BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Amenzi cu confiscari la chioscurile din scoli

Amenzi cu confiscari la chioscurile din scoli

la 31 October 2011 13:17
31 October 2011 13:17
Sute de sucuri confiscate, amenzi şi avertismente – la chioşcurile din şcoli.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Sute de sucuri confiscate, amenzi şi avertismente – la chioşcurile din şcoli.

Trimite articolul

X

Inspectorii sanitari au pus gând rău celor care se încăpăţânează să vândă elevilor prin chioşcurile din incintele unităţilor de învăţământ alimente nesănătoase.

Din proprie iniţiativă, medicii inspectori de la Direcţia de Sănătate Publică Bihor au realizat în octombrie o serie de controale la chioşcurile din grădiniţe şi şcoli ca să verifice dacă se respectă comercializarea de produse alimentare sănătoase pentru copii, conform legislaţiei în vigoare (Ordinul M.S. nr. 1563/2008, pentru aprobarea Listei alimentelor nerecomandate preşcolarilor şi şcolarilor şi a principiilor care stau la baza unei alimentaţii sănătoase pentru copii şi adolescenţi şi Legea nr. 123/2008 pentru o alimentaţie sănătoasă în unităţile de învăţământ preuniversitar).

Nereguli multe

Până în 31 octombrie au fost verificate 24 de astfel de chioşcuri din incinta unor unităţi de învăţământ de la Oradea, Aleşd, Marghita şi Salonta. În timpul controalelor au fost depistate mai multe nereguli, spun inspectorii sanitari. Cele mai des întâlnite deficienţe au fost legate de comercializarea de alimente nerecomandate şcolarilor: produse de patiserie cu aport caloric/unitatea de vânzare de peste 300 Kcal, dulciuri cu un conţinut de peste 15 grame zaharuri/100 g produs; băuturi răcoritoare în ambalaj original (legislaţia prevede că „în incinta şcolilor se va vinde numai apă potabilă sau minerală îmbuteliată, pentru a crea copiilor deprinderea de a o bea”).

Tot în timpul controalelor, doctorii de la DSP au constatat că lipsesc buletinele de analiză fizico-chimică pentru produsele de patiserie comercializate, că unii angajaţi de la chioşcuri nu îşi fac periodic controlul medical şi nu au urmat cursul privind noţiunile fundamentale de igienă.

Sancţiuni

Controalele iniţiate de către inspectorii sanitari s-au soldat cu două amenzi în valoare de 7000 lei şi patru avertismente. Ce e mai important, inspectorii au dispus retragerea de la comercializare a nu mai puţin de 240 litri de băuturi răcoritoare în ambalaj original şi 2,5 kg de dulciuri. În unele cazuri, inspectorii au dispus comercianţilor să îşi remedieze pe loc deficienţele şi, ulterior, au revenit în control constatând că vânzătorii şi patronii de chioşcuri s-au conformat dispoziţiilor primite de la medici.

Inspectorii sanitari spun că vor controla în continuare chioşcurile şccolare pentru a fi siguri că nu se vând aici alimente nesănătoase copiilor. Pe de altă parte, medicii inspectori roagă şi părinţii să insiste în educaţia copiilor care trebuie să afle despre consecinţele negative ale alimentelor nesănătoase.

O.Ş.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
bihor ,
chioscuri din scoli
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Sondaj: Cum ar vota românii dacă alegerile parlamentare ar avea loc duminica viitoare
    Dacă alegerile parlamentare ar avea loc duminica viitoare, AUR ar obține 40% din voturile românilor, potrivit unui sondaj realizat de IRES la comanda PSD.

    Economic

    Alertă în magazinele Lidl din Bihor: o înghețată a fost retrasă urgent de la vânzare
    Un sortiment de înghețată comercializat în magazinele Lidl din toată țara face obiectul unei rechemări la nivel național.

    România

    Românii își pot cumpăra vechime în muncă pentru pensie. Prețul depășește 1.000 de lei pe lună
    Românii care nu au acumulat stagiul minim de cotizare necesar pentru pensionare își pot completa vechimea în muncă prin plata contribuțiilor aferente perioadelor lipsă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Flacoanele, ținta hoților. Doi tineri din Aleșd au furat 4 saci cu PET-uri de la un magazin și le-au vândut
    Odată cu introducerea sistemului de garanție-returnare, recipientele de plastic și din sticlă au devenit atrăgătoare și pentru hoți. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Mirishine Dental Sânmartin, 10 ani în topul clinicilor dentare în Bihor! Tratamente adulți și copii, materiale bio!
    Totul a început în 2015 din dorința de a oferi pacienților tratamente stomatologice de înaltă calitate, într-un mediu profesionist, sigur și accesibil.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 16 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 16 iulie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X