BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ar închiria hostelul din Cetate şi cafe barul Ciuperca

Ar închiria hostelul din Cetate şi cafe barul Ciuperca

la 26 April 2016 08:28

Ar închiria hostelul din Cetate şi cafe barul Ciuperca

26 April 2016 08:28
Investiţiile din Cetatea Oradea şi de pe Dealul Ciuperca au adus cu sine spaţii de cazare şi spaţii comerciale ce se cer acum valorizate.
Scris de Demian - Investiţiile din Cetatea Oradea şi de pe Dealul Ciuperca au adus cu sine spaţii de cazare şi spaţii comerciale ce se cer acum valorizate.

Trimite articolul

X

Primăria Oradea intenţionează să scoată la licitaţie hostelul cu 17 camere din Cetatea Oradea, pentru o închiriere pe cinci ani. De asemenea, urmează să fie închiriat pe trei ani, prin licitaţie, şi cafe-barul nou de pe Dealul Ciuperca, cu terasa aferentă. De altfel, şi hostelul are o terasă, iar promovarea acestuia s-ar face inclusiv prin evenimentele găzduite în Cetate, organizate de Primărie.

Pentru hostelul din Cetatea Oradea, Lucian Popa, directorul Direcției Patrimoniu din Primărie, s-a întâlnit deja cu hotelierii din Oradea, pentru a le prezenta condiţiile. Hostelul are 17 camere dotate cu baie, cu suprafețe între 25-39 mp, fiind deja mobilate.

Primăria vrea să dea hostelul în administrare pe o perioadă de 5 ani, după care contractul să fie rediscutat. Preţul de pornire al licitaţiei este de 1.000 de euro plus TVA. Pe lângă chiria datorată Primăriei, administratorul privat va avea în sarcină şi utilităţile, cerându-i-se şi o garanţie de 6.000 de euro. Vor fi două luni de graţie la plata chiriei, de la semnarea contractului.1Hostel Cetate

Hostelul are și o sală unde poate fi luat micul dejun, iar hostelul beneficiază și de terasă. Lucian Popa insistă asupra faptului că chiria va fi una modică, pentru a fi rentabil celor interesaţi să preia hostelul. De asemenea, administratorul privat al hostelului va putea să facă pachete promoţionale pentru turişti, beneficiind de programul de evenimente din Cetate.

Aceleaşi preţuri la Ciuperca

Totodată, Lucian Popa a anunțat că municipalitatea pune la dispoziția comercianților spațiul comercial de pe Dealul Ciuperca. Este vorba despre un spațiu de 160 mp, cu terasa exterioară aferentă de 170 mp.

Acolo, se doreşte amenajarea unui cafe-bar ce se va închiria pe o perioadă de trei ani. „Cel care în urma licitaţiei îşi va adjudeca oferta va trebui să amenajeze și un stand de informații pentru vizitatori, unde vor fi la dispoziția cetățenilor și suveniruri”, a informat Popa.

Prețul de pornire a tarifului de închiriere pentru spațiul comercial este de 27.6 lei+TVA/mp, iar pentru terasa exterioară prețul este de 2,45 lei+TVA/mp. Câștigătorul licitației va trebui să achite și o garanție de 3 luni de chirie. Lucian Popa a menționat că, la ședința de Consiliu Local din 28 aprilie, consilierii locali vor trebui să-şi dea acordul de principiu pentru darea în administrare a celor două spaţii.

Trimite articolul

X
Taguri:
cetatea oradea ,
Dealul Ciuperca ,
Inchirieri ,
turism Oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Job Expo: PGS Sofa&Co oferă zeci de locuri de muncă la târgul locurilor de muncă din această lună

    România

    Ilie Bolojan: „După demisiile miniștrilor PSD voi demonstra că se poate guverna mai bine decât cu frâna de mână trasă”
    Premierul a susținut într-un interviu acordat la PRO TV la știrile prezentate de Andreea Esca, în cursul serii zilei de marți, 21 aprilie, că a discutat cu președintele Nicușor Dan și i-a transmis că nu va demisiona.

    România

    Raed Arafat, suspect într-o anchetă penală a Parchetului Militar, privind achiziţia unui elicopter SMURD
    Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat a fost audiat și a fost pus sub acuzare într-un dosar al Parchetului Militar.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Peste 400 de muniții din al Doilea Război Mondial, distruse în trei explozii controlate de ISU Bihor
    Misiunea de distrugere a munițiilor s-a desfășurat în cursul zilei de marți, 21 aprilie, în locul numit „Pășunea Mierlău” din comuna Hidișelu de Sus.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Lucrările pentru siguranța acumulării Sălard, aproape de finalizare
    Investiția este susținută prin Planul Național de Redresare și Reziliență și vizează adaptarea infrastructurii hidrotehnice la condițiile actuale de risc și climă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UPDATE Bărbatul de 69 de ani care s-a aruncat de la etajul al doilea al Spitalului Județean a decedat
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de marți, 21 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X