BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Atentie la materialul saditor

Atentie la materialul saditor

la 29 March 2011 07:26
29 March 2011 07:26
<p>Vânzătorii sunt obligaţi să prezinte certificat de calitate pentru produsele comercializate.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Vânzătorii sunt obligaţi să prezinte certificat de calitate pentru produsele comercializate.</p>

Trimite articolul

X

Pieţele orădene sunt pline de comercianţi care oferă spre vânzare puieţi de pomi fructiferi şi viţă de vie. Deşi aceştia dau asigurări că sunt de cea mai bună calitate şi altoiţi, inspectorii Directiei Agricole Bihor îi sfătuiesc pe cumpărători să fie foarte atenţi la ceea ce cumpără.

„În timpul controalelor s-a constatat că în punctele volante constituite adhoc la colţul străzilor pomii expuşi spre comercializare nu provin din pepiniere pomicole autorizate, aceştia fiind recoltaţi din plantaţiile abandonate în urma drajonărilor şi lastăririi ca factor natural acolo unde nu sunt efectuate lucrări de întreţinere.Totodată s-a constatat că această practică este întălnită şi în pieţe acolo unde unii comercianţi expun spre vânzare pomi nealtoiţi şi neetichetaţi”, a precizat Nicolae Hodişan, directorul Directiei Agricole Bihor.

Specialiştii spun că, condiţiile în care se comercializează materialul săditor pomicol şi viticol sunt improprii deoarece aceştia nu au rădăcina mocirlită sau protejată în săculeţi cu nisip, apărând fregvent riscul deshidratării şi necrozării rădăcinilor astfel că pomii au un procent de prindere foarte scăzut.

Recomandări Directia Agricola Bihor

Direcţia Agricola Bihor recomandă celor care doresc să achiziţioneze în această perioadă material săditor să opteze spre magazinele autorizate. În cazul în care doresc să achiziţioneze produsul din piaţă să solicite ca acesta să fie etichetat cu menţiunea denumirii producătorului a speciei şi soiului precum şi a codului pepinierei din care provine materialul săditor.Totodată vânzătorul este obligat să prezinte certificat de calitate pentru produsele comercializate.

S.Al.

Trimite articolul

X
Taguri:
directia agricola bihor ,
material saditor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    AJOFM Bihor: Oradea concentrează peste jumătate din locurile de muncă vacante din județ
    La data de 15 aprilie 2026, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor centralizează 749 de locuri de muncă vacante la nivelul județului, dintre care 423 sunt în municipiul Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Academia Titi Aur organizează la Oradea cursuri gratuite de conducere defensivă în cadrul campaniei „Viața e a ta”
    Campania națională de educație rutieră „Viața e a ta”, inițiată de Academia Titi Aur, va ajunge în această lună la Oradea, unde șoferii vor putea participa gratuit la cursuri de conducere defensivă, programate în perioada 18–19 aprilie 2026.

    România

    Zeci de conturi ale Forțelor Aeriene Române, compromise de hackeri ruși. Cum a fost descoperită operațiunea
    Hackerii cu legături în Rusia au compromis sute de conturi de e-mail aparținând unor instituții militare și judiciare din Ucraina și din mai multe state europene, inclusiv România, într-o campanie de spionaj cibernetic desfășurată între 2024 și 2026, arată date analizate de Reuters și preluate de Hotnews.ro.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Greva continuă: zborul pe ruta Oradea - Munchen a fost anulată din nou
    Compania aeriană a fost fortață să anuleze și zborurile care urmau să fie efectuate în cursul zilelor de 15 și 16 aprilie.

    Economic

    Salariul mediu net depășește 5.500 lei, dar pierde teren în fața inflației
    Câștigul salarial mediu brut pe economie a ajuns în luna februarie 2026 la 9.272 de lei, în creștere cu 52 de lei (+0,6%) față de luna ianuarie, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. La nivel net, salariul mediu a fost de 5.557 de lei, mai mare cu 39 de lei (+0,7%) comparativ cu luna precedentă.

    Economic

    Inflația se reaprinde în martie: alimentele de bază continuă să se scumpească, în ciuda plafonării adaosului comercial
    Datele publicate de Institutul Național de Statistică indică o revenire a inflației la niveluri ridicate, în luna martie 2026, când rata anuală s-a apropiat din nou de pragul de 10%.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X