BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Anunţă primăvara printr-o tehnică experimentală

Anunţă primăvara printr-o tehnică experimentală

la 7 March 2017 12:17

Anunţă primăvara printr-o tehnică experimentală

7 March 2017 12:17
Lucrările ei oferă plăcere vizuală, dar și... funcţională. A experimentat un nou mod de a decora sticla, iar rezultatul e expoziţia „Vine, vine primăvara!”.
Scris de farcas - Lucrările ei oferă plăcere vizuală, dar și... funcţională. A experimentat un nou mod de a decora sticla, iar rezultatul e expoziţia „Vine, vine primăvara!”.

Trimite articolul

X

Îşi realizează obiectele decorative într-o paletă vie de culoare ce îmbină motive florale, tradiţionale sau chiar modern-estetice. Primăvara pare să fi ajuns prima dată în atelierul artistei Erzsebet Miklos, pentru ca apoi să o dăruiască tuturor în cadrul expoziţiei dedicate femeilor, care a fost vernisată la Muzeul Municipal Beiuş. Este vorba despre expoziţia „Vine, vine primăvara!”

Pictate cu migală şi multă dăruire, din pasiune pentru frumos – după cum afirma artista – rezultă aceste produse-unicat pe suport de ceramică, porţelan şi sticlă. Nu există două decoraţiuni identice, nu numai din ambiţia „pensulei”, ci chiar din natura amestecurilor speciale de vopsea, ce nu pot ajunge la aceeaşi nuanţă. În deschiderea manifestărilor prilejuite de ziua de 8 Martie, la Muzeul Municipal Beiuş a avut loc vernisajul expoziţiei „Vine, vine primăvara!”. Erzsebet Miklos, autoarea numeroaselor lucrări realizate într-o manieră deosebită de artă decorativă pe sticlă şi ceramică, nu este la prima apariţie, fiind o artistă consacrată a zonei beiuşene.

lucrari-din-expozitia-artistei-erzsebet-miklos-4

Momentul de vernisaj – condus de amfitrionii muzeului beiuşean, Georgeta şi Nicolae Brânda – a fost presărat cu numeroase momente atât artistice, cât şi de destindere, de apreciere a frumosului şi a însăşi artei, a omului creator, a existenţei pentru creaţie şi a transmiterii valorilor eterne generaţiilor viitoare.

Momentul expoziţional a avut şi o conotaţie sentimentală, deoarece „gazda” nenumăratelor evenimente din ultimii 25 de ani de la Muzeul Beiuș, Georgeta Brânda, a ajuns în pragul binemeritatei pensionări, ceea ce a adus prilejul emoţiilor inevitabile ale despărţirii (probabil doar scriptice – nu şi de facto) de așezământul de cultură beiuşean.

Din partea administraţiei locale a onorat cu prezenţa ing. Mlendea Căluş Petru, primarul municipiului, care în alocuţiunea sa a asigurat audienţa de tot sprijinul conducerii locale pentru a păstra statutul Beiuşului de oraş cultural, de a promova artiştii locali şi manifestările de gen ce ne fac cinste.

Zoltan Kovacs

Trimite articolul

X
Taguri:
expozitie ,
pictura ,
primavara ,
tehnică experimentală
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Turism Felix, prezent la Oradea Job Expo cu peste 50 de posturi vacante
    Conceput ca un spațiu activ de interacțiune profesională, târgul facilitează întâlniri directe, acces rapid la oferte de angajare și posibilitatea aplicării pe loc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Reforma legii salarizării reprezintă o provocare pentru Guvern
    Reforma legii salarizării reprezintă o provocare pentru Guvern pentru că trebuie să rezolve problema de echitate în sistemul public de salarizare fără să compromită stabilitatea finanțelor publice, a afirmat, joi, Florin Alexandru Zaharia, secretar de stat la Ministerul Finanțelor, la un eveniment de specialitate.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    Erik Lincar: „Am câștigat acest meci împotriva tuturor”
    Pentru a treia oară în acest sezon, Erik Lincar nu a încheiat jocul pe banca tehnică, fiind eliminat în minutul 87 de arbitrul Horațiu Feșnic.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    FC Bihor

    Ovidiu Burcă: „Este un duș rece pentru noi, sper să ne trezim”
    Neînvinsă în fața FC Bihor în celelalte două dueluri, 2-2 la Oradea și o victorie cu 3-0 la Sfântu Gheorghe, Sepsi a simțit din nou gustul amar al înfrângerii după 18 etape.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a biruit de Sf. Gheorghe! Orădenii au întrerupt seria de 18 meciuri fără înfrângere a lui Sepsi!
    FC Bihor Oradea a obținut a doua victorie în play-off, dar ce victorie, la capătul unui meci extrem de disputat și tensionat cu viceliderul Sepsi Sfântu Gheorghe. Bihorenii au avut 2-0, au fost egalați, iar în prelungiri Vătăjelu a adus o dulce victorie. Și-a făcut un frumos cadou de ziua lui, deoarece vineri înplinește 33 de ani.

    România

    Bolojan: Am luat act de demisiile miniștrilor PSD. Ce minister preia premierul dar și restul din guvern
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că a luat act de demisiile miniștrilor susținuți de PSD, anunțând că va trimite președintelui Nicușor Dan propunerile pentru a-i înlocui.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X