Mai exact luni, poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Oradea au acţionat pe raza municipiului pentru a preveni şi combate comerţul ilegal cu obiecte artizanale şi de distracţie pe bază de amestecuri pirotehnice. În cadrul acţiunii au fost depistate şase persoane care deţineau şi ofereau spre comercializare produse pirotehnice interzise, respectiv 9.900 de petarde şi 63 de artificii. Obiectele pirotehnice au fost confiscate şi în fiecare dintre cazuri a fost întocmit dosar de cercetare penală. Tot luni, poliţiştii Secţiei nr. 8 de Poliţie Rurală Tinca au depistat, într-o piaţă din localitatea bihoreană Tinca, o femeie de 48 de ani, din municipiul Oradea, în timp ce deţinea şi oferea spre comercializare 2.020 de petarde de diferite tipuri, toate din clasa obiectelor pirotehnice interzise la deţinere, comercializare şi cumpărare. Obiectele pirotehnice au fost confiscate şi în cauză a fost întocmit dosar de cercetare penală. „Reamintim cetăţenilor faptul că orice operaţiune cu articole pirotehnice, efectuată fără drept, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an. În cagoria 1 sunt incluse numai obiectele pirotehnice de distracţie foarte mici, de tipul artificiilor (steluţe, lumânări scânteietoare, jerbe cu scântei, minifacle, minisori, inele de foc, sateliţi). Petardele de orice fel sunt interzise a fi deţinute, utilizate sau cumpărate de persoanele fizice!”, precizează reprezentanţii IPJ Bihor.
Articole pirotehnice interzise, confiscate
Peste 11.900 de obiecte pirotehnice interzise au fost confiscate de poliţiştii bihoreni în acţiune.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Înarmat cu o șurubelniță, a încercat să jefuiască o locuință în care era convins că va găsi 50.000 de euro. Pontul i-a fost dat de un bărbat pe care îl cunoscuse de câteva zile și care l-a și dus cu mașina până la locul faptei. Doar că, după ce a răvășit întreaga casă, s-a ales cu doar câteva bancnote, în schimbul cărora a lăsat în urmă amprente care le-au făcut mult mai ușoară munca polițiștilor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Beiuș a semnat recent contractul de finanțare pentru un nou proiect important, de modernizare a serviciilor medicale din ambulatoriul Spitalului Municipal, investiție care marchează un pas semnificativ în dezvoltarea infrastructurii sanitare locale.
România
Este anchetă de amploare la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce un medic rezident a fost găsit mort, sâmbătă, 6 iunie, în toaleta unității medicale.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Marcel Pușcaș, fost fotbalist la Steaua și Rapid, a anunțat în mediul online că mama sa, cunoscuta interpretă de muzică populară Maria Haiduc, a încetat din viață.
FC Bihor
După Modan (CSM Reșița), Cruceru (ASA Târgu Mureș) și Kilyen (Corvinul), FC Bihor a anunțat duminică transferul fundașului stânga Mihai Velisar (27 de ani), care a jucat în ultimele sezoane la Corvinul Hunedoara.
2
România
Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept, distincția.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!