BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Amenda dată unui șofer prins cu 158 km/h între Salonta și Oradea, anulată de instanță. Explicația judecătorului

Amenda dată unui șofer prins cu 158 km/h între Salonta și Oradea, anulată de instanță. Explicația judecătorului

De Adrian Laboș
la 8 July 2024 13:32 Reactualizat la: 8 July 2024 15:13
10 Comentarii

Amenda dată unui șofer prins cu 158 km/h între Salonta și Oradea, anulată de instanță. Explicația judecătorului

FOTO: arhivă
8 July 2024 13:32 Reactualizat la: 8 July 2024 15:13
Un conducător auto amendat cu 1.485 de lei și cu permisul suspendat pe trei luni pentru că a circulat cu viteză pe drumul dintre Salonta și Oradea, a scăpat de sancțiuni după ce s-a adresat Justiției.  
Scris de Adrian Laboș - Un conducător auto amendat cu 1.485 de lei și cu permisul suspendat pe trei luni pentru că a circulat cu viteză pe drumul dintre Salonta și Oradea, a scăpat de sancțiuni după ce s-a adresat Justiției.  

Trimite articolul

X

Un conducător auto amendat cu 1.485 de lei și cu permisul suspendat pe trei luni pentru că a circulat cu viteză pe drumul dintre Salonta și Oradea, a scăpat de sancțiuni după ce s-a adresat Justiției.

Zilele trecute, instanța din Salonta a anulat procesul-verbal de sancţionare după ce a aflat că bărbatul aflat la volan se grăbea la spital, pentru că fiului său, aflat lângă el, i se făcuse rău.

Întâmplarea s-a petrecut în luna februarie a acestui an, când mașina condusă de bărbatul din Salonta a fost surprinsă de un aparat radar, lângă Inand, circulând cu 158 km/h, într-o zonă în care viteza maximă era de 100 km/h. Oprit de agenți, conducătorul auto le-a explicat că se grăbea spre Oradea deoarece fiul său minor, aflat în autoturism, acuza probleme de respirație.

„Având în vedere istoricul medical al copilului, întrucât era în afara localității, pe un drum drept a accelerat, in intenția de a ajunge cât mai repede Ia un spital”, a reținut Judecătoria Salonta din plângerea formulată de șoferul sancționat.

Între timp, starea copilului s-a ameliorat parțial, astfel că tatăl nu a mai cerut intervenția ambulanței și s-a dus direct la Spitalul Județean din Oradea, unde medicii au constatat că minorul a suferit o insuficiență respiratorie, pe fondul unor probleme medicale mai vechi.

Instanța: fapta, comisă în stare de necesitate

Totuși, conducătorul auto nu a scăpat de amendă și i-a fost reținut permisul pentru 90 de zile. „Amenda contravențională aplicată de către agentul constatator este proporțională și se justifică în totalitate, întrucât acțiunea petentului atrage după sine un pericol social ridicat pentru valorile avute în vedere de legiuitor și anume viața, integritatea, patrimoniul persoanei”, au arătat reprezentanții Poliției Bihor, în cadrul procesului.

Salontanul a prezentat judecătorului un certificat medical care a confirmat starea de rău a fiului său din ziua în care a fost oprit de Poliție. Bărbatul a cerut anularea procesului-verbal de sancționare, arătând că a comis fapta într-o stare de necesitate, pentru a-l salva pe băiatul său.

Judecătoria Salonta i-a dat dreptate și a dispus să-i fie restituite permisul și suma plătită ca amendă: „Evident că petentul a acționat pentru a-și ajuta fiul care acuza probleme grave de sănătate (…), astfel că era îndreptățit să considere că se afla în fața unui pericol imediat, care nu putea fi înlăturat altfel.”

Totuși, sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de 30 de zile.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenda ,
judecatoria ,
viteza excesiva
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. lucian says:
    July 8, 2024 at 3:29 pm

    Ce vrajeala.
    Daca mergi cu viteza aia inseamna ca aveai nevoie de ambulanta. Cel mai apropiat spital e in Salonta, dar tu te grabeai la Oradea.
    Mai tineti minte cand stateai cu copilul mic in brate la coada , ca sa te lase in fata?
    Tinand cont de istoricul medical de ce nu te muti langa un spital, In caz de nevoie.

    Reply
    • Xxxxx says:
      July 8, 2024 at 7:10 pm

      Ai văzut spitalul din Salonta?

      Reply
    • Vlad says:
      July 9, 2024 at 10:21 pm

      Da,bravo lui,asa procedam si eu pentru copilul meu. Muta-te tu langa spital,sa vad,poti?Sau mai bine muta-te langa un cimitir,cine stie?

      Reply
  2. sandu2100 says:
    July 8, 2024 at 7:12 pm

    Si Bolojan venea cu banii pentru pasaje cand a ramas fara permis, atunci cu 270 la ora.

    Reply
    • Vlad says:
      July 9, 2024 at 10:24 pm

      🤣🤣🤣

      Reply
  3. Astrid says:
    July 9, 2024 at 9:11 am

    “Între timp, starea copilului s-a ameliorat parțial, astfel că tatăl nu a mai cerut intervenția ambulanței și s-a dus direct la Spitalul Județean din Oradea,” Foooarte interesant. Cat de marsav sa fii sa incerci sa scapi de o amenda mintind in legatura cu starea de sanatate a propriului copil!

    Reply
  4. lili says:
    July 9, 2024 at 9:41 am

    Prin urmare am voie sa meg ca un handicapat daca ma joc de-a ambulanta?

    Reply
  5. Malus says:
    July 9, 2024 at 9:57 am

    Salonta nu are spital? Dacă era stare de necesitate… 😉😁

    Reply
  6. Vlad says:
    July 9, 2024 at 10:26 pm

    Bravo lui

    Reply
  7. Mirela says:
    July 10, 2024 at 7:49 pm

    PANA LA URMA A SCAPAT SAU NU DE SANCTIUNI ?
    Pt.ca , conform celor mentionate in articol citez ” Totuși, conducătorul auto nu a scăpat de amendă și i-a fost reținut permisul pentru 90 de zile. „Amenda contravențională aplicată de către agentul constatator este proporțională și se justifică în totalitate, întrucât acțiunea petentului atrage după sine un pericol social ” SE PARE CA NU A SCAPAT !!!
    Concluzia : Cititi articolul complet dragi cititori, nu doar titlul……

    Reply
  8. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Trei juniori orădeni se află la loturile naționale de baschet ale României
    Unul dintre ei - Andrei Topai - face parte din lotul național U18 ani, iar ceilalți doi - Balogh Viktor și Ianis Seleși - sunt componenți ai lotului național U16 ani.

    BIHON Sport local

    Se vede Liga 3! ACS Transilvania Sport Academy a câștigat lejer prima manșă a barajului de promovare
    Campioanele din Liga 4 Bistrița Năsăud și Bihor s-au duelat sâmbătă în meciul tur al barajului de promovare în Liga 3.

    România

    Bolojan și-a depus candidatura la șefia PNL. Cine face parte din echipa cu care intră în cursa pentru conducerea partidului
    Ilie Bolojan va merge la Congresul extraordinar al PNL de duminică, 21 iunie, cu o echipă din care fac parte Dan Motreanu, Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru, potrivit moțiunii depuse odată cu candidatura sa la șefia partidului.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    Cultură

    Artistul orădean Alex Stîngu a lansat 4/4, o platformă dedicată scenei alternative din România
    Proiectul aduce în prim-plan trupele, concertele și poveștile mai puțin știute din sfera underground, dezvăluind realitatea din spatele industriei muzicale care evoluează dincolo de cultura de masă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Momente de groază pe Centura Oradea: un tânăr s-a aruncat în fața mașinilor și și-a provocat răni în fața șoferilor, cu cioburile unei sticle
    Incidentul s-a produs în seara zilei de joi, 18 iunie, puțin după ora 22. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fermier din Bihor, disperat după lucrări la o linie electrică: „Mi-e teamă că voi fi inundat din nou”
    Un agricultor din satul Câmpani de Pomezeu s-a adresat redacției Bihon.ro, pentru a transmite mesajul său de disperare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X