BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Au apărut noi cazuri de elevi și dascăli depistați pozitiv sau suspecți de Covid 19

Au apărut noi cazuri de elevi și dascăli depistați pozitiv sau suspecți de Covid 19

De Crina Dobocan
la 20 September 2020 11:31 Reactualizat la: 20 September 2020 14:59
18 Comentarii

Au apărut noi cazuri de elevi și dascăli depistați pozitiv sau suspecți de Covid 19

Inspectorul Virgil Blage a prezentat situația existentă până sâmbătă
20 September 2020 11:31 Reactualizat la: 20 September 2020 14:59
Continuă să apară cazuri noi de coronavirus la elevi și dascăli infectați sau suspecți de Covid 19 după deschiderea școlilor.
Scris de Crina Dobocan - Continuă să apară cazuri noi de coronavirus la elevi și dascăli infectați sau suspecți de Covid 19 după deschiderea școlilor.

Trimite articolul

X

În a cincea zi de Școală au apărut alte cazuri de elevi și dascăli depistați pozitiv sau suspecți. Ei au apucat să participe la ore. După cazurile celor doi elevi depistați cu Covid 19, unul din clasa a IV-a A la Școala Gimnazială ,,Oltea Doamna”, iar celălalt în clasa a X-a I la Colegiul Național ,,Mihai Eminescu”, cazuri noi de Covid -19 au fost confirmate atât în rândul copiilor, cât și a personalului didactic. Faptul a dus la izolarea colegilor de clasă. Clasele au fost închise pentru igienizare, iar colegii elevilor vor învăța în sistem online și sunt obligați să rămână în izolare timp de 14 zile.

[eadvert]

Vineri, 18 septembrie 2020, la Școala Gimnazială nr. 16 din Oradea, un elev, al cărui tată a fost confirmat cu noul coronavirus, a prezentat simptome specifice Covid. Imediat a fost informat personalul medical al școlii, iar elevul a fost preluat și dus în camera de izolare. Elevul va fi testat, la fel și fratele său, elev în aceeași unitate de învățământ, iar colegii săi vor sta în casă 14 zile.

„Conducerea unității de învățământ a luat imediat măsuri de dezinfecție a sălilor de clasă unde sunt cei doi copii”, a spus inspectorul școlar general Virgil Blage.

Sora băiatului de la Școala ,,Oltea Doamna”, confirmat cu Covid – 19, a ieșit pozitivă la test. Astfel, grupa ei, de la Grădinița cu Program Prelungit nr. 23 din Oradea, împreună cu cele două educatoare, vor rămâne în izolare. Alt caz de infectare a fost confirmat la un profesor de la Liceul Teologic Romano-Catolic ,,Szent Laszlo”, din Oradea.

Protocol cu DSP

„Cadrul didactic de la Liceul Teologic , confirmat cu Covid 19, nu a fost la școală de 48 de ore. Unii dintre profesori predau la mai multe școli.Iar când apar astfel de cazuri noi verificăm unde mai predau dascălii și cu cine au intrat în contact”, a explicat inspectorul șef, Virgil Blage.

Potrivit acestuia, la școala primară din localitatea Dumbrăvița sunt 12 copii la izolare și șase la Grădinița cu Program normal din localitate. Ambele sunt structuri ale Școlii Holod.

„Noi am realizat cu Direcția de Sănătate Publică o nouă înțelegere, un fel de protocol, pentru a fi mai operativi, în sensul că ei ne dau numele, lista cu confirmații cu Covid din Oradea și județ, iar noi căutăm în EDUSAL, respectiv în SIR, ca să vedem dacă este vorba despre vreun elev sau personal. Desigur, de îndată ce descoperim că este de la noi, verificăm, să vedem unde poate să fie el găsit și cum poate să fie conctat cât mai repede. Colaborăm cu ei” a dezvăluit șeful Inspectoratului Școlar Județean Bihor.

Probleme mai serioase sunt, după cum a informat Blage, la Valea lui Mihai, la Marghita, la Vadu Crișului – Bulz, care deja sunt cunoscute. Lor li se adaugă zona Măgești, Aștileu.

„Ar mai fi Tulca și Pocola, dar acolo lucrurile evoluează foarte rapid. Unii ies, alții intră în izolare. În aceste localități sunt cazuri confirmate. De exemplu, la Bulz, știți situația acelui cămin de vârstnici. La Vadu Crișului este vorba despre angajații unei firme mici. În școlile din aceste localități nu există confirmați, excepție făcând Valea lui Mihai și Marghita. Așa cum am mai spus, la grădinița arondată Școlii Gimnaziale din Valea lui Mihai o educatoare este confirmată cu Covid 19, iar la Marghita, la Colegiul Național, un elev în izolare. Mama sa, asistentă medicală la Liceul Teoretic, a fost confirmată cu Covid 19 și este în izolare la domiciliu. Ce vreau să precizez este că acești elevi nu au luat Covid-ul în școală. Peste tot unde au fost aceste cazuri am mers să verificăm dacă s-au respectat măsurile legate de asigurarea igienei, a distanțării, asigurarea biocizilor, asigurarea măștilor. Vedeți, aceste cazuri au apărut imediat după deschiderea școlii. Probabil că au venit din afară, din concedii. O să vedem de aici încolo ce se va întîmpla. O să vedem luni care va fi rata de incidență pentru fiecare localitate în parte și atunci vom decide în Comitetul Județean pentru Situații de Urgență ce vom face”, a mai spus Blage.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
coronavirus ,
COVID-19 ,
DSP Bihor ,
elevi ,
scoala
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Drumul Bihorului says:
    September 20, 2020 at 11:41 am

    Elementar bunul simț cere măsuri de oprire.

    Reply
    • Natura și învățătura says:
      September 20, 2020 at 5:19 pm

      Cum poate sã le fie mintea la învățătură cu un Covid 19 ca şi amenințare?

      Reply
  2. Răceala 19 says:
    September 20, 2020 at 12:09 pm

    Frica trebuie menținută.

    Reply
    • io says:
      September 20, 2020 at 8:20 pm

      Deja au murit si au fost infectati prea multi oameni in jurul nostru ca sa ne mai ingrozeasca media!Ne e suficienta viata reala!

      Reply
  3. unul says:
    September 20, 2020 at 12:32 pm

    Fix asta a banuit cam toata lumea ca se va intampla era un singur mod de a evita scoala on line, dar guvernul in frunte cu Klaus au hotarat ca victime colaterale nu conteaza doar ei sa casitge ei bine e invers au pierdut mult mai mult electorat datorita acestei decizii proaste

    Reply
    • Jimmy says:
      September 20, 2020 at 2:29 pm

      Lor le convine situația.Apare generația de analfabeți pe care îi pot manipula cum vor ei.

      Reply
      • Vasile says:
        September 20, 2020 at 6:40 pm

        Nu apare, există deja. Specia se numește maimuța carpatină.

        Reply
  4. Practica o omoarã says:
    September 20, 2020 at 2:29 pm

    Învățătura este temelia anxietății.

    Reply
  5. pain says:
    September 20, 2020 at 2:50 pm

    Cine cauta, gaseste. Chiar toti ati innebunit ? Nu vedeti cum chinuiti copiii cu mastile astea idioate. Dupa mscarada ce o sa ziceti ? Va trebui sa dati socoteala macar asa in sufletul vostru daca mai stiti ce-i aia domnilor inspectori, sefi si membrii ai comitetelor ( doamne ca-n comunism). Si sa nu ziceti ca ati executat ordinul dat de sus, inca nu-i tarziu …

    Reply
    • alttds says:
      September 20, 2020 at 7:52 pm

      Pain tu ai voie sa nu pui masca la copilul tau. Asa selectia naturala isi va face mai repede efectul!

      Reply
    • Observator says:
      September 20, 2020 at 8:18 pm

      De ce nu va tineti copilul in online fara masca ?

      Reply
      • pain says:
        September 20, 2020 at 10:19 pm

        alttds@ , Observator@ Au bagat frica in voi.

        Reply
  6. Pixul says:
    September 20, 2020 at 9:04 pm

    Vezi în Suedia… nicio măsură anti Covid, rezultatul e aproape zero cazuri Covid.
    La și în Croația…

    Sars-Cov-2 este un virus ARN, la fel ca virusul hepatitei C sau Ebola; asa cum nu ați văzut în 30 de ani un vaccin real pentru ele, nu o sa vedeți prea curând nici pentru Sars-Cov-2;

    – atât contagiozitatea, cât și severitatea îmbolnăvirii cu Sars-Cov-2 sunt un pic mai mari decât în cazul gripei sezoniere, dar nu atât de dramatice precum ni se prezintă => da, și cu gripă poti fi intubat, și de gripă poți muri, și de la gripa poți rămâne pe termen mediu cu sechele;

    – neavând posibiltatea unui vaccin, singurul fel în care ne putem proteja de un virus respirator este de a obține imunitatea de turmă;

    – imunitatea de turmă apare dupa ce 60-70% din oameni intră în contact cu virusul => cei mai mulți dintre ei nu vor face boala în forma ei activa, ci vor deveni temporar acei purtători asimptomatici pe care ii internăm noi sine die = DAR = vor dobândi imunitate;

    – cu cat avem mai mulți imuni, cu atât virusul nu va avea pe cine infecta => prevalența Covid-19 scade mai repede;

    – Sars-Cov-2 nu este nici tifos, nici holera => purtătorul asimptomatic are un titru viral scăzut și nici nu strănuta, nici nu tușește => șanse minime sa îl dea mai departe;

    – un RT-PCR pozitiv nu arata decât statutul de purtător de material viral și nu se poate interpreta în absenta unor probe imunologice din care sa rezulte prezenta sau absenta unui răspuns imun la virus => noi încă nu numai ca nu suntem în stare sa efectuam analiza ca lumea, dar luam și decizii exclusiv datorita ei;

    Reply
    • Observator says:
      September 20, 2020 at 9:21 pm

      In Suedia nu e ca la noi,distantarea e o regula,daca se apropie cineva de un om in magazin acela se indeparteaza si se uita urat,fara imbratisari si alte manifestari latine.Asa se poate si fara masca!

      Reply
      • Pixul says:
        September 20, 2020 at 9:55 pm

        Păi specialistul Cercel din România a zis că virusul circulă cu 7,3km/h…
        Stau și mă întreb : cu pulă de radar i-a măsurat viteza la virus?

        Reply
    • Adi says:
      September 21, 2020 at 6:19 am

      In suedia sunt de doua ori atatea cazuri raportat la marimea populatiei

      Reply
  7. AntiIdiotime says:
    September 21, 2020 at 12:40 pm

    Toti cei care purtati masca si sunteti de acord ca masca filtreaza virusul si nu o sa va inbolnaviti va rog frumos si dupa ce a trecut histeria covid sa purtati masca pana la moarte, ca va ajuta! Purtati non-stop si afara si acasa si daca dormiti pentru o protectie de 101%. Nu o sa va raciti in veci pana il purtati…. jur! Aveti va rog grija de sanatatea voastra si respirati aer filtrat.

    Reply
  8. Livia says:
    September 21, 2020 at 2:20 pm

    La scoala 16 e si un cadru didactic confirmat.

    Reply
  9. powered by Surfing Waves

    Educație

    Începe simularea bacalaureatului. Notele se trec în catalog doar la solicitarea scrisă a elevului
    Aproape 3.800 de elevi vor susține, de luni 23 martie și până joi 27 martie, simularea examenului național de bacalaureat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident între Uileacu de Criș și Aleșd, pe DN 1: trei femei au fost transportate la spital
    Evenimentul s-a produs duminică, 22 martie, în jurul orei 18:33, la ieșire din localitatea Uileacu de Criș, în direcția Aleșd.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „Din punctul meu de vedere, a fost o viciere de rezultat”
    Eliminat pentru a doua oară în acest sezon, antrenorul Erik Lincar a criticat arbitrajul după meciul Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Bihor, scor final 3-0. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Campionii vor să-și mențină poziția de lideri. Steaua și CSM Oradea se întâlnesc luni în derby-ul Superligii de polo
    Partida CSA Steaua - CSM Oradea va avea loc luni, 23 martie, cu începere de la ora 20:00, în cadrul ultimei etape din returul Superligii Naționale de polo.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Final nefericit de meci pentru FC Bihor. Echipa orădeană a înregistrat cel mai drastic eșec suferit în acest sezon
    Debut cu înfrângere în play-off-ul din Liga 2, unde FC Bihor participă în premieră. 3

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident în fața Mănăstirii Sfintei Cruci: două mașini s-au lovit frontal, printre victime și o adolescentă de 15 ani
    Evenimentul s-a produs duminică, 22 martie, în jurul orei 12:58.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logo Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă!

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.