BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
APIC a pus, la Oradea, bazele abordării economice a creativităţii

APIC a pus, la Oradea, bazele abordării economice a creativităţii

la 28 April 2013 14:13 Reactualizat la: 28 April 2013 23:25
28 April 2013 14:13 Reactualizat la: 28 April 2013 23:25
Reprezentaţi ai mass-media, publicităţii, arhitecţi, designeri vestimentari şi de interior, orădeni care activează în software, pictori, actori, sculptori şi alte categorii profesionale şi-au dat vineri întâlnire în sala Traian Mosoiu din cadrul Primăriei Oradea. Ce au ei în comun?
Scris de Demian - Reprezentaţi ai mass-media, publicităţii, arhitecţi, designeri vestimentari şi de interior, orădeni care activează în software, pictori, actori, sculptori şi alte categorii profesionale şi-au dat vineri întâlnire în sala Traian Mosoiu din cadrul Primăriei Oradea. Ce au ei în comun?

Trimite articolul

X

Cu toţii au vrut să afle cum să îi găsească pregătiţi momentul 2014 pentru a putea accesa fonduri europene în domeniul industriilor creative. Interesul pentru această dezbatere iniţiat la Oradea de directorul executive al Direcţiei pentru Cultură Lucian Silaghi este lesne de înţeles dacă avem în vedere doar aspectul financiar: faptul că la dispoziţia industriilor creative se vor afla în perioada 2014-2020 nu mai puţin de 6 miliarde de euro. Ce sunt industriile creative?

Specialiştii consideră că cea mai aproape abordare de realitate este cea a Guvernul Marii Britanii: “Industriile Creative sunt acele industrii care îşi au originea în creativitatea, talentul şi măiestria indivizilor şi care au potenţialul creării de locuri de muncă şi prosperitate prin generarea şi exploatarea proprietatii intelectuale.” Aceasta a fost şi abordarea organizatorilor care i-au adus la aceeaşi masă, pentru prima dată la Oradea, pe cei care activează în domeniu, pe preşedintele APIC, Viorel Budai, Luminiţa Constantin, secretarul general adjunct din cadrul Ministerului Culturii, expertul în copy-right Rodica Pîrvu, consultantul Dacian Palladi, vicepreşedintele CNIPMMR, Ioan Mintaş şi Cristiana Vlad.

Segmentul industriilor creative este unul bine reprezentat în Bihor, ceea ce susţine argumenetele prezentate de directorul Silaghi în favoarea sintagmei că industriile creative sunt motorul dezvoltării regionale şi naţionale, domenii care pot să absoarbă forţa de muncă din industriile clasice şi din agricultură. Conform datelor prezentate de Lucian Silaghi având ca sursă Registrul Comerţului, în Bihor peste 500 de societăţi avea activitate în domeniul industriilor creative în 2009: software la comandă-229 firme, arhitectură-114 firme, înregistrări audio-17 firme, editare soft-36 firme, editare jocuri pe calculator-13 firme, imitaţii bijuterii-12 firme, bijuterii-15 firme, producţie mobilă de bucătărie -19 firme, ţesături -2 firme, fabric textile-28 firme, alte articole de îmbrăcăminte-197 firme, împletituri, prelucrarea lemnului, plutei-121 firme.

Care a fost scopul întâlnirii ? Acela de a conceptualiza zona aflată la intersecţia creativităţii, culturii, afacerilor şi a tehnologiei într-o singura grupare, pentru a putea descatuşa creşterea şi dezvoltarea acesteia.Reprezentanţii APIC , aflaţi într-un adevărat turneu prin ţară, doresc să afle de la cei care activează în domeniul industriilor creative ce domenii ar trebui finanţate în perioada 2014-2020.

Trimite articolul

X
Taguri:
APIC ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Șase! Club Atletic Oradea s-a calificat în finala fazei regionale a Cupei României!
    Scăpați cu fața curată cu un egal în timpul regulamentar la Oradea, bistrițenii de la Minerul Rodna au „destupat șampania” și s-au văzut deja în finala fazei regionale. N-au luat în calcul că Club Atletic Oradea (în fața căreia au rezistat cu greu sâmbăta trecută) ar capabilă să se impună la un scor de calificare în fața Avântului Bârsana.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Drumul din Stâna de Vale intră în reabilitare. Se folosește o tehnologie în premieră în Bihor
    Lucrările de modernizare a sectorului de drum județean DJ764A care traversează stațiunea Stâna de Vale au fost începute în cursul zilei de miercuri, 15 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cum se poate ajunge la alegeri anticipate în România. Calendarul și pașii prevăzuți de Constituție
    Cel mai apropiat termen la care ar putea fi organizate alegeri parlamentare anticipate este sfârșitul lunii noiembrie, mai exact 22 noiembrie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 18.07.2026 - 24.07.2026 - PL Alesd + PL Sacueni + PL Salonta + PL Stei + PL Marghita + PL Rural + PL Oradea

    România

    DIICOT, cea șugubeață: „Scuze că nu am anunțat înainte!”, mesajul interpretat ca o ironie după scandalul din Bihor
    Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) a publicat miercuri, 15 iulie, pe pagina oficială de Facebook un mesaj despre o amplă acțiune desfășurată într-un dosar de fraudă cu pensii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de solidaritate pentru Oradea Pride: peste 130 de organizații internaționale cer autorităților să aprobe marșul
    Peste 130 de organizații ale societății civile din 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu organizatorii Oradea PRIDE și solicită autorităților locale să respecte dreptul la liberă întrunire și să permită desfășurarea în siguranță a Marșului Oradea PRIDE, care ar urma să aibă loc pe 25 iulie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X