BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Artistul şi producătorul orădean David Ciente, Irina Rimes şi Surorile Osoianu lansează piesa „Mama”

Artistul şi producătorul orădean David Ciente, Irina Rimes şi Surorile Osoianu lansează piesa „Mama”

De Camelia Buşu
la 14 January 2025 18:30 Reactualizat la: 14 January 2025 18:57

Artistul şi producătorul orădean David Ciente, Irina Rimes şi Surorile Osoianu lansează piesa „Mama”

14 January 2025 18:30 Reactualizat la: 14 January 2025 18:57
Videoclipul piesei va fi lansat pe Youtube, noul single putând fi ascultat pe toate platformele online.
Scris de Camelia Buşu - Videoclipul piesei va fi lansat pe Youtube, noul single putând fi ascultat pe toate platformele online.

Trimite articolul

X

David Ciente şi Irina Rimes îşi unesc din nou forţele, de data aceasta alături de Surorile Osoianu, pentru a lansa piesa „Mama”. Colaborarea celor doi a început oficial cu piesa Ielele, care a avut mare succes. Dar călătoria lor, spune artistul orădean, a început de fapt în urmă cu doi ani cu piesa „Mama”, prima pe care au creat-o împreună. Videoclipul piesei va fi lansat pe Youtube, în 16 februarie, de la ora 17:00. Noul single va putea fi ascultat pe toate platformele online, (Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal), on social media (Insagram, Meta, TikTok, etc.).

„Acest nou single aduce un sunet interbelic, caracterizat de melodii de acordeon care adaugă o notă distinctivă și autentică piesei. Un element aparte al cântecului îl reprezintă versurile, inspirate dintr-o poezie veche pe care Irina Rimes a auzit-o de la bunica ei. Această legătură profundă cu tradițiile și amintirile familiei conferă cântecului o autenticitate emoționantă, evocând sentimente de dor și nostalgie. Contribuția lui Surorile Osoianu adaugă melodiei o dimensiune epică, cu un refren grandios care amplifică impactul emoțional al melodiei. Vocile lor puternice și armoniile tradiționale se îmbină perfect cu muzica, oferind ascultătorilor o experiență auditivă de neuitat”, se arată în prezentarea piesei pe site-ul artistului şi producătorului orădean David Ciente.

Videoclipul piesei create de David Ciente, Irina Rimes și Surorile Osoianu ne transpune într-un colț pitoresc al României rurale, unde tradițiile se împletesc armonios cu influențele muzicii moderne, este descrierea videoclipului. Povestea urmărește o zi din viața unei bătrânici singuratice de la țară, care, cu grijă și dăruire, se ocupă de gospodărie și își câștigă existența după putințele ei. Acesastă poveste, comună multor oameni astăzi, evidențiază sacrificiile și dorul de familie, subliniind tema principală a cântecului. Prin imagini pline de emoție și peisaje idilice, videoclipul subliniază reziliența și frumusețea spiritului uman, aducând în prim-plan farmecul tradițiilor românești.

Muzica este compusă de David Ciente şi Irina Rimes, cea din urmă scriid şi versurile. Recording/Mix/Master Engineer aparţin lui David Ciente. Videoclipul a fost filmat de BR Films (Chișinău, Rep. Moldova).

Trimite articolul

X
Taguri:
david ciente ,
Irina Rimes ,
mama ,
oradea ,
premiera ,
single ,
surorile osoianu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    Pragul Vaida, ediţia 42. Se lansează și la Oradea antologia de poezie transilvăneană „Concert de gală”
    Invitații clubului de lectură sunt poeții antologați Egyed Emese, Szántai Lajos şi Andrei Dósa.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cazan de țuică, furat și dus cu trenul la Oradea, la fier vechi. Hoțul a furat și 26 de sticle cu alcool
    Un bărbat din satul bihorean Galoșpetreu a fost protagonistul unei situații inedite: a furat un cazan de pălincă, l-a transportat cu trenul pe o distanță de 65 de kilometri până în Oradea, unde l-a vândut la centru de colectare a fierului vechi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Acțiuni de dezinsecție și tratamente fitosanitare în Oradea. Vezi care este programul anunțat de Primărie
    Primăria Oradea a anunțat că, în perioada 18–29 mai, vor fi desfășurate acțiuni de dezinsecție și tratamente fitosanitare pe raza municipiului, în vederea combaterii insectelor generatoare de disconfort, precum țânțarii și muștele, atât în faza de adult, cât și în stadiul de larvă.

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Piață agroalimentară modernă și centru de formare, inaugurate la Marghita în prezența ministrului Cseke Attila
    La festivități au participat primarul municipiului Marghita - Demián Zsolt, ministrul Cseke Attila, precum și primarul localității Berettyóújfalu - Muraközi István.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prădător sexual din Bihor, trimis la închisoare după ce a distribuit materiale indecente cu minori
    Un bărbat de 31 de ani a fost condamnat de Tribunalul Bihor la 3 ani și 10 luni de închisoare cu executare, pentru că ar fi deținut și distribuit fotografii și clipuri video cu caracter pornografic cu minori.

    Economic

    Plafon TVA 2026: pragul de 395.000 de lei care decide dacă plătești sau nu taxă pe valoare adăugată
    Plafonul de la care firmele și persoanele fizice autorizate din România devin plătitoare de TVA este stabilit în 2026 la nivelul de 395.000 de lei, potrivit Codului fiscal.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X