BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Au inaugurat pista de biciclete Oradea - Berettyoujfalu

Au inaugurat pista de biciclete Oradea - Berettyoujfalu

la 28 October 2015 23:26 Reactualizat la: 29 October 2015 12:07
28 October 2015 23:26 Reactualizat la: 29 October 2015 12:07
Pista de biciclete Oradea-Berettyoujfalu, construită din fonduri europene, a fost inaugurată miercuri. 
Scris de Demian - Pista de biciclete Oradea-Berettyoujfalu, construită din fonduri europene, a fost inaugurată miercuri. 

Trimite articolul

X

Peste 50 de bicicliști s-au întâlnit miercuri pe podul de lângă fostul Centru de Calcul pentru a străbate traseul pistei până în vamă. Aceștia au pedalat, în frunte cu viceprimarul Mircea Mălan, spre punctul de frontieră. Drumul a fost acceptabil pe Tronsonul I dar se observă “sârguinţa” celor de la SC DRUMURI ORĂŞENEŞTI SA care au uitat unele semne de circulaţie care tind să cadă exact pe pista nou inaugurată. Un alt minus sesizat constă în zecile de crengi care au crescut şi reduc considerabil accesul pe pistă.

În cadrul festivității care a  avut loc la punctul de trecere al frontierei Borș au luat cuvântul primarul localității Berettyoujfalu, Murakozi Istvan, deputatul parlamentar Vitanyi Istvan, Taso Laszlo, secretar de stat al Ministerului de Infrastructură din Ungaria și viceprimarul Mircea Mălan.

„Suntem la finalul unui proiect foarte important pentru comunitățile noastre. Între cele două localități, Oradea și Berettyoujfalu, este o distanță de aproximativ 35 de km, iar ca urmare a implementării acestui proiect, dar și a economiilor realizate, avem în total 46,7 km de pistă de biciclete care leagă cele două orașe” a declarat viceprimarul Mircea Mălan. 

DSCN3216

Lucrările la pista de biciclete Oradea – Berettyoujfalu au început în anul 2013. Tronsoanele II și III ale pistei de biciclete de pe raza municipiului Oradea, care fac legătura cu pista de biciclete din comuna Borș, reprezintă prelungiri ale tronsonului I (pista de biciclete inițială), realizarea lor fiind posibilă datorită economiilor realizate de municipalitatea orădeană, economii provenite atât din diferența de bani dintre valoarea estimată și valoarea contractată a lucrărilor, dar și din economiile realizate în timpul execuției acestora.

Valoarea totală a proiectului “Construirea unei piste de biciclete între Oradea și Berettyoujfalu” este de 6.248.607,66 Euro iar localitățile partenere sunt:

Comuna Mezopeterd – 709.965,90 Euro

Orașul Biharkeresztes – 1.405.500,39 Euro

Localitatea Artand – 1.072.172,51 Euro

Comuna Borş – 545.477,77 Euro

Contribuţia Municipiului Oradea a fost de 25.708,58 Euro.

Trimite articolul

X
Taguri:
Berettyoujfalu ,
oradea ,
pista de biciclete
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident între Sântandrei și Tărian. Un BMW a fost serios avariat în urma impactului
    Incidentul s-a produs în cursul zilei de sâmbătă, 13 iunie.

    FC Bihor

    FC Bihor a transferat un fundaș central cu experiență. Are peste 80 de meciuri în prima ligă
    Defensiva FC Bihor Oradea va arăta mult schimbată față de campionatul trecut. După fundașul dreapta Kilyen și fundașul stânga Velisar, clubul orădean a oficializat transferul fundașului central Paul Antoche (33 de ani – 1,84 m).

    Bihon CSM Oradea

    Fostul căpitan al CSM Oradea, Bobe Nicolescu a semnat cu campioana României, U-BT Cluj-Napoca
    După câteva zile de incertitudini, se cunoaște noua echipă a fostului jucător al „leilor roșii”, Bobe Nicolescu.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Unul dintre cei doi bărbați mascați care au tâlhărit o benzinărie din Bihor, dat în urmărire
    Attila Balázs, un bărbat de 31 de ani, din localitatea Petreu, a fost pus de polițiștii bihoreni pe lista infractorilor căutați în întreaga țară, deoarece se sustrage executării unei pedepse de 4 ani și 9 luni de închisoare, aplicată pentru tâlhărie calificată și furt calificat. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Castorii continuă să populeze Crișul Repede. Un exemplar a fost filmat în zona centrală a Oradiei
    Trecătorii aflați vineri după-amiază pe malurile Crișului Repede au avut parte de o întâlnire mai puțin obișnuită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dronă profesională de 11.000 de euro pentru gestionarea situațiilor de urgență în comuna Balc
    Primăria Balc va achiziționa, cu fonduri europene, o dronă profesională dotată cu cameră termică și sisteme inteligente de monitorizare, destinată intervențiilor și gestionării situațiilor de urgență.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X