BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Au început pasajul subteran de pe Ştefan cel Mare

Au început pasajul subteran de pe Ştefan cel Mare

la 7 July 2016 16:52 Reactualizat la: 8 July 2016 12:57

Au început pasajul subteran de pe Ştefan cel Mare

7 July 2016 16:52 Reactualizat la: 8 July 2016 12:57
Lucrarea e executată de Abed Nego, firmă cu un portofoliu greu de lucrări de la Primărie şi cu atestat pentru lucrul în zona căii ferate.
Scris de farcas - Lucrarea e executată de Abed Nego, firmă cu un portofoliu greu de lucrări de la Primărie şi cu atestat pentru lucrul în zona căii ferate.

Trimite articolul

X

Cu debutul lucrării anunţat de vreo două săptămâni, pasajul subteran dintre strada Ştefan cel Mare şi Cartierul Oncea e în faza săpăturilor mecanizate, motiv pentru care doar trei oameni şi mai multe utilaje erau joi pe amplasament.

Şantierul se află, zilele acestea, într-o fază spectaculoasă: s-a excavat sub două dintre cele trei linii de cale ferată de pe amplasament iar acestea au fost aşezate pe un pod temporar.

Lucrarea e în faza excavaţiilor sub calea ferată

„Era necesar un pasaj pietonal denivelat pe sub calea ferată pentru două două motive: în primul rând pentru a facilita accesul pietonilor din zona Oncea în zona Stefan cel Mare şi în al doilea rând pentru siguranţa acestora. Aici, intre aceste blocuri au fost tot felul de incidente cauzate de faptul că pietonii traversau liniile de cale ferată făra să se asigure”, a spus viceprimarul Florin Birta. Termenul de finalizare este de nouă luni de zile, valoarea e în jurul sumei de 1,4 milioane de lei.

Pasajul va avea lăţimea de 2,5 metri şi nu va avea trepte, accesele urmând să fie la nivelul solului. Acum, cu şantierul care blochează accesul, orădenii care frecventează zona ori coboară pe Ion Bogdan ori o iau pe la blocurile ANL.

Trimite articolul

X
Taguri:
lucrari ,
oradea ,
pasaj subteran ,
sapaturi ,
stefan cel mare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    România, împărțită de moțiunea PSD–AUR: aproape jumătate dintre români o consideră inutilă
    Potrivit celui mai recent sondaj realizat de INSCOP Research, aproape jumătate dintre români consideră că moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva Guvernului Bolojan a fost un demers politic inutil, care riscă să agraveze situația din țară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se caută director pentru CAS Bihor. Candidații își pot depune dosarele până la începutul lunii iunie
    Cei care doresc funcția de director general al Casei de Asigurări de Sănătate Bihor își pot depune dosarul până pe 4 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 20 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 20 mai.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON Sport local

    Cine îi va lua locul lui Cristian Achim pe banca CSM CSU Raiffeisen Oradea? „Avem opt variante de posibili viitori antrenori”
    Președintele Clubului Sportiv Municipal Oradea, Șerban Sere, oferă explicații despre speculațiile privind succesorul lui Cristian Achim pe banca tehnică a echipei de baschet.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șeful stației hidrologice de la Ineu a decedat la doar 56 de ani. Comunitatea este în doliu
    Comunitatea din județul Bihor este în doliu după dispariția bruscă a lui Ioan Marin Sidea, șeful Stației Hidrologice Ineu din cadrul ABA Crișuri Oradea, care a încetat din viață la sfârșitul săptămânii trecute.

    BIHON Sport local

    Studenții fotbaliști orădeni joacă miercuri finala Campionatului Național Universitar
    Echipa de fotbal a Universității din Oradea participă în aceste zile cu succes la turneul final al Campionatului Național Universitar 2026, care se desfășoară în județul Constanța.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X