Potrivit datelor oferite de primarul Lașak Benedek, AFM a aprobat pentru comuna Șinteu o finanțare în valoare de până la 996.428,65 lei, reprezentând 100% din cheltuielile eligibile ale proiectului „Creșterea eficienței energetice a infrastructurii de iluminat public în comuna Șinteu, județul Bihor”. Valoarea totală a investiției, aprobată prin hotărâre a Consiliului Local Șinteu, este de aproximativ 1,3 milioane de lei. Diferența dintre valoarea totală și finanțarea acordată de AFM, respectiv 302.606 lei, reprezintă cheltuieli neeligibile care vor fi suportate din bugetul local.
Proiectul prevede atât modernizarea, cât și extinderea rețelei de iluminat public de pe raza comunei. Concret, vor fi înlocuite 79 de corpuri de iluminat din totalul de aproximativ 180 existente în prezent.
„Vor fi montate corpuri inteligente care funcționează la intensitate redusă și se luminează la puterea normală doar la trecerea autovehiculelor sau a persoanelor. Practic, iluminatul se va aprinde în cascadă, pe măsură ce înaintează autoturismul”, ne-a transmis primarul Lașak.
Totodată, în zonele unde nu există în prezent rețea de iluminat public, administrația locală intenționează să instaleze stâlpi autonomi, alimentați cu energie solară și prevăzuți cu baterii de stocare. Sistemul va beneficia și de telegestiune, ceea ce va permite monitorizarea și controlul de la distanță al corpurilor de iluminat, contribuind la reducerea consumului energetic și la optimizarea costurilor de exploatare. Potrivit datelor din documentația proiectului, implementarea investiției va conduce la o reducere estimată a consumului anual de energie electrică pentru iluminatul public cu 8.611 kWh, ceea ce va genera economii la bugetul local și va contribui la reducerea impactului asupra mediului. Primarul din Șinteu ne-a mai precizat că ultima modernizare semnificativă a iluminatului public din comună a avut loc în urmă cu circa zece ani.
Citiți principiile noastre de moderare aici!