Jaful s-a petrecut pe 12 iunie, cu puțin înainte de ora 18:00, pe Strada Nufărului, din Oradea. Agresorul, Alexandru Vereș, a observat cum un bărbat număra bancnotele pe care tocmai le-a extras dintr-un ATM. Polițiștii spun că în acel moment, tânărul s-a repezit asupra sexagenarului, „ar fi exercitat acte de violență asupra acestuia și, prin smucire și smulgere, l-ar fi deposedat de 900 de lei, pe care îi avea în mână”.
Păgubitul nu a fost rănit, iar polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei din cadrul Poliției Municipiului Oradea au pornit pe urmele atacatorului, care a dispărut cu banii furați. L-au găsit după aproape două săptămâni, pe 24 iunie, în localitatea Vintere, în urma unei operațiuni în care au fost sprijiniți de colegii de la Secția 2 de Poliție Rurală Beiuș.
Vereș a fost reținut timp de 24 de ore, iar în cursul zilei de joi a fost arestat pentru 30 de zile, pentru tâlhărie. Judecătorul de drepturi și libertăți i-a respins cererea de a fi trimis în arest la domiciliu sau de a fi pus sub control judiciar. Inculpatul a contestat deja măsura preventivă, astfel că o decizie definitivă în această privință va fi luată de Tribunalul Bihor.
„Polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei din cadrul Poliției Municipiului Oradea continuă cercetările, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, în vederea documentării întregii eventuale activități infracționale a celui în cauză”, se arată într-o informare a Poliției Bihor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!