BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ateliere de artă japoneză la Muzeul Oraşului Oradea

Ateliere de artă japoneză la Muzeul Oraşului Oradea

De Bihon.ro
la 12 October 2023 06:10 Reactualizat la: 12 October 2023 11:11

Ateliere de artă japoneză la Muzeul Oraşului Oradea

Strings of colorful origami birds from a Kyoto temple.
12 October 2023 06:10 Reactualizat la: 12 October 2023 11:11
Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, în cadrul programului educațional „Școala Altfel”, invită elevii și profesorii însoțitori să participe la o serie de ateliere de artă japoneză și realizarea de figurine origami.
Scris de Bihon.ro - Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, în cadrul programului educațional „Școala Altfel”, invită elevii și profesorii însoțitori să participe la o serie de ateliere de artă japoneză și realizarea de figurine origami.

Trimite articolul

X

În perioada 24-27 octombrie 2023, când în unele unități școlare din Bihor se desfășoară programul „Școala Altfel”, la secția Muzeul Orașului Oradea, strada Emanuil Gojdu nr. 39-41 (Cetatea Oradea), se vor derula, prin grija lui Tiberiu Boroș, o serie de ateliere de artă japoneză. Elevii, însoțiți de cadrele didactice, vor fi inițiați în fascinanta artă a plierii hârtiei – origami. Timp de o oră și jumătate, micii artiști vor învăța să confecționeze trei figurine, dintre care un cocor. Până la finalul atelierelor, Tiberiu Boroș își propune să confecționeze cu ajutorul elevilor o mie de cocori. Potrivit tradiției japoneze, cine reușește să confecționeze o mie de cocori, i se va împlini o dorință.

[eadvert]

În cadrul acestor ateliere se pot înscrie elevi cu vârste cuprinse între 9-18 ani. Timpul de desfășurare al unui atelier este de 1 oră și jumătate, în intervalul orar 10.00-11.30; 12.00-13.30. Taxa de participare este de 10 lei/elev. Programările se fac la numărul de telefon 0771/741.331- secția Muzeul Orașului Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
arta japoneza ,
expozitie ,
mtc ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale în Liga 3. Lotus Băile Felix a remizat cu Unirea Sântana, iar Bihorul Beiuș a învins Viitorul Arad
    Două dintre cele patru echipe bihorene din Liga 3 au susținut sâmbătă dimineață meciuri de pregătire în vederea noului sezon.

    Cultură

    Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia revine după 8 ani în cadrul FITO. Vezi ce spectacole se vor juca
    Programul ediţiei a VI-a prezintă nouă spectacole pentru copii de toate vârstele și familii, care se vor juca la Sala Arcadia.

    Economic

    Pensia de invaliditate poate deveni pensie pentru limită de vârstă, dar regulile s-au schimbat
    Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă poate aduce surprize pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite înainte de 1 septembrie 2024.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    FC Bihor

    FOTO
    Prima victorie din campionat se lasă așteptată. După succesul cu Farul, orădenii au remizat cu Olimpia Satu Mare
    CSM Olimpia Satu Mare și FC Bihor au terminat la egalitate, scor 0-0, în meci contând pentru etapa a 4-a din Liga 2.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă în Bihor. Ce temperaturi sunt prognozate și până când este valabilă avertizarea emisă de ANM
    Județul Bihor se află sâmbătă, 22 august, sub cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nouă pompieri militari din Bihor au plecat în Serbia pentru a ajuta la stingerea incendiilor de vegetație
    România sprijină Republica Serbia în gestionarea incendiilor de pădure și vegetație care afectează teritoriul acestei țări. În acest context, nouă pompieri militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor – doi ofițeri și șapte subofițeri – au plecat astăzi în Republica Serbia, pentru a participa la misiunea internațională de sprijin.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X