BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Artistul Thurzó Sándor József, sărbătorit la împlinirea a 80 de ani

Artistul Thurzó Sándor József, sărbătorit la împlinirea a 80 de ani

De Camelia Buşu
la 15 November 2023 17:27
1 Comentarii

Artistul Thurzó Sándor József, sărbătorit la împlinirea a 80 de ani

15 November 2023 17:27
Maestrul a întregit atmosfera a sute de expoziții de artă fotografică prin momente muzicale susţinute la violă.
Scris de Camelia Buşu - Maestrul a întregit atmosfera a sute de expoziții de artă fotografică prin momente muzicale susţinute la violă.

Trimite articolul

X

Maestrul Thurzó Sándor József a creat la violă momentele muzicale pentru sute de expoziţii de-a lungul anilor organizate de Asociația Internațională „Euro Foto Art” (AIEFA). De aceea, la împlinirea a 80 de ani de viaţă, artistul a fost sărbătorit alături de prieteni apropiaţi în cadrul manifestărilor neconvenționale AIEFA intitulalte ”Povești la gura sobei”, în parteneriat cu Summit Agro România.

A fost rândul celor prezenţi la evenimentul surpriză care a avut loc marţi, 14 noiembrie la DOP Wine Bar să-i cânte artistului Thurzó Sándor József „La mulţi ani”. Artistul fotograf Ștefan Tóth István AFIAP, ESFIAP președintele AIEFA și al Clubului Fotografic „Nufărul” Oradea (CFNO), l-a elogiat pe artist și i-a mulțumit pentru colaborarea de câteva decenii, concretizată în momente muzicale inedite care au colorat de fiecare dată atmosfera celor câtorva sute de expoziții organizate de-a lungul anilor de către cele două organizații fotografice orădene. În încheiere, artistul sărbătorit a împărtășit celor prezenți la eveniment câteva momente reprezentative trăite în cadrul vernisajelor, precum și etapele carierei sale de artist de violă. În paralel ,pe ecranul panoramic au fost proiectate imaginile realizate cu ocazia vernisajelor.

Artistului Thurzó Sándor József va oferi un alr moment muzical, cu piese ale unor compozitori din Egipt în cadrul unui alt eveniment din seria „Povești la gura sobei”, vineri, 17 de la ora 17:00 în Centru Expozițional EFA, Galeria „Matei Stegerean” din Cetatea medievală Oradea (Corpul E, parter). Va avea loc o seară de proiecții de imagini digitale prezentată de către artista fotograf dr. Morvay Szabó Edina, membru AIEFA, care va ilustra şi va povesti impresii în urma participării sale la Festivalul Internațional de Fotografie din Egipt, la care a participat împreună cu dr. Ramona Novicov, critic de artă în primăvara acestui an. În deschiderea serii vor fi prezentate imaginile celor două expoziții de grup ale artiștilor fotografi Dr. Ahmed Mohamed Hassan EFAPs (membru permanent al AIEFA) și Nora Mahar, din Alexandria, vernisate sub auspiciile FIAP la sfârșitul lunii mai 2023 în Galeria „Euro Foto Art” , Centru Expozițional FIAP Oradea – România , respectiv în Galeria Magyar Fotográfiai Egyesület (Uniunea Artiștilor Fotografi Maghiari) din Budapesta.

Peste cinci decenii în slujba muzicii

Thurzó Sándor József s-a născut la 14 noiembrie 1943 la Oradea. Mama sa a fost mezzo-soprană și artist tapiser, iar tatăl său a fost violonist, profesor de muzică şi împătimit cercetător şi istoric muzical al Oradiei.

Thurzó Sándor József a absolvit Departamentul principla de violă a Colegiului de Muzică Iaşi. Mai târziu a fost bursier la cursurile de master de muzică de cameră ale lui Vilmos Tátrai ale Academiei de Muzică Ottorino Respighi (AMOR) din Roma. După absolvirea Academiei de Muzică în 1968, a fost violonist principal la orchestrei simfonice a Filarmonicii de Stat Oradea, unde a activat timp de 40 de ani. În paralel, a predat la Liceul de Artă din Oradea şi la Departamentul Muzică al Facultăţii de Arte Oradea ca profesor de violă şi muzică de cameră.

Concertul pentru violă al lui Béla Bartók a fost prezentat pentru prima dată în România de József Sándor Thurzó în 1971. Conform site-ului duo-varadiensis.hu, artistului i-au fost dedicate 118 piese de către compozitori maghiari, români, germani, japonezi, suedezi, norvegieni și brazilieni. Este câştigător a mai multor concursuri în ţară, fiind distins cu zeci de premii sau diplome comemorative. Prestaţiile sale sunt importalizate pe CD-uri apărute în România, Austria, Anglia și Brazilia.

Este un cunoscut profesor de masterclassuri de violă și muzică de cameră, iar din 1999 este anual profesor invitat în Brazilia. De asemenea, a organizat mai multe ansambluri de muzică de cameră atât la Oradea (Varadinum String Quartet, Duo Varadiensis) cât și în Brazilia (Trio Venczel Pichl, Quarteto Amnizade, Trio Guarani).

[eadvert]

Trimite articolul

X
Taguri:
80 de ani ,
Artistul Thurzó Sándor József
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Mlm says:
    November 15, 2023 at 9:52 pm

    81 !!!
    A implinit 81.
    La multi ani!

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor: Etapă cu rezultate surpriză în play-off și play-out
    Sâmbătă și duminică s-au desfășurat meciurile din etapa a VIII-a, în ambele faze ale campionatului.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „Nu poate să zică lumea că noi nu jucăm, că nu venim doar să stăm pe teren și să ne uităm la soare”
    Corvinul Hunedoara și-a continuat seria victoriilor în duelurile cu FC Bihor și a obținut-o pe a patra, duminică, scor 3-1, pe Stadionul Iuliu Bodola.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    7.000 de lei, „amenda” pentru neatenție. Un minor a furat banii de încasări dintr-un bar și o sală de jocuri din Oradea
    Un adolescent de 16 ani a fost obligat, printr-o sentință dată, vineri, de Judecătoria Oradea să se supună măsurii educative a asistării zilnice pe o durată de 5 luni, după ce a profitat de neatenția angajaților unui bar și ai unei săli de jocuri din oraș și le-a furat încasările, aproape 7.000 de lei.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Corvinul rămâne o „nucă” prea tare pentru FC Bihor! Ioan Hora a fost protagonistul primei reprize
    FC Bihor Oradea rămâne pe minus din duelurile cu Corvinul Hunedoara. Orădenii au condus, la fel ca și în Ghencea, dar ulterior au încasat trei goluri. Protagonistul primei reprize a fost Ioan Hora, care a marcat în ambele porți, dar a fost eliminat după fluierul de final al primei reprize și FC Bihor a jucat în inferioritate numerică în partea a doua.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhari „iertați” de închisoare. Doi frați care au jefuit un pensionar din Oradea au fost eliberați după apel
    Doi frați din comuna bihoreană Tarcea au scăpat de închisoare, după ce Curtea de Apel Oradea a hotărât să suspende executarea pedepselor de câte 3 ani de detenție, dictată inițial cu executare de Judecătoria Oradea pentru tâlhărie calificată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A fost semnat contractul pentru execuția parcului fotovoltaic din Valea lui Mihai
    La sediul Primăriei Valea lui Mihai a semnat contractul de execuție pentru realizarea unui parc fotovoltaic destinat producerii energiei electrice necesare instituțiilor publice din oraș.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X