BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Aproape 5.600 de societăți cu capital străin, înființate în primele 11 luni din 2024. Câți investitori au ales județul Bihor?

Aproape 5.600 de societăți cu capital străin, înființate în primele 11 luni din 2024. Câți investitori au ales județul Bihor?

De Ramona Pașcu
la 6 January 2025 11:53
2 Comentarii

Aproape 5.600 de societăți cu capital străin, înființate în primele 11 luni din 2024. Câți investitori au ales județul Bihor?

foto: Ilustrativ
6 January 2025 11:53
La sfârșitul anului 2023, județul Bihor se remarca printr-un număr considerabil de societăți cu participare străină la capitalul social, ajungând la un total de 10.335 de firme înregistrate.
Scris de Ramona Pașcu - La sfârșitul anului 2023, județul Bihor se remarca printr-un număr considerabil de societăți cu participare străină la capitalul social, ajungând la un total de 10.335 de firme înregistrate.

Trimite articolul

X

Acest număr plasează județul pe locul al cincilea în ierarhia națională după numărul total de societăți, fiind o dovadă a atractivității economice a regiunii pentru investitorii străini. În ceea ce privește capitalul social subscris, județul Bihor se situează pe locul al patrulea la nivel național, cu o valoare totală de 3,48 miliarde de lei (echivalentul a aproximativ 1,4 milioane de euro), arată datele publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).

Aceasta reprezenta 2,91% din totalul capitalului social al societăților cu participare străină înregistrate în România. În termeni de valută, acest capital se traduce într-o sumă de 1,87 milioane de dolari și 1,44 milioane de euro, ceea ce subliniază importanța Bihorului ca hub economic în zona de vest a țării.

Un județ cu un potențial economic deosebit

Datele publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) arată că, în luna noiembrie 2024, județul Bihor a înregistrat înființarea a 21 de noi societăți cu participare străină la capitalul social. De asemenea, același județ a asistat și la radierea a șapte firme străine din registrul comerțului în aceeași perioadă. Aceste fluctuații reflectă dinamica pieței locale și deciziile strategice ale investitorilor străini.

Un alt aspect important este reprezentat de numărul de mențiuni de cesiune de capital social înregistrate pentru societățile cu participare străină în Bihor, județul situându-se pe locul al cincilea la nivel național, cu 19 astfel de mențiuni. Aceasta arată o anumită activitate economică și schimbare în structurile de capital ale firmelor deja existente în Bihor.

Județul Bihor continuă să rămână un punct de interes pentru investitorii străini, oferind un mediu economic dinamic și o infrastructură relativ bine dezvoltată, care sprijină activitățile comerciale și industriale. Cu un capital social semnificativ și o activitate constantă în ceea ce privește înființarea și modificarea societăților cu participare străină, județul nostru se află într-o poziție favorabilă pentru a atrage și în continuare investiții străine.

În total, în 2024, 217 firme au fost înființate în Bihor. Cele mai multe companii și-au deschis sediul aici în luna aprilie, iar cele mai puține au fost înregistrate în luna august – 8.

Investitori străini în România

Pe plan național, România a înregistrat în primele 11 luni din 2024 5.588 de societăți cu participare străină la capital, o scădere de 13,32% față de aceeași perioadă din 2023. Acest declin a fost acompaniat și de o scădere semnificativă a valorii capitalului social subscris, care a ajuns la aproximativ 17,88 milioane de dolari, cu 85,52% mai puțin comparativ cu 2023. În ceea ce privește înmatriculările din luna noiembrie 2024, 645 de societăți cu participare străină la capital au fost înregistrate, ceea ce reprezenta o creștere de 8,04% față de aceeași perioadă a anului anterior. Totuși, capitalul social subscris pentru aceste noi firme a fost semnificativ mai mic, înregistrând o scădere drastică de 84,84%.

Cea mai mare parte a societăților cu participare străină la capital din România sunt înregistrate cu investitori din Italia (53.653 firme), urmate de investitori din Olanda, care dețin o mare parte din capitalul social, cu aproximativ 13,22 miliarde de dolari în 6.210 de firme.

În ceea ce privește domeniile de activitate, cele mai multe înmatriculări au fost înregistrate în sectoare precum comerțul cu ridicata și amănuntul, reparațiile auto și motto, precum și în activitățile profesionale și administrative.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
capital străin ,
firme ,
onrc ,
societati
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sandu2100 says:
    January 7, 2025 at 2:28 pm

    Bolojan vrea firme mici si multe, viitorul e afacerile mici , salarii mici inseamna taxe mici si dezvoltare

    Reply
    • xxx says:
      January 8, 2025 at 6:27 pm

      Vaslui e peste Oradea la salarii

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” va găzdui Campionatul Național de înot pentru cadeți 2026
    Competiția se va desfășura în perioada 10-12 iulie, sub egida Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” își vor afla miercuri adversarele din calificările FIBA Basketball Champions League
    La Mies (Elveția) va avea loc miercuri, 8 iulie, tragerea la sorți pentru meciurile din turneele de calificare și pentru sezonul regulat al FIBA Basketball Champions League.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un buldozer a căzut de pe trailer într-o stație de autobuz din Sânmartin. „Din cauza inconștienței unora putea să se producă o tragedie”
    Un utilaj de construcții a căzut de pe un trailer, luni, 6 iulie, în zona unei stații de autobuz din comuna Sânmartin.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Duelul generației 1973, FC Bihor vs LPS Bihorul! „Astfel de evenimente ne aduc aminte de vremurile frumoase petrecute la fotbal”
    Rivali pe vremea junioratului, componenții grupelor 1973 de la FC Bihor Oradea și LPS Bihorul au făcut o tradiție să se întâlnească din cinci în cinci ani. Sâmbătă s-au confruntat din nou marcând 35 de ani de la terminarea junioratului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Legătură mai rapidă între Bihor și Cluj, prin drumul Padiș - Ic Ponor. Constructorul, provocat de condițiile din teren
    Lucrările la drumul Padiș–Ic Ponor au început în prima parte a lunii mai, pe un traseu montan dificil, de aproape 10 kilometri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Turist rănit după o cădere în Defileul Crișului Repede. Salvamontiștii intervin într-o zonă greu accesibilă
    Două echipaje ale Serviciului Județean Salvamont-Salvaspeo Bihor, intervin în cursul zilei de luni, 6 iulie pentru salvarea unui turist care a căzut în zona abruptului Pereții Gri, din Defileul Crișului Repede, între localitățile Șuncuiuș și Peștera Vadu Crișului, în masivul Pădurea Craiului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X