole în zone rurale”, din cadrul PNDR 2020.

Trimite articolul

X

Cu o finanţare de până la 70.000 de euro pe proiect, fermierii precum şi antreprenorii pot demara afaceri în domeniul textilelor, serviciilor medicale sau agroturismului.

Submăsura 6.2 „Sprijin pentru înfiinţarea de activităţi neagricole în zone rurale” are ca scop în special, crearea de noi activităţi neagricole pentru fermierii de mici dimensiuni sau membrii familiilor lor şi în general, pentru micii intreprinzători din mediul rural, acordându-se prioritate sectoarelor cu potenţial ridicat de dezvoltare identificate în Acordul de Parteneriat, în concordanta cu Strategia Naţionala de Competitivitate.

Potrivit Ghidului solicitantului, domeniile de diversificare acoperite în cadrul submăsurii sunt: activităţi de producţie (ex: fabricarea produselor textile, îmbrăcăminte, articole de marochinărie, articole de hârtie şi carton, fabricarea produselor chimice, farmaceutice; activităţi de prelucrare a produselor lemnoase; industrie metalurgică, fabricare construcţii metalice, maşini, utilaje şi echipamente; fabricare produse electrice, electronice, producţie de combustibil din biomasă – ex.: fabricare de paleţi) în vederea comercializării, producerea şi utilizarea energiei din surse regenerabile pentru desfăşurarea propriei activităţi, ca parte integrantă a proiectului etc.

Activităţile meşteşugăreşti – activităţi de artizanat şi alte activităţi tradiţionale non-agricole- activităţi turistice – servicii agroturistice de cazare, servicii turistice de agrement şi alimentaţie publică- servicii (ex: medicale, sanitar-veterinare; reparaţii maşini, unelte, obiecte casnice; consultanţă, contabilitate etc.) sunt de asemenea eligibile.

Solicitanţii eligibili pentru sprijinul financiar nerambursabil acordat prin această submăsură sunt fermieri sau membrii unei gospodării agricole care îşi diversifică activitatea prin înfiinţarea unei activităţi neagricole pentru prima dată în spaţiul rural (autorizaţi cu statut minim de PFA), micro-intreprinderi şi intreprinderi mici existente din spaţiul rural, care îşi propun activităţi neagricole pe care nu le-au mai efectuat până la data aplicării pentru sprijin şi micro-întreprinderi şi întreprinderi mici noi, înfiinţate în anul depunerii aplicaţiei de finanţare sau cu o vechime de maximum 3 ani fiscali consecutivi, care nu au desfăşurat activităţi până în momentul depunerii acesteia (start-ups).

Finanţarea poate ajunge la 70.000 euro/ proiect în cazul activităţilor de producţie, servicii medicale, sanitar-veterinare şi de agroturism şi la 50.000 euro/ proiect în cazul altor activităţi.

Trimite articolul

X
Taguri:
biomasa ,
consultanta ,
contabilitate ,
reparatii masini ,
submasura 6.2
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Remus Pașca: „La pauză ne-am montat și am ieșit pe teren să arătăm cu adevărat cine suntem și pentru ce ne-am pregătit”
    Atacantul Remus Pașca (30 de ani) a avut un sezon excelent cu 40 de goluri în campionat, 3 în Cupa României și 4 în dubla de baraj. Transilvania Sport Academy a revenit sâmbătă de la un neverosimil 0-2 grație celor trei goluri marcate de atacantul orădean. La finalul meciului, obosit de efortul depus pe o căldură caniculară, dar fericit pentru promovare, Remus ne-a acordat un scurt interviu.

    Cultură

    Bazinul Didactic de Înot din Săcueni a devenit, prin intermediul artei fotografice, un bazin de aur
    Bazinul didactic de înot din Săcueni a ajuns, prin intermediul Adelei Lia Rusu, pe podiumurile internaționale ale fotografiei.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Porsche, Mercedes și autorulotă Volkswagen, scoase la licitație de ANABI. Cât costă cele mai scumpe modele
    Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI) a lansat o nouă rundă de licitații online pentru valorificarea unor autoturisme confiscate în cadrul unui dosar penal.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    18 ani de dezvoltare în Aștileu: investiții în școli, utilități, drumuri și noi oportunități pentru comunitate
    În urmă cu 18 ani, Ionuț Lazăr făcea primii pași în activitatea publică, iar acum conduce una dintre comunele din județul Bihor care au cunoscut o dezvoltare constantă în ultimii ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șoferul unui utilaj a fost lovit cu lopata pe pârtia de schi. Agresorul, obligat să-i plătească 49.000 de lei
    Un bărbat acuzat că l-a lovit cu lopata pe șoferul unui utilaj folosit la întreținerea pârtiei de schi de la Vârtop și i-a distrus mai multe componente ale vehiculului a fost obligat de Judecătoria Beiuș să-i plătească victimei și firmei acestuia, pe care era înregistrat utilajul, daune materiale și morale în valoare de 49.000 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Premieră în Bihor: centrul de colectare a deșeurilor din Dobrești, cu cameră frigorifică pentru animale moarte, finalizat
    În comuna Dobrești au fost terminate lucrările pentru Centrul de Colectare a Deșeurilor Voluminoase, o investiție în valoare de 2,9 milioane de lei.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X