Fericiţii au semnat marţi la amiază
procesele verbale de primire a locuinţelor, în
faţa viceprimarului Biro Rozalia
şi a reprezentanţilor municipalităţii.
Ei vor plăti o chirie de 130 de lei pe lună,
pentru un apartament cu două camere, respectiv 80 de
lei pentru unul cu o cameră.
Numărul solicitărilor s-a ridicat la 142,
însă Primăria a
reuşit să onoreze doar cele 20 de cereri.
Potrivit viceprimăriţei Biro
Rozalia, din totalul apartamentelor construite de
Agenţia Naţională a Locuinţelor
pe Bdul Decebal, 20% sunt destinate cazurilor
sociale, mai exact celor care au fost nevoiţi să
părăsească locuinţele ca urmare a
revendicării acestora, în ultimii ani, de
către vechii proprietari. Dintre acestea, 16
apartamente au fost distribuite dintre locuinţele
ANL construite pe Bdul
Decebal: 8 cu două camere şi 8 cu o
cameră. Alte patru locuinţe au fost date blocul
situat pe Bdul Ştefan cel Mare: 2
garsoniere şi 2 apartamente cu două camere.
Au avut de aşteptat
Apartamentele sunt finisate la cheie, dispun de toate
utilităţile şi au o suprafaţă
totală de 41 de metri pătraţi, cele cu o
cameră, respectiv 60 mp cele cu două camere.
„Am fost evacuată din
locuinţă anul trecut, iar între timp am
locuit în chirie într-o locuinţă pe
strada Traian Lalescu, la preţul de 50 de euro pe
lună. Mă bucur foarte mult că mi s-a
rezolvat definitiv situaţia”, ne-a
mărturisit o pensionară, Balint
Erzsebet, una dintre chiriaşele care
şi-a preluat ieri apartamentul.
În schimb, o familie cu doi copii, în
vârstă de un an şi o lună şi
altul de 10 ani, a reuşit să obţină o
prelungire a şederii în locuinţa
revendicată, deşi contractul de închiriere
era expirat de 2 ani. „Locuinţa
noastră a fost revendicată de şapte ani, iar
în urmă cu doi ani a fost retrocedată
vechiului proprietar. Acesta însă s-a
arătat îngăduitor cu noi şi ne-a
permis să locuim până la rezolvarea
situaţiei. Mă bucur foarte mult că în
sfârşit am reuşit şi sper că va
fi bine”, ne-a spus Perzse
Monica (35 de ani).
Mălina Pop
Apartamente predate la cheie
Oradea - 20 de familii şi persoane singure, care au
fost evacuate în ultimii ani din locuinţe,
şi-au primit marţi cheile apartamentelor ANL,
situate pe Bdul Decebal şi Bdul Ştefan cel Mare.
<A href="http://video.bihon.ro/video/40332/evacua--ii-din-imobilele-retrocedate-s-au-mutat-la-anl-uri" target="_blank"><STRONG>Video</STRONG></A> <IMG height="13" alt="Video" src="http://media.tion.ro/bilder/pr/tion/video.png" width="13" border="0" />
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 25 iunie, noul regulament privind înscrierea comercianților la evenimentele publice organizate sau co-organizate de Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Fostul agent de Poliție de Frontieră Alexandru Marius Dulău, cercetat de Parchetul Bihor într-un dosar de luare de mită, a admis că a comis faptele de care a fost acuzat și a încheiat un acord de procurorul de caz din cadrul Parchetului Bihor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Notarul orădean Dan Dumitru Ogășanu a primit, joi, un avertisment din partea unui complet al Curții de Apel Oradea, care a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei într-un dosar în care acesta a fost inculpat pentru fals intelectual şi complicitate la uz de fals.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
La solicitarea Direcției Poliției Locale, consilierii locali orădeni au aprobat două modificări la regulamentul privind funcționarea sălilor de jocuri pe raza municipiului.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consilierii locali orădeni au votat mai multe modificări la Regulamentul privind organizarea și desfășurarea activităților în zone publice, aprobat prin HCL nr. 48/2025.
1
Educație
Pentru a asigura continuitatea actului educațional și îngrijirea copiilor în condiții optime, unitățile de învățământ preșcolar vor funcționa prin alternanță în lunile iunie, iulie și august.
Citiți principiile noastre de moderare aici!