BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Amendă de 30.000 lei pentru firma care gestionează cantina din fabrica FAIST Oradea. Ce nereguli au fost găsite

Amendă de 30.000 lei pentru firma care gestionează cantina din fabrica FAIST Oradea. Ce nereguli au fost găsite

De Ramona Pașcu
la 31 March 2025 17:09 Reactualizat la: 1 April 2025 09:35

Amendă de 30.000 lei pentru firma care gestionează cantina din fabrica FAIST Oradea. Ce nereguli au fost găsite

31 March 2025 17:09 Reactualizat la: 1 April 2025 09:35
Cantina din incinta fabricii Faist a fost luată la control în cursul zilei de luni.
Scris de Ramona Pașcu - Cantina din incinta fabricii Faist a fost luată la control în cursul zilei de luni.

Trimite articolul

X

În urma unei informații din mediul online, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Bihor a efectuat un control la SC Balearia Food SRL, punctul de lucru al acestei firme fiind cantina care furnizează masa angajaților fabricii Faist din Oradea. Controlul, desfășurat luni, 31 martie 2025, a relevat mai multe nereguli grave, care pun în pericol siguranța alimentelor și sănătatea consumatorilor.

FOTO: Control CJPC Bihor la cantina din cadrul fabricii Faist Oradea, 31.03.2025

Potrivit unui comunicat transmis de CJPC Bihor, inpectorii au descoperit mai multe nereguli cum ar fi:

  1. Lipsa identificării clare a produselor alimentare: În blocul alimentar, au fost găsite materii prime și preparate gătite fără elemente de identificare corespunzătoare. Acestea nu aveau informațiile necesare pentru a stabili trasabilitatea și respectarea datei limită de consum.
  2. Schimbări necontrolate ale stării termice: Au fost descoperite materii prime care au fost supuse unor modificări necorespunzătoare ale temperaturii, ceea ce poate duce la riscuri pentru sănătatea consumatorilor, prin dezvoltarea de microorganisme periculoase.
  3. Produse alimentare congelate necorespunzătoare: Preparate finite, precum chiftele, ruladă de carne și friptură de porc, erau congelate, dar nu respectau normele de siguranță alimentară, fiind posibile surse de contaminare.
  4. Condiții neigienice și echipamente deteriorate: Inspectorii au găsit agregate frigorifice, scule și ustensile neigienizate, cu chedere rupte, depuneri de mâzgă și mucegai. De asemenea, rafturile din blocul alimentar erau ruginite, iar camera frigorică prezenta pavimentul deteriorat și resturi alimentare, semne evidente ale lipsei de igienă corespunzătoare.
  5. Mijloace de măsurare neomologate: S-a constatat absența unui mijloc de măsurare adecvat și omologat, esențial pentru monitorizarea corectă a temperaturilor și altor parametri esențiali în procesarea alimentelor.

În urma acestor nereguli, autoritățile au aplicat două amenzi în valoare totală de 30.000 lei, pentru nerespectarea reglementărilor de siguranță alimentară. De asemenea, mai multe produse neconforme, în valoare de 6.990 lei, au fost scoase definitiv din circuitul comercial și nu vor mai fi utilizate, iar activitatea cantinei a fost suspendată temporar până la remedierea tuturor deficiențelor constatate.

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Bihor subliniază importanța respectării reglementărilor de igienă și siguranță alimentară, având în vedere că sănătatea consumatorilor trebuie să fie protejată în orice moment. Autoritățile vor continua să efectueze controale riguroase în acest sector, aplicând sancțiuni atunci când se constată abateri de la lege.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenda ,
Balearia Food ,
cantina ,
cjpc bihor ,
Faist
0 Comentarii

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Ai un copac în curte? Nu-l tăia până nu verifici asta. Poți avea nevoie de aprobare
    Toamna începe sezonul curățeniei în curțile românilor. Frunzele sunt strânse, gardurile vii sunt tunse, crengile uscate sunt îndepărtate, iar copacii care au îmbătrânit sau au devenit incomozi ajung, uneori, pe lista lucrărilor de făcut.

    România

    Un cunoscut brand românesc de cosmetice, amendat cu 5.000 de euro după un atac informatic
    Unul dintre brandurile românești cunoscute de cosmetice, Gerocossen, a ajuns în atenția autorității pentru protecția datelor după ce compania a fost ținta unui atac informatic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 91 de milioane de lei investiți în Ștei, după finalizarea a 17 proiecte PNRR
    În orașul Ștei au fost finalizate toate cele 17 proiecte finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, investițiile având o valoare totală de peste 91 milioane de lei. Proiectele au vizat 25 de clădiri și au acoperit domenii precum educația, sănătatea, serviciile sociale, eficiența energetică, administrația publică și dezvoltarea urbană.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pagube de 8.000 de lei pentru un orădean, după ce un vecin i-a zgâriat de două ori mașina de serviciu
    Un orădean s-a ales cu ambele mașini de serviciu avariate și cu pagube evaluate la aproape 8.000 de lei, după ce un vecin i-a zgâriat de două ori caroseria. A făcut-o la adăpostul întunericului, la un interval de o lună, în fața unui bloc de pe bulevardul Dacia, din Oradea.

    Economic

    Banii din pensiile private intră într-o nouă etapă. Ce pregătește ASF pentru anul 2027
    Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a pus în dezbatere un proiect de normă care stabilește regulile pentru autorizarea fondurilor ce vor administra plata pensiilor private.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Două capele mortuare vor fi construite în satele Sighiștel și Valea de Sus. În ce stadiu sunt proiectele
    Două dintre satele aparținătoare comunei Câmpani care nu au în prezent capele mortuare vor beneficia de astfel de investiții. Primăria a făcut pași concreți pentru realizarea capelelor din Sighiștel și Valea de Sus, iar proiectele se află în etape diferite.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X