BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Arestat după ce a furat un portmoneu dintr-un birou

Arestat după ce a furat un portmoneu dintr-un birou

la 9 April 2019 10:12

Arestat după ce a furat un portmoneu dintr-un birou

9 April 2019 10:12
Un bărbat bănuit că, profitând de neatenția angajaților, ar fi sustras un portmoneu cu bani dintr-un birou al unei societăți comerciale, a fost reținut de polițiști și arestat apoi de magistrați.
Scris de farcas - Un bărbat bănuit că, profitând de neatenția angajaților, ar fi sustras un portmoneu cu bani dintr-un birou al unei societăți comerciale, a fost reținut de polițiști și arestat apoi de magistrați.

Trimite articolul

X

Miercuri, 3 aprilie, polițiștii l-au identificat și cercetat pe bărbatul de 34 de ani, din Drăgești, județul Bihor, bănuit că la 24 martie, în jurul orei 21:30, ar fi intrat în incinta magazinului unei firme din Hidișelu de Sus și, profitând de neatenția personalului societății, ar fi sustras dintr-un birou un portmoneu care conținea 2.500 de lei şi 120 de euro.

În urma administrării probatoriului în cauză, polițiștii Secției nr. 5 de Poliție Rurală Oradea l-au reținut pe bărbatul de 34 de ani, pentru 24 de ore, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor.

Joi, 4 aprilie, bihoreanul a fost prezentat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, iar procurorul s-a adresat Judecătoriei Oradea cu propunere de arestare preventivă. Judecătorul de drepturi și libertăți de la Judecătoria Oradea a admis propunerea procurorului și a emis pe numele bărbatului un mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.

Acum se încearcă recuperarea prejudiciului și verificarea întregii eventuale activități infracționale a bărbatului.

Furturile de la firme se pot preveni

– În magazinele cu autoservire trebuie amenajat un colț cu rafturi, unde vor fi lăsate bagajele voluminoase ale clienților, care vor fi supravegheate de un angajat.
– Persoanele care hoinăresc prin magazin în mod „dezinteresat” şi urmăresc doar vigilenţa celor care supraveghează trebuie să dea de gândit.
– Atenţie sporită trebuie acordată persoanelor care pot ascunde sub vestimentaţie buzunare special confecţionate pentru a ascunde diverse produse.
– În magazinele unde există raioane de îmbrăcăminte şi cabine de probă, personalul care supraveghează trebuie să manifeste prudenţă maximă şi să nu permită accesul în cabina de probă decât cu un singur sortiment de îmbrăcăminte şi sub strictă supraveghere.
– Raioanele cu articole de mare valoare, cum sunt bijuteriile, aparatura electronică etc., trebuie amplasate cât mai departe de ieşirea din magazin, în expoziţii închise sau în spatele tejghelelor.
– Se va asigura un iluminat corespunzător pe timp de noapte a uşilor de acces în magazin.
– Transportul banilor trebuie făcut în condiţii de maximă securitate, cu respectarea condiţiilor prevăzute de lege.
– Înainte de închiderea magazinului trebuie controlate toate raioanele, pentru a nu oferi posibilitatea unui hoţ să rămână înăuntru,
– La magazinele cu program non-stop, servirea pe timpul nopţii se va face printr-un geam special amenajat, nefiind permis sub nicio formă accesul clienţilor în magazin, mai ales atunci când este deservit de un singur vânzător.
– Nu păstraţi sume mari de bani în casele de marcat şi nu oferiţi informaţii referitoare la paza societăţii unor persoane necunoscute.
– Nu de puţine ori, autorii unor astfel de fapte au profitat de neglijenţa manifestată de unii gestionari, patroni sau angajaţi în asigurarea securităţii valorilor deţinute, existând cazuri când nu s-a acţionat sistemul de alarmare la plecarea din firmă sau nu au fost asigurate cu pază bunurile societăţii.
– Pe timpul nopţii, magazinele trebuie să fie prevăzute cu sisteme de alarmă, să aibă închizători sigure şi grilaje, conform prevederilor Legii nr. 333/2003.
– Cu cât sistemul de siguranţă va fi mai sofisticat, riscul spargerii va fi diminuat!
– Totodată, trebuie avută în vedere selectarea cu grijă a personalului, ştiut fiind faptul că nu de puţine ori infractorii nu acţionează la întâmplare, ci cu sprijinul şi complicitatea personalului ce deserveşte unitatea.

Trimite articolul

X
Taguri:
arest ,
furt ,
portmoneu furat ,
societate comerciala
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Blestemul aruncărilor libere ratate ne-a bântuit în finala Ligii Naționale de baschet masculin
    CSM CSU Raiffeisen Oradea a pierdut finala ediției recent încheiate cu scorul de 1-3.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânărul care a bătut un copil de 9 ani, în Ștei, și cel care a filmat agresiunea, obligați să achite victimei 18.000 de lei
    Judecătoria Beiuș a hotărât, joi, să-i aplice lui F. B., tânărul de 18 ani acuzat că l-a bătut cu pumnii și picioarele pe un băiețel de 9 ani, într-un parc din Ștei, măsura educativă a asistării zilnice, pe o perioadă de 6 luni.

    Bihon CSM Oradea

    Orădeanca Giulia Popa a fost eliminată din turneul junioarelor de la Roland Garros
    Tenismena orădeană Giulia Safina Popa (16 ani) a participat la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, la categoria de vârstă junioare.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei orădeni, obligați să achite ANAF 466.000 de lei într-un dosar de evaziune cu energizante și materiale publicitare
    Curtea de Apel Oradea a pus punct final unui dosar de evaziune fiscală în care trei orădeni au fost acuzați de evaziune fiscală prin tranzacții fictive cu 443.000 de doze de energizante și cu aproape jumătate de milion de flyere publicitare și cataloage de prezentare.

    România

    Cât mai poate guvernul Bolojan să rămână în funcție. Ce se întâmplă după expirarea interimatelor
    Ilie Bolojan poate conduce în continuare Guvernul demis până la învestirea unui nou cabinet, afirmă fostul președinte al CCR, Augustin Zegrean.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Școala Gimnazială „Ion Bogdan” din Oradea, modernizată în proporție de 80%. Lucrările se apropie de final
    Lucrările de reabilitare și modernizare a Școlii Gimnaziale „Ion Bogdan”, care face parte din structura Școlii Gimnaziale Nr. 11 Oradea, au ajuns la un stadiu fizic de execuție de aproximativ 80%, potrivit informațiilor transmise de Primăria Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X