Zeci de pompieri militari au optat să salveze vieţi şi în acest mod, evenimentul concretizându-se prin actul benevol de donare de sânge, activitate ce a mai fost realizată anterior de personalul unităţii şi subunităţilor subordonate şi care va continua şi în viitor. „Gestul în sine înseamnă puţin pentru fiecare din noi, dar totul pentru o persoană, pentru o familie, pentru un univers din care alegem voluntar să facem parte. Donând sange, oferim o şansă la viaţă, un drept la fericire, pentru cineva aflat acolo, în suferinţă”, arată locotenent Camelia Roşca, ofiţer de presă al ISU Crişana Bihor.
Au dat o sansa la viata!
În data de 14 august 2013, personalul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana al judeţului Bihor a răspuns apelului lansat cetăţenilor judeţului, de către Centrul de Transfuzie Sanguină Oradea, mobilizându-se pentru o nouă misiune de protejare şi salvare a vieţilor omeneşti.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
România
Ilie Bolojan critică dur decizia PSD de retragere a sprijinului, o numește iresponsabilă și anunță că va continua să conducă Guvernul pentru a asigura stabilitatea țării.
România
Ilie Bolojan beneficiază de susținerea partidului pentru a rămâne în funcția de premier și pentru a merge la consultările de la Cotroceni alături de Nicușor Dan în această formulă, potrivit unor surse participante la ședința PNL desfășurată luni seara, citate de Antena 3 CNN.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În perioada 18–20 aprilie, pompierii bihoreni au intervenit în patru localități pentru stingerea a cinci incendii de vegetație uscată, ultimul dintre acestea izbucnind în noaptea de duminică spre luni.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sâmbătă, 18 aprilie, pompierii bihoreni au fost solicitați, printr-un apel la 112, să intervină în localitatea Săucani, comuna Răbăgani, pentru salvarea unei pisici rămase blocată pe un stâlp de electricitate, cu înălțimea de aproximativ 12 metri.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În organizarea primăriei Oradea și garnizoanei Oradea, în 20 aprilie au avut loc o serie de manifestări dedicate împlinirii a 107 ani de la intrarea trupelor române În Oradea, sub comanda generalului Traian Moșoiu, și instaurarea administrației românești.
5
Citiți principiile noastre de moderare aici!