BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
APIA CJ Bihor, pe locul 2 în România la preluarea cererilor unice de plată în 2024

APIA CJ Bihor, pe locul 2 în România la preluarea cererilor unice de plată în 2024

la 9 February 2025 07:00 Reactualizat la: 10 February 2025 11:18

APIA CJ Bihor, pe locul 2 în România la preluarea cererilor unice de plată în 2024

9 February 2025 07:00 Reactualizat la: 10 February 2025 11:18
Campania 2024 a cererilor unice de plată gestionate de APIA continuă să aducă în prim-plan activitatea intensă a agenției și importanța sprijinului acordat fermierilor din România.
Campania 2024 a cererilor unice de plată gestionate de APIA continuă să aducă în prim-plan activitatea intensă a agenției și importanța sprijinului acordat fermierilor din România.

Trimite articolul

X

APIA CJ Bihor s-a situat pe locul 2 la nivel național în ceea ce privește numărul de cereri de plată preluate, reflectând eforturile continue de sprijinire a agriculturii din județ. Potrivit datelor transmise, în Campania 2024, APIA CJ Bihor a preluat un total de 32.221 de cereri de plată, comparativ cu 33.776 de cereri înregistrate în anul anterior. Această scădere de circa 4,6% a fost însoțită de o suprafață solicitantă similară, 325.212 ha în 2024, față de 326.843,52 ha în 2023.

Când vine vorba de structura cererilor, se remarcă faptul că majoritatea fermierilor (97%) sunt cei cu suprafețe de teren sub 50 ha. Aceștia au solicitat 47% din suprafața totală, respectiv 154.784,87 ha. Fermierii care lucrează suprafețe mai mari de 50 ha (3% din total) au solicitat 53% din terenul agricol, respectiv 170.427,33 ha. Această distribuție subliniază predominanța fermelor mici și mijlocii în cadrul agriculturii din județul Bihor, dar și importanța fermelor mari în sprijinul economic al regiunii.

Plata avansului și a plății finale

Plata avansului în Campania 2024 a început la 16 octombrie 2024, iar până la data de 2 decembrie 2024, APIA a procesat un număr semnificativ de cereri. Începând cu 2 decembrie 2024, a fost demarată plata finală, iar până la 16 ianuarie 2025, au fost autorizați pentru plata finală 27.502 fermieri, cu o sumă totală autorizată de 95.680.534,25 lei. Această etapă finală reprezintă un pas important pentru fermieri, asigurându-le resursele necesare pentru a sprijini activitățile agricole de la începutul anului 2025.

În Campania 2024, APIA a realizat o serie de controale pe teren, esențiale pentru asigurarea respectării normelor și condițiilor impuse fermierilor pentru a beneficia de sprijinul financiar. Au fost selectați 218 fermieri pentru eșantionul clasic de verificare pe teren, iar suprafața totală controlată a fost de 22.602,85 ha. De asemenea, au fost efectuate verificări pentru diverse măsuri de sprijin, precum cele de dezvoltare rurală și agricultură ecologică.

Numărul total de parcele măsurate a fost de 8.087, iar agenții APIA au realizat 1.703 fotografii pentru monitorizarea procesului de control. În plus, au fost verificate și parcele suplimentare, precum cele din Anexa 17, pentru a se asigura că toate cerințele sunt îndeplinite.

Ajutoare de stat excepționale gestionate în 2024

În contextul crizei provocate de agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, APIA a gestionat diverse scheme de ajutoare de stat pentru sprijinirea fermierilor din sectoare grav afectate. Printre acestea, s-au acordat ajutoare pentru:

  • Fermierii din sectorul agricol vegetal: 7.446 de fermieri au beneficiat de ajutoare în valoare de 42.581.655,37 lei.
  • Crescătorii de bovine de carne și bubaline: 262 de fermieri au primit sprijin în valoare de 2.949.186,52 lei.
  • Bunăstarea animalelor: fermierii din sectorul suin au primit 9.865.007,99 lei, iar cei din sectorul avicol au beneficiat de 11.562.853,03 lei.

Aceste ajutoare sunt esențiale pentru a menține viabilitatea fermelor și a sprijini sectorul agricol românesc în fața provocărilor economice și geopolitice.

APIA Centrul Județean Bihor este compus din 8 centre locale, care deservesc 101 UAT-uri. Structura include compartimentele Juridic, Relații cu Publicul și IT LPIS, patru servicii (Autorizare Plăți, Măsuri Specifice, Control pe Teren, Economic Recuperare Debite și Resurse Umane), respectiv Biroul Inspecții și Supracontrol. În ceea ce privește resursele umane, APIA Bihor are 117 posturi aprobate, dintre care 108 sunt ocupate.

APIA Centrul Judetean Bihor își desfasoara activitatea în patru sedii proprii (CL Beius, CL Marghita, CJ și CL Oradea, CL Tinca), două spaţii închiriate (CL Alesd, CL Salonta) şi două spaţii în comodat (CL Săcueni, CL Ştei).

Trimite articolul

X
Taguri:
agricultura ,
animale ,
APIA Bihor ,
cereri unice de plata ,
fermier
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Educație

    Cinci unități de învățământ din județul Bihor au dobândit statut de „Școală europeană” în 2026
    A fost publicată lista unităţilor de învăţământ preuniversitar declarate câştigătoare în cadrul Concursului Național „Şcoală europeană” în anul 2026, inițiat de Ministerul Educației și Cercetării. Printre cele 85 de instituții școlare se numără și 5 din Bihor.

    Economic

    Noua lege a pensiilor: Crește stagiul de cotizare pentru femei. Cine iese mai târziu la pensie
    Începând cu luna august 2026, condițiile de pensionare pentru femei se modifică din nou, ca parte a calendarului de reformă prevăzut de noua lege a pensiilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Pasajul suprateran de pe DN 19, la ieșirea din Oradea spre Satu Mare, va fi deschis oficial traficului
    Vineri, 10 iulie 2026, la ora 9:00, se va deschide oficial traficul pe pasajul rutier suprateran situat la intersecția Drumului Național 19 cu Calea Bihorului, în Oradea. În ultimele zile, traficul a fost deschis parțial, în regim de șantier, pe anumite porțiuni. 1

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel București: decizie amânată referitoare la măsurile preventive în cazul familiei Pașca
    Curtea de Apel București a amânat pentru luni, 13 iulie, pronunțarea unei hotărâri referitoare la măsurile preventive față de Viorel Pașca, soția și fiii acestuia, precum și față de coordonatoarea așezămintelor Dumbrava, Delia Păcală, coordonatoarea azilelor Dumbrava, inculpați de DIICOT sub acuzațiile de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane în formă continuată și complicitate la trafic de persoane în formă continuată. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Invitație specială pentru Ilie Bolojan la Atypic Beauty. „Vă invit să priviți în ochii unor oameni care nu au renunțat niciodată”
    Pe 25 iulie, la ora 19:00, în fața Teatrului de Stat din Oradea, va avea loc Atypic Beauty Fashion Show.

    BIHON Sport local

    Doliu în lumea polo-ului românesc: un fost internațional care a jucat și la Oradea a decedat la doar 59 de ani
    Fostul internațional român de polo Ladislau Balanov a încetat din viață fulgerător, la vârsta de 59 de ani.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X