BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Amenzi uriașe pentru muncă la negru și peste 40 de bihoreni vizați de concedieri colective

Amenzi uriașe pentru muncă la negru și peste 40 de bihoreni vizați de concedieri colective

De Ramona Pașcu
la 17 June 2025 14:39
3 Comentarii

Amenzi uriașe pentru muncă la negru și peste 40 de bihoreni vizați de concedieri colective

17 June 2025 14:39
Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Bihor a intensificat controalele în luna mai 2025, vizând respectarea legislației muncii și normelor de securitate și sănătate în muncă.
Scris de Ramona Pașcu - Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Bihor a intensificat controalele în luna mai 2025, vizând respectarea legislației muncii și normelor de securitate și sănătate în muncă.

Trimite articolul

X

Potrivit unui comunicat oficial, în total au fost verificate 193 de unități economice din județ, fiind aplicate 311 sancțiuni contravenționale — 53 de amenzi în valoare totală de 686.500 de lei și 258 de avertismente. Din cele 311 sancțiuni aplicate, 208 (67%) au vizat domeniul relațiilor de muncă, iar 103 (33%) s-au referit la încălcări ale normelor de sănătate și securitate în muncă.

În ceea ce privește relațiile de muncă, controalele desfășurate la 123 de unități din sectorul public, privat și mixt au scos la iveală abateri importante. ITM Bihor a aplicat 208 sancțiuni: 162 de avertismente (78%) și 46 de amenzi (22%), cu o valoare totală de 638.000 lei.

Dintre acestea, 11 sancțiuni (5%) au fost pentru cazuri de muncă nedeclarată și subdeclarată — o problemă persistentă în județ. Pentru primirea la muncă a 20 de persoane fără forme legale, inspectorii au aplicat 8 amenzi în valoare de 300.000 lei și 2 avertismente. Cazurile au fost depistate la 10 unități, majoritatea fără contracte individuale de muncă, iar una pentru depășirea duratei legale de muncă în cazul angajaților cu timp parțial.

Domeniile cu risc: construcții, transporturi și curățenie

Munca subdeclarată — acordarea unui salariu mai mare decât cel raportat autorităților fiscale — a fost identificată într-o singură unitate, care a fost sancționată cu o amendă de 8.000 lei. Persoanele fizice angajate fără contracte au primit la rândul lor 45 de avertismente.

Conform ITM, domeniile în care s-au constatat cele mai multe nereguli legate de munca nedeclarată și subdeclarată au fost: lucrări de construcții, transport rutier de mărfuri, activități de curățenie și recuperare de materiale reciclabile.

Pe partea de securitate și sănătate în muncă, au fost verificate 70 de unități, fiind aplicate 103 sancțiuni, dintre care 7 amenzi (în valoare totală de 48.500 lei) și 96 de avertismente — cele mai multe, 82, fiind comunicate verbal.

La finalul lunii mai, în județul Bihor erau înregistrați 26.009 angajatori activi și 164.105 salariați activi, potrivit evidențelor ITM. Numărul contractelor individuale de muncă active a ajuns la 190.974.

Concedieri colective anunțate pentru vară

Tot în luna mai, ITM Bihor a înregistrat 3 notificări de intenție privind concedieri colective, în conformitate cu prevederile Codului Muncii. Acestea vizează 156 de salariați, dintre care 46 din județul Bihor. Concedierile sunt anunțate pentru perioada iunie–august 2025 și provin din sectoarele „lucrări de construcții a altor proiecte inginerești”, „comerț cu combustibili” și „fabricarea de mobilă”.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
concedieri colective ,
controale ,
itm bihor ,
munca la negru ,
ssm
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Mda says:
    June 17, 2025 at 7:00 pm

    La Uberiști pe când cu controale ? Sau sunteți mână în mână cu ei și nu vreți să aduceți bani la bugetul statului ? Se aude ITM Bihor ? ALOOOO

    Reply
  2. Alte firme? says:
    June 18, 2025 at 9:52 am

    Sesizari primiti cu firme cu bani in plic? sau cartita e bine platita?..nu de alta ..sa stim si noi ca daca se face sesizari se si intampla ceva nu doar praf in ochi!
    Patronul de la DEZMA AUTO asa isi tine angajatii, si la controale ..totul e OK!
    Numai asa de ochii lumii e sfant ca merge la Atos ! Pangareste numele de crestin ! Daca ar sti parintele Pimen cu cine are de-a face in realitate…VOX POPULI VOX DEI!

    Reply
  3. Revitea Florin Silviu says:
    August 19, 2025 at 6:33 pm

    Doar de amenzi le pasa ,dar angajați că vin o săptămână ii angajez și plecă fara sa spună ceva cuiva ,asta cum s-ar putea pedepsi

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    România

    Vești bune pentru șoferi: acciza la motorină scade din nou în septembrie
    Ministerul Finanţelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situaţiei de criză pe piaţa ţiţeiului şi/sau a produselor petroliere.

    Economic

    Terenurile din România care s-ar putea scumpi cu până la 20%. Ce schimbă noul Cod al Urbanismului
    Piața terenurilor din România intră într-o etapă în care nu doar locația și suprafața vor conta la stabilirea prețului.

    Economic

    Facturi mai mari fără aparate noi în casă. Cum crește consumul de energie din septembrie
    Schimbarea anotimpului se poate vedea și pe factura la energie electrică. Odată cu venirea toamnei, unele aparate din locuință sunt folosite mai des, iar diferența de consum poate deveni vizibilă de la o lună la alta.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tăieri de arbori în mai multe zone din Oradea. Ce străzi sunt incluse în programul Primăriei
    Primăria Oradea anunță o nouă serie de intervenții pentru tăierea și doborârea arborilor de pe domeniul public, lucrările fiind programate în mai multe zone ale orașului în perioada 31 august – 4 septembrie.

    Bihon CSM Oradea

    Primul meci de acasă din presezon. CSM CSU Raiffeisen primește vizita echipei SCM Politehnica Timișoara
    CSM CSU Raiffeisen Oradea și-a început săptămâna trecută, în deplasare, seria partidelor de verificare din presezon, pe terenul echipei DEAC Debrecen. Meciul s-a încheiat cu victoria „leilor roșii”, scor 86-73.

    Educație

    Ministrul Educației spune că vor fi mai mulți elevi cu burse sociale, chiar dacă acestea nu se vor mai acorda în vacanțe
    Mihai Dimian afirmă, într-o postare pe Facebook, că deși elevii nu vor mai primi burse sociale în vacanțe, numărul celor care vor lua bursă va crește pentru că va mări pragul de venit pentru eligibilitate.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X