BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Au prevenit incendiile cu controale si amenzi

Au prevenit incendiile cu controale si amenzi

la 5 March 2012 11:58
5 March 2012 11:58
136 de firme, 47 de instituţii şi 47 de localităţi au fost inspectate în februarie de către pompierii bihoreni, cu scopul prevenirii incendiilor şi pentru protecţia civilă.
Scris de erdei - 136 de firme, 47 de instituţii şi 47 de localităţi au fost inspectate în februarie de către pompierii bihoreni, cu scopul prevenirii incendiilor şi pentru protecţia civilă.

Trimite articolul

X

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bihor, lt. Camelia Roşca, a informat că în timpul celor 230 de controale, pompierii au verificat dacă se respectă corect prevederile actelor normative, reglementările şi măsurile pentru apărarea împotriva incendiilor şi protecţia civilă. În timpul inspecţiilor au fost analizate pericolele potenţiale de incendiu şi alte situaţii de urgenţă şi oamenii au fost informaţi despre modul în care trebuie să se comporte în cazul unei situaţii de urgenţă.Tot luna trecută s-a verificat şi nivelul de pregătire şi dotare a serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă.

Pe lângă aspectele de ordin preventiv, pompierii au depistat în timpul controalelor nu mai puţin de 1462 de nereguli, dar 619 au fost rezolvate rapid, chiar pe timpul verificărilor.

Totuşi, salvatorii au dat şi 556 sancţiuni, dintre care 131 amenzi în sumă totală de de 119 000 lei.

Printre neregulile constatate s-au numărat lipsa autorizaţiei de securitate la incendiu, exploatarea instalaţiilor electrice cu deficienţe, blocarea căilor de evacuare secundare, lipsa dotării cu mijloace tehnice în vederea asigurării intervenţiei, respectiv neorganizarea apărării împotriva incendiilor, neactualizarea planurilor de evacuare în situaţii de urgenţă, neasigurarea în totalitate a mijloacelorş şi stocurilor de materiale necesare în cazul producerii unor inundaţii, a informat lt. Roşca.

Pompierii anunţă că vor continua inspecţiile la firme, instituţii şi localităţi pentr a reduce riscul apariţiei situaţiilor de urgenţă, cu scopul de a apăra populaţia, bunurile materiale şi mediul înconjurător.

O.Ş.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
bihor ,
isu ,
pompieri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lacul Vida, readus la viață după decolmatare: peste 300.000 m³ de aluviuni eliminate și noi investiții în zonă
    Conferința în care au fost prezentate rezultatele lucrărilor s-a desfășurat în cursul zilei de luni, 27 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X